სახალხო დამცველი ნინოწმინდის ბავშვთა პანსიონს ეწვია
2021 წლის 28 ივნისს საქართველოს სახალხო დამცველი ნინოწმინდის ბავშვთა პანსიონს ეწვია. ვიზიტის ფარგლებში სახალხო დამცველი შეხვდა პანსიონის ხელმძღვანელს, დაათვალიერა დაწესებულება და გაეცნო ბავშვებს. მონიტორინგის ფარგლებში სახალხო დამცველის აპარატის თანამშრომლებმა შეისწავლეს პანსიონში არსებული დოკუმენტაცია და გაესაუბრნენ არასრულწლოვნებს.
„რა თქმა უნდა, გარკვეული გაუცხოება, ცრუ წარმოდგენები და შიშები ქონდათ, იმიტომ, რომ მათ ჩვენს შესახებ ძირითადად, კარგი არაფერი სმენიათ. დღეს პირველი შეხვედრა გვქონდა და ბუნებრივია, ბარიერი იქნებოდა,“ - განაცხადა სახალხო დამცველმა და აღნიშნა, რომ მომავალში უფრო საფუძვლიანი, ხანგრძლივი ვიზიტები გაიმართება, ვინაიდან, სამუშაო ძალიან ბევრია.
ვიზიტისას გამოიკვეთა არაერთი გამოწვევა, როგორც დაწესებულების და ბენეფიციართა დოკუმენტაციის წარმოების ასევე, არასრულწლოვანთა ინდივიდუალური საჭიროებების შეფასებისა და უზრუნველყოფის კუთხით. ამასთან, სახალხო დამცველის აპარატის თანამშრომლები, ბავშვების სურვილის გათვალისწინებით და ფსიქოლოგის მონაწილეობით, შეხვდნენ პანსიონში მცხოვრებ არასრულწლოვნებს. შეხვედრებისას ბავშვებთან დამატებითი მუშაობის და ფსიქოლოგის ჩართულობის საჭიროება გამოჩნდა.
ამჟამად ნინოწმინდის პანსიონში 15 არასრულწლოვანი და 1 სრულწლოვანი ბენეფიციარი ცხოვრობს. სახელმწიფო ზრუნვის სააგენტოს სოციალური მუშაკები მუდმივ რეჟიმში იმყოფებიან დაწესებულებაში და ახორციელებენ ბენეფიციარების საჭიროებების შეფასებას, მათ შორის, ბავშვების ბიოლოგიურ ოჯახში დაბრუნების და ასეთის შეუძლებლობის შემთხვევაში, მათი ალტერნატიული ზრუნვის ფორმაში გადაყვანის საკითხს. სახალხო დამცველი გააგრძელებს აღნიშნული პროცესის მჭიდრო მონიტორინგს და შეფასებას.
ვიზიტის ბოლოს შედგა შემაჯამებელი შეხვედრა პანსიონის ხელმძღვანელთან, სადაც განიხილეს პირველადი შესწავლის შედეგად გამოკვეთილი პრობლემური საკითხები, რომელთა საფუძველზეც დაწესებულების ხელმძღვანელობას მიეცა არაერთი რეკომენდაცია, მათ შორის, არასრულწლოვანთა ჯანმრთელობის და ფსიქო-ემოციური მდგომარეობის შესწავლის და ამ კუთხით არსებული საჭიროებების უზრუნველყოფის, აღზრდის ფორმის ცვლილებისა და დაწესებულებაში არსებული დოკუმენტაციის მოწესრიგების კუთხით. შეხვედრისას ბოდბელმა მთავარეპისკოპოსმა, მეუფე იაკობმა სახალხო დამცველთან თანამშრომლობისა და რეკომენდაციების გათვალისწინების სრული მზაობა გამოთქვა.
სახალხო დამცველის აპარატი უახლოეს მომავალშიც გეგმავს არაერთ ვიზიტს ნინოწმინდის პანსიონში, იქ არსებული მდგომარეობის სრულფასოვანი შესწავლის, არასრულწლოვანთა საჭიროებების შეფასებისა და დეინსტიტუციონალიზაციის პროცესის მიმდინარეობის მონიტორინგის მიზნით.
სახალხო დამცველი მიესალმება ნინოწმინდის პანსიონის ხელმძღვანელობის მზადყოფნას, უზრუნველყონ დაწესებულებაში სახალხო დამცველის საქმიანობის დაუბრკოლებელი განხორციელება და აღნიშნულის საფუძველზე შემუშავებული რეკომენდაციის შესრულება.

Public Defender Visits Ninotsminda Orphanage
On June 28, 2021, the Public Defender of Georgia visited the Ninotsminda Orphanage. During the visit, the Public Defender met with the head of the orphanage, as well as children, and inspected the facility. As part of the monitoring, representatives of the Public Defender's Office examined the documents of the orphanage and talked to children.
"Of course, they had some alienation, false perceptions and fears, because they have heard almost nothing good about us. We had our first meeting today and, naturally, there would be a barrier," the Public Defender said, noting that more thorough, lengthy visits would be made in the future, as there was a lot of work to be done.
As a result of the visit, a number of challenges have been identified both in terms of producing the documentation of the facility and its beneficiaries, as well as assessing and satisfying the individual needs of the minors. In addition, representatives of the Public Defender's Office, taking into account the wishes of the children, met with the minors living in the orphanage together with a psychologist. The need for additional work with children and the involvement of a psychologist was made clear during the meetings.
Currently, one adult and fifteen minor beneficiaries live in the orphanage. The social workers of the State Care Agency visit the institution on a regular basis and assess the needs of the beneficiaries, including their return to their biological families and, in case the above is impossible, their transfer to alternative care. The Public Defender will continue to closely monitor and evaluate this process.
At the end of the visit, a concluding meeting was held with the head of the orphanage, where the problematic issues identified as a result of the initial study were discussed, on the basis of which, the management of the institution was given a number of recommendations, including to study the health and psycho-emotional condition of the minors and to satisfy their needs in this regard, to change the upbringing method and to put the documentation in order. During the meeting, the Archbishop of Bodbe, Bishop Jacob expressed his full readiness to cooperate with the Public Defender and to take into account the recommendations.
The Public Defender’s Office plans to again visit the Ninotsminda orphanage in the near future to fully study the situation there, to assess the needs of the minors and to monitor the deinstitutionalization process.
The Public Defender welcomes the readiness of the management of the orphanage to ensure the smooth implementation of the activities of the Public Defender in the institution and to implement the recommendations developed on the basis of the above.