კომუნიკაციების ეროვნულმა კომისიამ, სახალხო დამცველის მიმართვის საფუძველზე, შპს „ალტ ინფოს“ ადმინისტრაციული პასუხისმგებლობა დააკისრა
საქართველოს კომუნიკაციების ეროვნულმა კომისიამ, სახალხო დამცველის აპარატის მიმართვის საფუძველზე, შპს „ალტ ინფოს“ ეთერში გასული გადაცემა შეისწავლა და დაადგინა, რომ პროგრამის ეთერში განთავსებით ძალიან მაღალი ზიანი მიადგა, როგორც არასრუწლოვან, ისე სრულწლოვან მაყურებელს. კომისიის გადაწყვეტილებით შპს „ალტ ინფოს“ მაუწყებლობის შესახებ საქართველოს კანონის დარღვევისთვის ადმინისტრაციული პასუხისმგებლობა დაეკისრა.
სახალხო დამცველმა აღნიშნული საკითხის შესწავლა ბავშვის საუკეთესო ინტერესების დასაცავად გადაწყვიტა, რადგან გადაცემაში ბავშვთა მიმართ ფიზიკური, ფსიქოლოგიური და სხვა ნებისმიერი ფორმის ძალადობა განიხილებოდა, როგორც არასრულწლოვანთა აღზრდის სწორი და საჭირო ფორმა; ამასთან, პირდაპირ ახალისებდა ბავშვთა მიმართ ძალადობას და ძალის გამოყენებას მორალურ ვალდებულებად წარმოაჩენდა.
წამყვანები ისეთ ფრაზებს და მათ შორის უხამს გამონათქვამებს აჟღერებდნენ, რაც ძალადობის, განსაკუთრებით კი ოჯახში, ქალთა და ბავშვთა მიმართ ძალადობის წახალისებას წარმოადგენდა, იყო დისკრიმინაციული, ისლამოფობიური და ჰომოფობიური შინაარსის. გადაცემაში დადებით კონტექსტში იყო განხილული გენდერული სტერეოტიპები, სქესის ნიშნით დისკრიმინაცია და ძალადობის მანკიერი პრაქტიკა.
საგულისხმოა, რომ ბავშვთა და ქალთა მიმართ ძალადობის შესახებ მსგავსმა რიტორიკამ შესაძლოა, საფრთხე შეუქმნას საზოგადოების მხრიდან დანაშაულის სიმძიმის სათანადოდ აღქმას, მოახდინოს ძალადობის ნორმალიზება და წაახალისოს მის მიმართ ინდიფერენტული დამოკიდებულება, რაც უარყოფითად აისახება დანაშაულის შესახებ შესაბამისი უწყებებისადმი მიმართვიანობის ხარისხზე, არსებითად უშლის ხელს, როგორც დანაშაულის გამოვლენას ასევე, მსხვერპლთა დაცვასა და რეაბილიტაციაზე ორიენტირებული ღონისძიებების დროულ და ეფექტურ განხორციელებას.

The Georgian National Communications Commission (GNCC), based on the appeal of the Public Defender's Office, examined the programme aired by Alt Info Ltd and found that the programme seriously harmed both juvenile and adult viewers. According to the decision of the Commission, administrative responsibility was imposed on Alt Info Ltd for violating the Law of Georgia on Broadcasting.
The Public Defender decided to study this issue in order to protect the best interests of the child, as the programme considered physical, psychological and other forms of violence against children as correct and necessary upbringing methods; At the same time, it directly encouraged violence against children and portrayed the use of force as a moral obligation.
The presenters used phrases, including obscene ones, that encouraged violence, especially domestic violence against women and children, were discriminatory, Islamophobic and homophobic. The show discussed gender stereotypes, gender discrimination and vicious practices of violence in the positive context.
It is noteworthy that such rhetoric about violence against children and women may jeopardize the public perception of the gravity of the crime, normalize violence and encourage indifference towards it, which negatively will affect the reporting and timely detection of the crime, as well as effective implementation of victim protection and rehabilitation measures.