დებატები ბავშვის მიმართ ძალადობის თემაზე
30 მაისს საქართველოს სახალხო დამცველმა, საქართველოს პარლამენტის ეროვნულ ბიბლიოთეკასთან ერთად, დებატები გამართა თემაზე „ბავშვის მიმართ ძალადობა საქართველოში – ვის ეკისრება პასუხისმგებლობა?“
ბავშვის მიმართ ძალადობის ფართო სფეროდან დებატის თემად შერჩეული იყო ორი მიმართულება: ბავშვის მიმართ განხორციელებული ძალადობის პრობლემა სკოლასა და ოჯახში.
შეხვედრას მოდერატორობა გაუწია არასამთავრობო ორგანიზაციის, „საქართველოს ბავშვების“ ხელმძღვანელმა ჯაბა ნაჭყებიამ.
დებატებში მონაწილეობა მიიღეს სახელმწიფო უწყებებისა და არასამთავრობო ორგანიზაციების წარმომადგენლებმა, საქართველოს სხვადასხვა უნივერსიტეტების სტუდენტებმა, პრობლემით დაინტერესებულმა საზოგადოებამ.
სახალხო დამცველმა ხაზი გაუსვა ბავშვთა მიმართ ძალადობის თემით საზოგადოების დაინტერესებას, ისაუბრა ამ პრობლემის განსაკუთრებულ აქტუალობაზე და სახელმწიფოს მხრიდან სახალხო დამცველის მიერ შემუშავებული რეკომენდაციების გათვალისწინების აუცილებლობაზე.
სახალხო დამცველის მოადგილემ აღნიშნა, რომ ასეთი შეხვედრები სასარგებლოა პრობლემის გადაჭრის ერთიანი გზების დასახვისათვის და ამ მიმართულებით სახელმწიფო და სამოქალაქო სექტორის თანამშრომლობით, ერთიანი სტრატეგიის ჩამოყალიბებისთვის.
სახალხო დამცველის ბავშვის უფლებების ცენტრის ხელმძღვანელმა მაია გედევანიშვილმა მიმოიხილა სახალხო დამცველის აპარატში შემოსული საჩივრები, რომელთა უმეტესობა ეხება ბავშვის მიმართ ფიზიკურ ძალადობას სკოლაში – მასწავლებლისა და ადმინისტრაციის მხრიდან ბავშვის მიმართ განხორციელებული ფიზიკური და ფსიქოლოგიური შეურაცხყოფის ფაქტებს.
გაეროს ბავშვთა ფონდის წარმომადგენელმა დარეჯან დვალიშვილმა აუდიტორიას 2013 წლის კვლევის მონაცემები გააცნო, რომელთა მიხედვითაც, ბავშვის ფიზიკური დასჯა ჩვენი საზოგადოების დიდ ნაწილს ბავშვის აღზრდის ეფექტურ საშუალებად მიაჩნია; სახელმწიფო სოციალურ მუშაკთა ნაწილი ბავშვის მიმართ ოჯახში ძალადობას ოჯახის შიდა პრობლემად მიიჩნევს, ხოლო გამოკითხულ პოლიციელთა ერთ ნაწილს ბავშვის მიმართ ძალადობაზე რეაგირება, მხოლოდ განსაკუთრებით მძიმე და განმეორებად შემთხვევებზე მიაჩნია მიზანშეწონილად.
საქართველოს შრომის, ჯანმრთელობისა და სოციალური დაცვის სსიპ სოციალური მომსახურების სააგენტოს სასამართლო საქმეების წარმოების სამმართველოს უფროსმა ბიძინა ხარაზიშვილმა განქორწინებული მშობლების მიერ სასამართლოს გადაწყვეტილების აღსრულებისთვის ხელის შეშლის პრობლემაზე ისაუბრა. აქვე აღნიშნა, რომ ბავშვის უფლებების სფეროში მოსამართლეთა შემდგომი გადამზადების, საკანონმდებლო ბაზისა და აღსრულების პროცესის მექანიზმის დახვეწასთან ერთად, აუცილებელია საყოველთაო საზოგადოებრივი ცნობიერების ამაღლება და საზოგადოებრივი და მედია კამპანიების ჩატარება.
არასამთავრობო ორგანიზაცია „პარტნიორობა ადამიანის უფლებებისთვის“ წარმომადგენელმა ანა არგანაშვილმა თავის გამოსვლაში ხაზი გაუსვა, რომ ბავშვის მიმართ ძალადობის ფაქტები კვალიფიცირებული უნდა იყოს როგორც დანაშაული.
საქართველოს განათლებისა და მეცნიერების მინისტრის მოადგილემ ლია გიგაურმა აუდიტორიას საჯარო სკოლაში ძალადობის დაძლევის მიმართულებით სამინისტროს მიერ შემუშავებული სტრატეგია გააცნო.
დისკუსიამ ცხადი გახადა თემის სიმწვავე და ისიც, რომ ბავშვის მიმართ ძალადობა არაერთ პრობლემურ სფეროს მოიცავს. წამოიჭრა არასრულწლოვან დამნაშავეთა და ზოგადად, რთული ქცევის მოზარდებისადმი საზოგადოებისა და სახელმწიფოს დამოკიდებულების საკითხი; დამსწეთ ასევე აინტერესებდათ, რამდენად ლეგიტიმურია მანდატურის სამსახურის მოზარდთა ფსიქოლოგიური დახმარების ცენტრის ინიციატივა - განხორციელების აუდიო–ვიდეო ჩაწერები რთული ქცევის მოზარდების ფსიქოლოგიური კონსულტაციის დროს.
სახალხო დამცველის აპარატი ბავშვის უფლებათა დაცვის სხვადასხვა მიმართულებით მუშაობს და ბავშვთა მიმართ ძალადობის პრევენციისათვის მოსაზრებებსა და რეკომენდაციებს პერიოდულად შესთავაზებს საზოგადოებას.

Public Debate on violence against Children
On 30 May, in the National Parliamentary library, Public Defender of Georgia held a Public debate on the following topic “Violence against children in Georgia – who is responsible?
Two directions of the main topic of the debate on the violence against children were selected: Violence in schools and Domestic Violence.
The debate was moderated by the Head of NGO “Children of Georgia”, Jaba Nachkebia.
The representatives of State Bodies and NGOs, students of different universities of Georgia and interested public have participated in the discussions.
The Public Defender has underlined the importance of the fulfillment of his recommendations concerning violence against children and spoke about the necessity of consolidated efforts to combat violence at all level.
The Deputy Public Defender of Georgia has spoken about the urgent steps to be taken for establishment of united approach and elaboration of the strategy to tackle this problem.
A representative of the United Nations Children's Fund, Darejan Dvalishvili has presented outcomes of the survey conducted in 2013. According to the findings of the research, a large part of the society believes that a corporal punishment of children is an effective mean of education.
A Head of the Court Cases of the LEPL Agency of Social Service of the Ministry of Labour, Health and Social Affairs of Georgia, Bidzina Kharazishvili has spoken on the problems of executions of court decisions by divorced parents. He has emphasized the necessity of further trainings of the judges in this regard, as well as stressed the importance of initiating and implementing various educational activities to increase the awareness of the society about this phenomenon.
A representative of NGOs "Partnership for Human Rights", Ana Arganashvili has underlined that the violence against children must be qualified as a crime.
The Deputy Minister of Education and Science of Georgia, Lia Gigauri has looked through a strategy worked out by the Ministry toward the overcoming of violence at public schools.
The discussion on the severity of this topic was evident that the violence against children encompasses many problematic fields. It was arisen a question on the juvenile offenders and in generally, an issue on state and society’s attitude toward the young children withchallenging behavior.
The PDO works in different fields of the protection of children’s rights and periodically proposes its opinions and recommendations.