სახალხო დამცველის განცხადება პანდემიის პირობებში ზოგადსაგანმანათლებლო დაწესებულებებში სწავლების პროცესის მართვის საკითხებზე
საქართველოს სახალხო დამცველმა 2021 წლის 29 იანვარს, გაავრცელა განცხადება სწავლების პროცესთან დაკავშირებით, რითაც, ასევე, ეხმიანებოდა უწყებათაშორისი საკოორდინაციო საბჭოს 2021 წლის 22 იანვრისგადაწყვეტილებას. აღნიშნულ განცხადებაში საუბარი იყო პანდემიის პირობებში სწავლების პროცესში გამოვლენილ ხარვეზებსა და გამოწვევებზე, ასევე განსახორციელებელ ღონისძიებებზე. სახალხო დამცველის შეფასებით, ამ დრომდე, ზოგადსაგანმანათლებლო დაწესებულებებში სწავლების პროცესის მართვის მხრივ სახელმწიფოს მიერ გატარებული ღონისძიებები არ არის საკმარისად თანმიმდევრული და არ აკმაყოფილებს ვირუსის პრევენციისთვის აუცილებელ პირობებს.
• სამინისტროს არ წარმოუდგენია ერთიანი სამოქმედო გეგმა, რაც უზრუნველყოფს სკოლებში საგანმანათლებლო პროცესის ეფექტურ მართვას, გამოვლენილ ხარვეზებზე სწრაფ რეაგირებასა და საჭიროებების შესაბამისი ღონისძიებების დაგეგმვას. უწყების მიერ მიღებული ზოგადი რეკომენდაციების თანახმად, სკოლებმა თავად უნდა შეიმუშაონ პანდემიის პირობებში, საგანგებო სიტუაციაში სამოქმედო გეგმა, რაც ერთიანი ხედვის და მიდგომის არსებობისთვის არასაკმარისია
• არ არის წარმოდგენილი სრული ინფორმაცია საქართველოში არსებული ზოგადსაგანმანათლებლო დაწესებულებების სანიტარულ-ჰიგიენური და ინფრასტრუქტურული პრობლემების თაობაზე. საქართველოს განათლების, მეცნიერების, კულტურისა და სპორტის სამინისტროს 2021 წლის 7 თებერვლის განცხადების თანახმად, 800-მდე სკოლაში სრულად მოწესრიგდა სველი წერტილები. ასევე, დაიწყო 100-ზე მეტი საჯარო სკოლის რეაბილიტაციის პროცესი. თუმცა აღნიშნული ვერ შეფასდება საკმარისად, რადგან საქართველოს სტატისტიკის ეროვნული სამსახურის მონაცემებით, 2019/2020 სასწავლო წლის დასაწყისისთვის, საქართველოში სულ 2 313 ზოგადსაგანმანათლებლო დაწესებულება (სკოლა) იყო, მათ შორის 2 086 საჯარო, ხოლო 227 კერძო
• დიდკონტიგენტიანი სკოლების შემთხვევაში დისტანციის დაცვის და ნაკადების მართვის მონიტორინგის საკითხი გამოწვევის წინაშე დგას, სკოლების შეზღუდული რესურსების პირობებში. შესაძლოა რისკებთან იყოს დაკავშირებული ისიც, რომ მე-5 კლასამდე მოსწავლეებისთვის არ არის სავალდებულო პირბადის ტარება, რაც თავის მხრივ, ვირუსის გავრცელების ერთ-ერთ ეფექტურ პრევენციულ ღონისძიებას წარმოადგენს
აღნიშნულიდან გამომდინარე, მნიშვნელოვანია, რომ სახელმწიფოს ჰქონდეს პოლიტიკის ერთიანი დოკუმენტი, სამოქმედო გეგმა, სრულყოფილი ინფორმაცია ქვეყანაში მოქმედ თითოეულ ზოგადსაგანმანათლებლო დაწესებულებაში არსებულ საჭიროებებზე და აღნიშნულის მიხედვით დაიგეგმოს სასწავლო პროცესი. ამასთან, მაქსიმალურად უნდა გამოიყოს როგორც ფინანსური, ასევე, ადამიანური რესურსი, რათა სკოლებმა შეძლონ პრევენციული ღონისძიებების ეფექტური განხორციელება პასუხისმგებელი უწყებების მხრიდან გაძლიერებული მონიტორინგის პირობებში.

Public Defender’s Statement on Managing Educational Process in General Education Institutions during Pandemic
On January 29, 2021, the Public Defender of Georgia issued a statement on educational process, thus responding, inter alia, to the decision of the Interagency Coordination Council of January 22, 2021. The statement indicated the shortcomings and challenges identified in the educational process in the context of the pandemic, as well as the measures to be taken in this direction. According to the Public Defender, to date, the measures taken by the State to manage the educational process in general education institutions are not sufficiently consistent and fail to provide the necessary conditions for the virus prevention.
• The Ministry has not presented a unified action plan for the effective management of the educational process in schools, rapid response to the deficiencies identified or planning of relevant measures on the basis of the needs identified. According to the general recommendations adopted by the agency, schools should develop their own emergency action plan in the context of the pandemic, which is not sufficient for the existence of a unified vision or approach.
• No complete information is provided on the sanitary-hygienic or infrastructural problems of general education institutions of Georgia. According to the statement of the Ministry of Education, Science, Culture and Sports of Georgia of February 7, 2021, toilets in about 800 schools have been completely renovated and the rehabilitation of more than 100 public schools has started. However, this cannot be considered enough, as according to the National Statistics Office of Georgia, at the beginning of the 2019/2020 academic year, there were a total of 2,313 general education institutions (schools) in Georgia, including 2,086 public and 227 private.
• Given the limited resources of schools, the monitoring of social distancing and flow management is challenging in large schools. There may also be risks associated with the fact that students of I-IV grades are not required to wear a mask, which is one of the most effective preventive measures against the spread of the virus.
Therefore, it is important for the State to have a unified policy document, action plan and comprehensive information on the needs of each general education institution in the country and to plan the educational process accordingly. At the same time, both financial and human resources should be allocated for schools in order to enable them to effectively implement preventive measures under the conditions of enhanced monitoring by the responsible agencies.