სახალხო დამცველის განცხადება იძულებით გაუჩინარებულთა საერთაშორისო დღესთან დაკავშირებით
30 აგვისტო იძულებით გაუჩინარებულთა საერთაშორისო დღეა. საქართველოს სახალხო დამცველი პატივს მიაგებს უგზო-უკვლოდ გაუჩინარებული ადამიანების ხსოვნას, უსამძიმრებს მათ ოჯახებსა და ახლობლებს და მოუწოდებს საქართველოს ხელისუფლებას, ასევე, დე ფაქტო მთავრობებს სოხუმსა და ცხინვალში, არსებითად ითანამშრომლონ გაუჩინარებულთა მოძიებისა და მათი ოჯახების დახმარების მიზნით.
საერთაშორისო სისხლის სასამართლოს რომის სტატუტისა და გაეროს „იძულებით გაუჩინარებისაგან ყველა პირთა დაცვის შესახებ“ კონვენციის თანახმად, იძულებითი გაუჩინარება კაცობრიობის წინააღმდეგ მიმართულ დანაშაულად ითვლება. თანამედროვე მსოფლიოში იძულებით გაუჩინარებას ხშირად მიზანმიმართული ხასიათი აქვს და პოლიტიკური ოპონენტების რეპრესიებსა და კონფლიქტურ სიტუაციებში მოწინააღმდეგის დასჯას ისახავს მიზნად.
საქართველოში გაუჩინარებულთა პრობლემა მტკივნეულად დგას და ძირითადად შეიარაღებულ კონფლიქტებს უკავშირდება. 90-იანი წლების კონფლიქტების შედეგად 1500-მდე ეთნიკურად ქართველი, 200-მდე ეთნიკურად აფხაზი და 100-მდე ეთნიკურად ოსი მოქალაქე, ხოლო 2008 წლის ომის შემდეგ, 6 ოსი და 35 ქართველი ითვლება უგზო-უკვლოდ გაუჩინარებულად.
საქართველოს სახალხო დამცველის აპარატს ხშირად მიმართავენ მოქალაქეები, რომლებიც ითხოვენ მათი უგზო-უკვლოდ დაკარგული ახლობლების ადგილსამყოფელის დადგენას და გაუჩინარების ფაქტების გამოძიებას. გაურკვევლობა ახლობლების ბედის შესახებ გაუჩინარებულთა ოჯახის წევრთათვის ყოველდღიური სასტიკი რეალობაა - მათ არ იციან, ცოცხლები არიან თუ არა მათთვის ძვირფასი ადამიანები და ვერ ივიწყებენ იმ საშინელ მოვლენებს, რამაც მათი ცხოვრება შეცვალა. მართალია, ცალკეულ საქმეებზე წლების განმავლობაში მიმდინარეობს სისხლის სამართლის გამოძიება, მაგრამ, ამ დრომდე საქმეთა უმრავლესობაზე შედეგი არ დამდგარა.
2013 წლის 20 მარტს საქართველოს სახალხო დამცველმა წინადადებით მიმართა საქართველოს მთავარ პროკურორს, აწარმოოს ეფექტიანი და ინტენსიური საგამოძიებო მოქმედებები გაუჩინარებულ პირთა სისხლის სამართლის საქმეებზე, ხოლო იმ ფაქტებზე, რომლებზეც გამოძიება ჯერ არ დაწყებულა, უზრუნველყოს შესაბამისი ღონისძიებების გატარება.
შექმნილი ვითარებიდან გამომდინარე, საქართველოს სახელმწიფოსთვის განსაკუთრებულ მნიშვნელობას იძენს „იძულებითი გაუჩინარებისგან ყველა პირთა დაცვის შესახებ“ კონვენციის რატიფიცირება. ერთი მხრივ, აღნიშნული უზრუნველყოფს საქართველოს იურისდიქციაში მსგავს ქმედებათა პრევენციას, ხოლო, მეორე მხრივ, ხელშეკრულების რატიფიცირება იქნება ნათელი დასტური იმისა, რომ სახელმწიფო ეფექტურად ებრძვის ამ საერთაშორისო დანაშაულს.
მისასალმებელია, რომ სახალხო დამცველის 2013 წლის ადამიანის უფლებათა და თავისუფლებათა დაცვის შესახებ ანგარიშზე დაყრდნობით მომზადებულ 2014 წლის 1 აგვისტოს დადგენილებაში პარლამენტმა გაიზიარა სახალხო დამცველის რეკომენდაციები საქართველოს მთავარი პროკურატურისადმი, სწრაფად და ეფექტურად გამოიძიოს 2008 წლის საომარი მოქმედებების დროს და შემდგომ პერიოდში ჩადენილ სავარაუდო დანაშაულთა საქმეები, მათ შორის, უგზო-უკვლოდ დაკარგულთა საქმეები. ასევე, პარლამენტმა რეკომენდაციით მიმართა საგარეო საქმეთა სამინისტროს, დაიწყოს გაეროს „იძულებით გაუჩინარებისაგან ყველა პირთა დაცვის შესახებ“ 2006 წლის 20 დეკემბრის კონვენციის რატიფიცირების პროცესი.

Statement of Public Defender about International Day of the Victims of Enforced Disappearances
The 30th August is an International Day of the Victims of Enforced Disappearances. Public Defender of Georgia pays the tribute to the victims of enforced disappearance, expresses his condolence to their families and relatives and urges the Government of Georgia, also the de facto authorities of Sukhumi and Tskhinvali to cooperate to seek the whereabouts of persons who have been disappeared and to assist their families.
According to the Rome Statute of the International Criminal Court and UN International Convention for theProtectionof All Persons fromEnforcedDisappearance, enforced constitutes a crime against humanity. In the modern world, the enforced disappearance sometimes is used as a deliberate practice to suppress the dissent or opposing party in conflict situations.
An issue of enforced disappearances is still acute in Georgia and mainly related to the armed conflict. As a result of armed conflicts of 1990’s, more than of 1500 ethnic Georgians, 200 ethnic Abkhazians and ethnic 100 Ossetians are considered missing. 6 Ossetians and 35 Georgians are missing since 2008 war.
Citizens often address the Office of Public Defender to request the information on the whereabouts of their missing relatives’ and to call for the investigation of the disappearance cases. An uncertainty about the fate of the relatives is a cruel reality for the family members - they do not know whether their dear relatives are alive or not and do not forget the tragic events which changed their lives. Although, the criminal investigation on some cases is underway, the decision over the majority of the cases is pending.
On 20 March 2013, Public Defender of Georgia has recommended the Chief Prosecutor of Georgia to conduct an effective and intensive investigation on the criminal cases of enforced disappearances and to ensure adequate measures on those cases which have not yet been investigated.
In these circumstances, the ratification of the “Convention for theProtectionof All Persons fromEnforcedDisappearance” is highly important for Georgia. One the one hand, the convention will contribute to the prevention of such practice in Georgia, and on the other hand, its ratification will give a clear signal that Georgian state is fighting against this crime.
We welcome that 1st August 2014 parliamentary resolution, based on the Report of the Public Defender on the Protection of Human Rights and Fundamental Freedoms in Georgia for 2013, which recommends the Chief Prosecutors’ Office to investigate thecases of alleged crimes committed during and after the hostilities 2008, including the cases of enforced disappearances. In addition, the Parliament has recommended to the Ministry of Foreign Affairs of Georgia to start a process of ratification of the UN December 20, 2006 International Convention for the Protection of all Persons from Enforced Disappearance.