სახალხო დამცველი საოკუპაციო რეჟიმის მიერ საქართველოს მოქალაქის ზაზა გახელაძისთვის უკანონოდ თავისუფლების აღკვეთის ფაქტს ეხმიანება
საქართველოს სახალხო დამცველი ოკუპირებული ცხინვალის ე.წ. სასამართლოს მიერ საქართველოს მოქალაქის ზაზა გახელაძისთვის უკანონო თავისუფლების აღკვეთის ფაქტს ეხმიანება. კასპის მუნიციპალიტეტის სოფელ ქვემო ჭალის მცხოვრები ზაზა გახელაძე საოკუპაციო რეჟიმის წარმომადგენლებმა 2020 წლის 11 ივლისს, ცეცხლსასროლი იარაღით ფეხში დაჭრეს და დააკავეს.
დაკავების მომენტიდან საქართველოს სახალხო დამცველი ჩართულია საქმის მიმდინარეობის პროცესში და მუდმივი კომუნიკაცია აქვს დაკავებულის ოჯახის წევრებთან და შესაბამის სახელმწიფო ორგანიზაციებთან.
ზაზა გახელაძისთვის უკანონო თავისუფლების აღკვეთა ნათლად წარმოაჩენს, რომ საოკუპაციო რეჟიმმა კიდევ უფრო დაამძიმა ე.წ. საზღვრის უკანონო კვეთისთვის პირთა დაკავებების უკანონო პრაქტიკა. წინა წლებისგან განსხვავებით, როდესაც უკანონოდ დაკავებულების გათავისუფლება ადმინისტრაციული სამართალდარღვევის დადგენით და შესაბამისი ჯარიმის დაკისრებით შემოიფარგლებოდა, ბოლო პერიოდში გახშირდა გრძელვადიანი უკანონო პატიმრობის შემთხვევები. ამის აშკარა მაგალითია ვაჟა გაფრინდაშვილის, გენადი ბესტაევის, ირაკლი ბებუას და ხვიჩა მღებრიშვილის შემთხვევები.
საქართველოს სახალხო დამცველი ხაზგასმით აღნიშნავს, რომ საოკუპაციო რეჟიმის მიერ განხორციელებული მსგავსი უკანონო ქმედებები უხეშად არღვევს ოკუპირებულ ტერიტორიებზე მცხოვრები მოსახლეობის უფლებებსა და თავისუფლებებს, რაც კიდევ ერთხელ ადასტურებს ადამიანის უფლებათა საერთაშორისო სადამკვირვებლო მისიების ოკუპირებულ ტერიტორიებზე დაშვების აუცილებლობას.
აღსანიშნავია, რომ ევროპის ადამიანის უფლებათა სასამართლომ 2020 წლის 21 იანვარს მიიღო გადაწყვეტილება, რომლითაც ერთმნიშვნელოვნად დაადასტურა რუსეთის ფედერაციის ეფექტური კონტროლი საქართველოს არაკონტროლირებად ტერიტორიებზე და სწორედ რუსეთს დააკისრა პასუხისმგებლობა ადგილზე ადამიანის უფლებების დარღვევების, მათ შორის, საოკუპაციო ხაზზე უკანონო დაკავებების გამო. შესაბამისად, ზაზა გახელაძის უკანონო პატიმრობა არის რუსეთის ფედერაციის პასუხისმგებლობა. ამასთანავე, ადამიანის უფლებების საერთაშორისო სამართლის მიხედვით, არაკონტროლირებად ტერიტორიებზე ადამიანის უფლებების დარღვევაზე პასუხისმგებლობა რუსეთთან ერთად, დე ფაქტო ხელისუფლებებსაც ეკისრებათ.
საერთაშორისო თანამეგობრობამ სათანადოდ შეფასა საოკუპაციო რეჟიმის მიერ განხორციელებული მორიგი უკანონო ქმედებები. კერძოდ, ზაზა გახელაძის უკანონო პატიმრობასთან დაკავშირებით განცხადებები გააკეთეს საქართველოში ევროკავშირის ელჩმა, ნორვეგიის ელჩმა და აშშ-ს საელჩომ. შესაბამისად, სახალხო დამცველი იმედოვნებს, რომ შექმნილ ვითარებაში საქართველოს ხელისუფლება,საერთაშორისო ორგანიზაციების დახმარებით, ძალისხმევას არ დაიშურებს ზაზა გახელაძის უკანონო პატიმრობიდან უმოკლეს ვადებში გათავისუფლების უზრუნველსაყოფად.

Public Defender Responds to Illegal Imprisonment of Georgian Citizen Zaza Gakheladze by Occupation Regime
The Public Defender of Georgia is responding to the illegal deprivation of liberty of Georgian citizen Zaza Gakheladze by the so-called court of occupied Tskhinvali. Zaza Gakheladze, a resident of the village of Kvemo Chala, Kaspi Municipality, was shot and detained by the occupation regime on July 11, 2020.
The Public Defender of Georgia has been involved in the case from the moment of the detention and has had constant communication with the family members of the detainee and the relevant state organizations.
The illegal deprivation of Zaza Gakheladze’s liberty clearly shows that the occupation regime has aggravated the illegal practice of detaining persons for illegally crossing the so-called border. Long-term illegal imprisonment has recently become a common practice, unlike previous years, when the so-called illegal border crossing had been regarded as an administrative offence and the detainees used to be released after paying a fine. Obvious examples of the above are the cases of Vazha Gaprindashvili, Genadi Bestaev, Irakli Bebua and Khvicha Mghebrishvili.
The Public Defender of Georgia emphasizes that similar illegal actions of the occupation regime grossly violate the rights and freedoms of the population living in the occupied territories, which once again proves the need for international human rights monitoring missions to be allowed to work in the occupied territories.
It should be noted that on January 21, 2020, the European Court of Human Rights unequivocally confirmed the effective control of the Russian Federation in the uncontrolled territories of Georgia and held Russia responsible for human rights violations on the ground, including for illegal detentions near the occupation line. Therefore, the Russian Federation is responsible for the illegal detention of Zaza Gakheladze. In addition, under international human rights law, the de facto authorities are also responsible, along with Russia, for human rights abuses in the uncontrolled territories.
The international community has duly assessed the above illegal action of the occupation regime. In particular, the Ambassador of the European Union to Georgia, the Ambassador of Norway to Georgia and the US Embassy in Georgia made statements regarding the illegal detention of Zaza Gakheladze. Accordingly, the Public Defender hopes that the Georgian Government, with the help of international organizations, will spare no effort to ensure the release of Zaza Gakheladze from the illegal detention in the shortest possible time.