ადგილობრივი თვითმმართველობის ორგანოების გენდერული პოლიტიკის შეფასება - სპეციალური აქცენტით ქალთა ეკონომიკურ გაძლიერებაზე
წინამდებარე კვლევაში განხილულია ადგილობრივი თვითმმართველობის ორგანოების გენდერული პოლიტიკა, სპეციფიკური აქცენტით ქალთა ეკონომიკურ გაძლიერებაზე. კვლევის ფარგლებში მოხდა რეგიონებში გენდერული თანასწორობის კუთხით არსებული მდგომარეობისა და ქალების საჭიროებები შესწავლა. ასევე, გამოვლინდა ადგილობრივ დონეზე არსებული მიღწევები და გამოწვევები. ამავე კვლევის შედეგად შემუშავდა რეკომენდაციები ადგილობრივ თვითმმართველობებში გენდერული პოლიტიკის გასაძლიერებლად, მათი მიზნობრიობის გასაუმჯობესებლად და ქალთა ეკონომიკური გაძლიერებისთვის.
კვლევის შედეგები ცხადყოფს, რომ ბოლო წლებში ადგილობრივი თვითმმართველობის ორგანოების მიერ გენდერული თანასწორობის გაუმჯობესებისკენ მიმართული არაერთი აქტივობის მიუხედავად, კვლავ პრობლემად რჩება ქვეყნის გენდერულ პოლიტიკაში რეგიონების განსხვავებული საჭიროებების ასახვა და ადგილობრივი თვითმმართველი ერთეულების მიერ სისტემატიზებული და საჭიროებების კვლევაზე დაფუძნებული სამოქმედო გეგმების და პროგრამების შემუშავება. ამასთან, ადგილობრივი თვითმმართველი ორგანოების საქმიანობაში ნაკლებად პრიორიტეტულია ქალთა ეკონომიკური გაძლიერებისკენ მიმართული ღონისძიებების გატარება.
კვლევა განხორციელდა სახალხო დამცველის აპარატის მიერ, გაეროს ქალთა ორგანიზაციის პროექტის „ერთობლივი ძალისხმევა ქალთა ეკონომიკური გაძლიერებისათვის“ მხარდაჭერის ფარგლებში.

Assessment of gender policy of local self-government bodies - with special emphasis on women’s economic empowerment
The study discusses the gender policy of local authorities, with a special emphasis on women's economic empowerment. The Office of the Public Defender studied the situation of gender equality and the needs of women in the regions. The research also identified achievements and challenges at the local level. Also, as a result of this research, recommendations were developed to strengthen gender policies in local governments, to improve their targeting and to empower women economically.
Study results show, that in spite of a number of activities carried out in recent years by the local self-government bodies to improve gender equality, reflection of different needs pertaining to the regions in the country’s gender policy as well as development of action plans and programs that are systematized and based on needs assessment are still challenging. Furthermore, pursuing activities toward gender equality are less prioritized by local self-government.
Assessment was implemented by the Office of the Public Defender of Georgia in the framework of the project "Joint Action for Women’s Economic Empowerment in Georgia”, with the support of UN Women.