სახალხო დამცველის წინადადება სამოსამართლო ეთიკის ნორმების დარღვევასთან დაკავშირებით
2017 წლის 24 ოქტომბერს საქართველოს სახალხო დამცველმა ბრალდებულების: ბ.შ.-ს და კ.გ.-ს სავარაუდო არასათანადო მოპყრობის ფაქტის სასამართლოს მიერ სამოსამართლო ეთიკის ნორმების დარღვევით განხილვასთან დაკავშირებით, მოსამართლის მიმართ დისციპლინური სამართალწარმოების დაწყების წინადადებით, მიმართა საქართველოს უზენაესი სასამართლოს თავმჯდომარესა და საქართველოს იუსტიციის უმაღლესი საბჭოს მდივანს.
მოსამართლემ ბ.შ.-ს და კ.გ.-ს მიმართ გამოტანილ გამამტყუნებელ განაჩენში არასარწმუნოდ მიიჩნია სასამართლო სხდომაზე ბრალდებულების მიერ გაკეთებული განცხადებები პოლიციელების მხრიდან განხორციელებული არასათანადო მოპყრობის შესახებ და დაადგინა, რომ არ დასტურდებოდა აღნიშნული ფაქტი. გასათვალისწინებელია, რომ სასამართლოს განხილვის საგანს წარმოადგენდა არა ბ.შ.-ს და კ.გ.-ს მიმართ სამართალდამცავების მხრიდან განხორციელებული შესაძლო არასათანადო მოპყრობის ფაქტი, არამედ ხსენებული პირების ბრალდების საქმე.
არასათანადო მოპყრობის თაობაზე ბრალდებულთა განცხადების მოსამართლის მიერ არასარწმუნოდ შეფასება, მოცემულ ფაქტზე ეფექტიანი გამოძიების ჩატარების გარეშე და მტკიცებულებათა მოპოვების არარსებობის პირობებში, სერიოზული საფრთხის შემცველია არასათანადო მოპყრობის წინააღმდეგ ბრძოლის თვალსაზრისით. სასამართლოს ამგვარი დასკვნა შეიძლება მასტიმულირებელი ეფექტის მქონე იყოს სამართალდამცავი ორგანოებისთვის სწრაფი, ზედმიწევნითი, მიუკერძოებელი და დამოუკიდებელი გამოძიების დაწყების/ჩატარების ვალდებულებისგან თავის არიდებისთვის. საერთო სასამართლოების მოცემული შემთხვევის მსგავსად განვითარება ეფექტიანი გამოძიების შემაფერხებელი დამატებითი უარყოფითი გავლენის მქონე ფაქტორი აღმოჩნდება.
მოსამართლემ უნდა განახორციელოს მართლმსაჯულება (განიხილოს მხოლოდ ბრალდებულის ბრალდების საქმე), და იგი არ არის უფლებამოსილი დაადგინოს ბრალდებულის მიმართ განხორციელებული სავარაუდო დანაშაულის ჩადენის/არჩადენის ფაქტი და მიიღოს გადაწყვეტილება სამართალდამცავი ორგანოს უფლებამოსილებას მიკუთვნებული გამოძიების დაწყების/არდაწყების საკითხზე.
საქართველოს სახალხო დამცველის მოსაზრებით, ამგვარი ქმედება ეწინააღმდეგება სამოსამართლო ეთიკას, კერძოდ, არღვევს ჯეროვანი კეთილსინდისიერებით და სათანადო გულისხმიერებით მოვალეობის შესრულების პრინციპებს და ხელს უშლის მართლმსაჯულების მიუკერძოებლობის და სამართლიანობის თაობაზე საზოგადოებრივი რწმენის ჩამოყალიბებას.

Public Defender's Proposal concerning Violation of Norms of Judicial Ethics
On October 24, 2017, the Public Defender of Georgia addressed the Chairperson of the Supreme Court and the Secretary of the High Council of Justice with a proposal to initiate disciplinary proceedings against the judge who violated the norms of the judicial ethics during discussing the alleged ill-treatment of the defendants - B.Sh. and K.G.
In the guilty verdict delivered against B.Sh. and K.G., the judge indicated that the statements made by the defendants at the trial about their ill-treatment by police officers were not persuasive. It should be taken into consideration that the subject of the trial was not the ill-treatment of the defendants by law enforcement officers but the establishment of culpability of the defendants.
The judge’s decision to describe the defendants’ statements about ill-treatment as doubtful without an effective investigation or relevant evidence represents serious threat to the fight against ill-treatment. Such a conclusion of the judge may stimulate the law enforcement agencies to avoid the obligation of conducting a quick, thorough, impartial and independent investigation. Similar cases may be additional hindering factor for an effective investigation.
The court should administer justice - establish whether defendants are guilty; it is not authorized to establish whether a crime was committed against defendants or not and should only make a decision on the launch/non-launch of an investigation.
According to the Public Defender of Georgia, similar actions contradicts the judicial ethics, in particular, it violates the principle of performing duties fairly and honestly and prevents the establishment of public faith in the impartial and fair justice system.