კონფერენცია სკოლამდელი, ინკლუზიური და ზოგადი განათლების საკითხებზე
2025 წლის 17 დეკემბერს, სახალხო დამცველმა ლევან იოსელიანმა მონაწილეობა მიიღო საქართველოს პარლამენტის ქალთა და ბავშვთა საკითხებზე მომუშავე დროებითი კომისიის ინიციატივით გამართულ კონფერენციაში, რომელზეც სკოლამდელი ინკლუზიური და ზოგადი განათლების საფეხურზე- მიღწევები, გამოწვევები და სამომავლო პერსპექტივები განიხილეს.
სახალხო დამცველმა სიტყვით გამოსვლაში ყურადღება გაამახვილა განათლების ხელმისაწვდომობის აუცილებლობასა და კოორდინირებული მუშაობის საკითხებზე, რაც პროცესში, როგორც პედაგოგების და პროფესიული ჯგუფების, ისე მშობლების ჩართულობას გულისხმობს.
" წინ გადადგმული ნაბიჯების მიუხედავად, დღემდე ბევრი სერიოზული გამოწვევაა სფეროში, რაც სახალხო დამცველს იდენტიფიცირებული აქვს მისი საქმიანობის ფარგლებში.
სკოლამდელი აღზრდისა და განათლების მიმართულებით განსაკუთრებით ხაზგასასმელია რეგიონებში ინკლუზიური განათლების სპეციალისტების დეფიციტი. ასევე საჭიროა დასაქმებული პერსონალის ცნობიერების ამაღლება, ბაგა-ბაღების ინფრასტრუქტურაზე სხვადასხვა სახის შეზღუდვის მქონე ბავშვთა წვდომის გაუმჯობესება და ადგილობრივ დონეზე ინკლუზიური სკოლამდელი აღზრდისა და განათლების ეფექტიანი მონიტორინგი. მნიშვნელოვანია ყველა მუნიციპალიტეტში სკოლამდელი განათლების მიღმა დარჩენილი, სპეციალური საგანმანათლებლო საჭიროების (სსსმ) მქონე აღსაზრდელების სათანადოდ გამოვლენა და შესაბამის სერვისებში რეფერირება.
რაც შეეხება ზოგად განათლებას, მნიშვნელოვანია სსსმ მოსწავლეების სწავლების პროცესში თანამედროვე დამხმარე ტექნოლოგიების, ალტერნატიული და აუგმენტური კომუნიკაციის საშუალებების გამოყენება და ინდივიდუალიზებული მხარდამჭერი სერვისების გაძლიერება. საჭიროა სკოლებში პროფესიული სუპერვიზიის, ინკლუზიური განათლების პროცესის კოორდინაციისა და შიდა მონიტორინგის გაძლიერება. გამოწვევაა ინდივიდუალური სასწავლო გეგმის ჯგუფების წევრებს შორის კოორდინირებული მუშაობა და ამ პროცესში შშმ ბავშვების მშობლების ჩართულობის ზრდა." განაცხადა სახალხო დამცველმა ლევან იოსელიანმა.

Conference on Preschool, Inclusive and General Education
On December 17, 2025, Public Defender Levan Ioseliani participated in a conference organized by the Parliamentary Temporary Commission on Women and Children's Issues. The topics discussed at the conference inlcuded achievements, challenges and future prospects at the level of preschool, inclusive and general education.
In his speech, the Public Defender focused on the importance of access to education and issues of coordinated work, which implies the involvement of both teachers and professional groups, as well as parents, in the process.
"Despite the steps taken, there are still many serious challenges in the field, which the Public Defender has identified within the framework of his activities.
In the field of preschool education, the shortage of inclusive education specialists in the regions is particularly noteworthy. It is also necessary to raise the awareness of employed personnel, improve accessibility of kindergarten infrastructure for children with various disabilities, and effectively monitor inclusive preschool education at the local level. It is important to properly identify children with special educational needs, who are left beyond preschool education, in all municipalities and refer them to appropriate services.
As for general education, it is important to use modern assistive technologies, alternative and augmentative communication tools in the teaching process of students with special educational needs, and strengthen individualized support services. It is necessary to strengthen professional supervision, coordination of the inclusive education process, and internal monitoring in schools. Coordinated work among members of education plan groups and increased involvement of parents of children with disabilities in this process represents a challenge"," said Public Defender Levan Ioseliani.