სახალხო დამცველი თბილისში, თევდორე მღვდლის ქუჩაზე მომხდარ ტრაგედიას ეხმიანება
სახალხო დამცველი მწუხარებას გამოთქვამს 14 ივლისს, თბილისში, თევდორე მღვდლის ქუჩაზე მდებარე საცხოვრებელი სახლის ფასადის ჩამონგრევით გამოწვეული მსხვერპლის გამო. არსებული ინფორმაციით, მომხდარს ორი ადამიანის სიცოცხლე ემსხვერპლა, ხოლო ერთმა პირმა ჯანმრთელობის დაზიანება მიიღო. სახალხო დამცველი უსამძიმრებს გარდაცვლილთა ოჯახის წევრებსა და მათ ახლობლებს.
თბილისის მუნიციპალიტეტის მერიის ცნობით, თევდორე მღვდლის ქუჩაზე მდებარე შენობას მესამე კატეგორიის ავარიულობის ხარისხი ჰქონდა მინიჭებული. წლებია სახალხო დამცველის აპარატსაც მომართავენ სხვადასხვა კატეგორიის ავარიულ სახლებში მცხოვრები მოქალაქეები მათი უსაფრთხო გარემოში ცხოვრების უფლების საკითხებზე. თბილისის მუნიციპალიტეტის ტერიტორიაზე ავარიული მრავალბინიანი საცხოვრებელი სახლების ჩანაცვლების წესის არსებობის მიუხედავად, მრავალ ოჯახს წლების განმავლობაში უწევს საფრთხის შემცველ გარემოში ცხოვრება. ხაზგასასმელია, რომ ასეთი ავარიული შენობა-ნაგებობები საფრთხის შემცველია, როგორც მაცხოვრებლებისთვის, ასევე, მოქალაქეებისთვის, რომლებიც მიმდებარედ შეიძლება გადაადგილდებოდნენ ან/და მუშაობდნენ. წლების განმავლობაში შესწავლილი საქმეები ცხადყოფს, რომ ამ სისტემურ პრობლემასთან გამკლავება დროულ და ეფექტიან ნაბიჯებს მოითხოვს, რასაც არსებული საკანონმდებლო გარანტიები და პროგრამული შესაძლებლობები ვერ უზრუნველყოფს.
სახალხო დამცველის აპარატმა დაიწყო თევდორე მღვდლის ქუჩაზე მომხდარი შემთხვევის მოკვლევა და შეისწავლის ავარიულ შენობაში მცხოვრებთა და სხვა მოქალაქეთა უსაფრთხო გარემოში ცხოვრების უფლებასთან დაკავშირებულ საკითხებსა და პასუხისმგებელი უწყებების მხრიდან გატარებულ/გასატარებელ ღონისძიებებს.

Public Defender Echoes Tragedy that Occurred on Tevdore Mghvdeli Street in Tbilisi
The Public Defender expresses his sorrow over the casualties caused by the collapse of the facade of a residential building located on Tevdore Mghvdeli Street in Tbilisi on July 14. According to reports, two people lost their lives and one person sustained health injuries. The Public Defender expresses his condolences to the family members of the deceased and their relatives.
According to the Tbilisi City Hall, the building located on Tevdore Mghvdeli Street was assigned the third category of dilapidation. For years, citizens living in various categories of damaged houses have been addressing the Public Defender's Office with regard to their right to live in a safe environment. Despite the existence of a rule for replacing dilapidated multi-apartment residential buildings in the territory of Tbilisi Municipality, many families have to live in a dangerous environment for years. It is worth emphasizing that such dilapidated buildings pose a danger to both residents and citizens who may be moving and/or working nearby. Cases studied over the years show that dealing with this systemic problem requires timely and effective steps, which the existing legislative guarantees and programmes cannot provide.
The Public Defender’s Office has launched an examination of the incident on Tevdore Mghvdeli Street and will study issues related to the right of residents of dilapidated buildings and other citizens to live in a safe environment and the measures taken/to be taken by the responsible agencies.