სახალხო დამცველმა შპს „საქართველოს ეროვნულ უნივერსიტეტს (სეუ)“ დისკრიმინაციის აღმოფხვრის შესახებ რეკომენდაციით მიმართა
2023 წლის 7 სექტემბერს საქართველოს სახალხო დამცველმა სტუდენტისთვის სტატუსის შეწყვეტასთან დაკავშირებით შპს „საქართველოს ეროვნულ უნივერსიტეტს (სეუს)“ განსხვავებული მოსაზრების გამოხატვის ნიშნით, პირდაპირი დისკრიმინაციის აღმოფხვრის რეკომენდაციით მიმართა.
განმცხადებელს, სეუს იურიდიული ფაკულტეტის სამართლის საბაკალავრო პროგრამის სტუდენტს 2022 წლის 6 სექტემბერს სტატუსი შეუწყდა, რაც განაპირობა მის მიერ, სოციალურ ქსელ facebook-ის პირად გვერდზე, უნივერსიტეტში არსებულ გარემოსთან დაკავშირებით, კრიტიკული პოსტის გამოქვეყნებამ. უნივერსიტეტის ეთიკის კომისიამ მისი ქცევა შეაფასა, როგორც პირადი თუ სხვა სახის კონფლიქტის წარმოშობისა და გაღვივებისკენ მიმართული ქმედება და არაკეთილსინდისიერი დამოკიდებულება უნივერსიტეტის სახელის, პრესტიჟის, სიმბოლიკისა და საქმიანი რეპუტაციის მიმართ.
წინამდებარე საქმეში სახალხო დამცველმა შეაფასა განმცხადებლის მიერ საჯაროდ გამოქვეყნებული პოსტის შინაარსი სცდებოდა თუ არა გამოხატვის თავისუფლების ფარგლებს და რეალურად არსებობდა თუ არა დისციპლინური ღონისძიების გამოყენების საფუძველი. ამასთან, დისციპლინური პასუხისმგებლობის გამოყენებისას დაცული იყო თუ არა პროპორციულობის პრინციპი.
სახალხო დამცველის შეფასებით, განმცხადებლის მიერ გავრცელებული ინფორმაცია წარმოადგენდა მის პირად მოსაზრებას, რომლის გავრცელებითაც არ დარღვეულა სიტყვისა და გამოხატვის თავისუფლების სტანდარტები. ამასთან, უნივერსიტეტმა გამოიყენა დისციპლინური პასუხისმგებლობის ღონისძიების არაპროპორციულად მძიმე ზომა, რითაც უხეშად დაარღვია განმცხადებლის განათლების უფლება.
ზემოთ აღნიშნულიდან გამომდინარე, სახალხო დამცველმა შპს „საქართველოს ეროვნული უნივერსიტეტის (სეუ)“ რექტორს მოუწოდა - მომავალში თავი შეიკავოს სტუდენტთა მიმართ განსხვავებული მოსაზრების ანდა სხვა ნიშნით დისკრიმინაციული მოპყრობისგან და საქმიანობა თანასწორობის პრინციპის დაცვით წარმართოს.

Public Defender Addresses Georgian National University (SEU) with Recommendation on Elimination of Discrimination
On September 7, 2023, the Public Defender of Georgia addressed the Georgian National University (SEU) LLC with a recommendation to eliminate direct discrimination in the form of the termination of the student's status due to expression of dissent.
On September 6, 2022, the status of the applicant, a student of the undergraduate law programme of the Faculty of Law of SEU, was terminated after the latter published a critical post on his personal Facebook page regarding the environment at the University. The Ethics Commission of the University evaluated his behavior as an action aimed at causing and inciting a personal or other kind of conflict and a dishonest attitude towards the name, prestige, symbolism and business reputation of the University.
The Public Defender assessed whether the content of the post publicly published by the applicant exceeded the scope of freedom of expression and whether there was actually a basis for applying a disciplinary measure. In addition, whether the principle of proportionality was respected when applying disciplinary responsibility.
The Public Defender concluded that the information posted by the applicant represented his personal opinion, the dissemination of which did not violate the standards of freedom of speech or expression. In addition, the University applied a disproportionately heavy measure of disciplinary responsibility, thereby grossly violated the applicant's right to education.
Based on the above, the Public Defender called on the rector of the Georgian National University (SEU) LLC to refrain from discriminating against students on the basis of dissent or on other grounds in the future and to conduct activities in accordance with the principle of equality.