სახალხო დამცველთან არსებული ეთნიკური უმცირესობების საბჭოს სხდომა
2025 წლის 23 იანვარს საქართველოს სახალხო დამცველმა შეხვედრა გამართა საქართველოში ეთნიკურ უმცირესობათა წარმომადგენლებთან, რომელზეც ეთნიკური უმცირესობების წინაშე არსებული პრობლემები და სახალხო დამცველის აპარატის მიერ გაწეული საქმიანობა წარმოადგინეს.
შეხვედრაზე დამსწრეებს მისასალმებელი სიტყვით მიმართეს სახალხო დამცველმა ლევან იოსელიანმა, სახალხო დამცველის მოადგილემ ირინე ჩიხლაძემ და ეთნიკური უმცირესობების საბჭოს კოორდინატორმა კობა ჩოფლიანმა.
სახალხო დამცველის აპარატის წარმომადგენელმა მარიამ ორჟონიამ ეთნიკურ უმცირესობათა უფლებების მიმართულებით სახალხო დამცველის მანდატი განიხილა, ასევე, ეთნიკურ უმცირესობებთან დაკავშირებით საქართველოს სახალხო დამცველის წლიურ საპარლამენტო ანგარიშში შესული ძირითადი საკითხები და ანგარიშის მიღმა მდგარი გამოწვევების ადვოკატირების მიზნით აპარატის მიერ გაწეული საქმიანობის შესახებ ინფორმაცია წარმოადგინა.
შეხვედრის ფარგლებში გამართულ დისკუსიაზე ეთნიკური უმცირესობების უფლებების დაცვისა და ინტეგრაციის კუთხით არსებულ გამოწვევები განიხილეს და სახალხო დამცველის 2024 წლის საპარლამენტო ანგარიშში განსახილველ საკითხებთან დაკავშირებით იმსჯელეს.

Meeting of Public Defender’s Council of Ethnic Minorities
On January 23, 2025, the Public Defender of Georgia held a meeting with representatives of ethnic minorities in Georgia, during which the problems facing ethnic minorities and the activities carried out by the Public Defender's Office were discussed.
The meeting was welcomed by Public Defender Levan Ioseliani, Deputy Public Defender Irine Chikhladze and Coordinator of the Council of Ethnic Minorities Koba Chopliani.
A representative of the Public Defender's Office, Mariam Orzhonia, discussed the mandate of the Public Defender in the field of ethnic minority rights, and also presented information on the main issues included in the Public Defender’s annual parliamentary report relating to ethnic minorities and the activities carried out by the Office to advocate for the challenges beyond the report.
During the discussion held within the framework of the meeting, the participants spoke about the challenges relating to the protection of rights and integration of ethnic minorities, as well as the issues to be reviewed in the Public Defender’s 2024 parliamentary report.