სახალხო დამცველის განცხადება ნიკანორ მელიას საპარლამენტო იმუნიტეტის მოხსნასთან დაკავშირებით
საქართველოს სახალხო დამცველი მოუწოდებს საქართველოს პარლამენტს, არ გასცეს თანხმობა ნიკანორ მელიას მიმართ პატიმრობის გამოყენებასთან დაკავშირებით. ასევე მოვუწოდებთ საქართველოს გენერალურ პროკურატურას გამოიყენოს მის ხელთ არსებული შესაძლებლობები და აღკვეთის ღონისძიებების გამოყენების გადაწყვეტილებას გადახედოს.
საქართველოს სისხლის სამართლის საპროცესო კოდექსის მიხედვით, აღკვეთის ღონისძიების გამოყენებისთვის საჭიროა მისი მიზნებისა და საფუძვლების სათანადოდ დასაბუთება. კერძოდ, პროკურატურამ უნდა დაამტკიცოს, რომ აღკვეთის ღონისძიების კონკრეტული ფორმა აუცილებელია, ვინაიდან ბრალდებულმა შესაძლებელია თავი აარიდოს სასამართლოში გამოცხადებას, მიიმალოს, გაანადგუროს საქმისთვის მნიშვნელოვანი ინფორმაცია, ან ჩაიდინოს ახალი დანაშაული.
აღკვეთის ღონისძიების დარღვევა, ბრალდებულისთვის პატიმრობის ან სხვა რომელიმე მძიმე ღონისძიების შეფარდების ავტომატური საფუძველი არ უნდა იყოს. ნიკანორ მელიას მიმართ პატიმრობის შეფარდებაზე მსჯელობისას, შეფასების ძირითადი საგანი უნდა გახდეს - არსებობს თუ არა დღეს ბრალდებულის ქცევის შეზღუდვის საჭიროება და ემსახურება თუ არა ეს შეზღუდვა მართლმსაჯულების ინტერესებს; მითუმეტეს, რომ ბრალდებულის მიმართ სისხლისსამართლებრივი დევნის დაწყებიდან გასულია 18 თვეზე მეტი, დასრულებულია გამოძიების ეტაპი და საქმე ამჟამად არსებითად იხილება.
იმ ფონზე, როდესაც 20 ივნისის მოვლენების დროს, მრავალი ათეული მოქალაქისა და ჟურნალისტის მიმართ ძალის გადამეტების გამო მხოლოდ 3 რიგითი პოლიციელი მიეცა პასუხისგებაში (არასაპატიმრო აღკვეთის ღონისძიების გამოყენებით) - ოპოზიციური პოლიტიკური პარტიის თავმჯდომარის დაპატიმრება, საპროცესო საჭიროების სათანადოდ დასაბუთების გარეშე, ქართულ მართლმსაჯულებას დიდ დარტყმას მიაყენებს და მას არადემოკრატიულ ქვეყნებში არსებულ პრაქტიკას მიამსგავსებს. ამ ტიპის საერთაშორისო იმიჯი კი მნიშვნელოვნად შეანელებს ქვეყნის დასავლური განვითარების პროცესს, რაც არაერთ სიკეთესთან ერთად, ადამიანის უფლებების ფუნდამენტურ დაცვას გულისხმობს.
ზემოაღნიშნულიდან გამომდინარე, მოვუწოდებთ პარლამენტის წევრებს, გადაწყვეტილების მიღების დროს იმსჯელონ და სათანადოდ შეაფასონ აღკვეთის ღონისძიების გამოყენების საჭიროება და აუცილებლობა. ამასთანავე, სისხლისსამართლებრივი დევნისა და პატიმრობის გამოყენება ოპოზიციური პარტიების ხელმძღვანელების მიმართ, მხოლოდ და მხოლოდ აზარალებს ქვეყნის დემოკრატიულ იმიჯს და ნდობას სახელმწიფოს დემოკრატიული ინსტიტუტების მიმართ.

Public Defender’s Statement on Stripping Nikanor Melia of Parliamentary Immunity
The Public Defender of Georgia calls on the Parliament of Georgia not to consent to the use of pre-trial detention against Nikanor Melia. We also call on the Prosecutor General's Office of Georgia to use the opportunities at its disposal and reconsider the decision on application of measures of restraint.
According to the Criminal Procedure Code of Georgia, in order to apply a measure of restraint, it is necessary to properly substantiate its objectives and grounds. In particular, the Prosecutor’s Office must prove that a particular form of a measure of restraint is necessary, as the defendant may avoid attending the trial, hide, destroy information relevant to the case, or committ a new crime.
Violation of the measure of restraint should not be an automatic ground for ordering detention or any other strict measure. When considering the application of pre-trial detention for Nikanor Melia, the main subject of assessment should be - whether there is a need today to restrict the conduct of the defendant and whether this restriction serves the interests of justice; Moreover, more than 18 months have passed since the launch of criminal proceedings against the defendant, the investigation phase has already been completed and the case is currently being considered on its merits.
Considering that only three police officers were charged (non-custodial measures were used) with the use of excessive force against dozens of citizens and journalists during the June 20 events - the arrest of the leader of the opposition political party without proper justification of the procedural need, will be a big blow to the Georgian justice system, making it look like the practices common in non-democratic countries. And this type of international image will significantly slow down the process of western development of the country, which, along with many other benefits, implies the fundamental protection of human rights.
In view of the above, we call on the Members of Parliament to discuss and properly assess the need and necessity for the use of a measure of restraint against Nikanor Melia. At the same time, criminal prosecution and detention of leaders of opposition parties only harms the democratic image of the country and the trust in the democratic institutions of the state.