სახალხო დამცველის განცხადება 29-30 ნოემბრის აქციის დაშლის შესახებ
2024 წლის 29-30 ნოემბერის ღამეს თბილისში რუსთაველის გამზირზე მიმდინარე საპროტესტო აქციაზე შეკრებილი მონაწილეების მიმართ რამდენიმე ეტაპად განხორციელდა საპოლიციო ღონისძიებები.
სახალხო დამცველმა არაერთხელ განმარტა, რომ მოქალაქეების მხრიდან ცალკეული კანონსაწინააღმდეგო ქმედებების მიმართ უნდა იქნას გამოყენებული კანონით განსაზღვრული კონკრეტული, ინდივიდუალური და პროპორციული ღონისძიებები, თუმცა ეს არც ერთ შემთხვევაში არ წარმოშობს მთლიანი აქციისა და მშვიდობიანი მომიტინგეების სრულად დაშლის კანონიერ საფუძველს.
გარდა ამისა, 30 ნოემბრის დილის საათებში, აქციის დაშლის დროს, მშვიდობიან მომიტინგეთა მიმართ სპეციალური საშუალებების გამოყენებისა და ათეულობით მოქალაქის დაკავების კანონიერი საფუძვლები არ არსებობდა.
გავრცელებული ვიდეო ჩანაწერების მიხედვით, სამართალდამცველები განურჩევლად ყველას მიმართ იყენებდნენ სპეციალურ საშუალებებს, აკავებდნენ ნებისმიერ მოქალაქეს ვისაც ფიზიკურად მისწვდებოდნენ, ახორციელებდნენ მათ დევნას შეკრების ძირითადი ლოკაციიდან დაშორებით კერძო ობიექტებშიც კი, ჯგუფურად და მრავალჯერადად ძალადობდნენ დაკავებულებზე და მიზანმიმართულად თავს ესხმოდნენ ჟურნალისტებს.
გასულ ღამეს, მშვიდობიანი დემონსტრანტების, ჟურნალისტებისა და დაკავებულების მიმართ ადგილი ჰქონდა საქართველოს კონსტიტუციითა და ევროპული კონვენციით გარანტირებული აბსოლუტური უფლების - წამების, არაადამიანური და დამამცირებელი მოპყრობის აკრძალვის დარღვევას.
შემაშფოთებელია, რომ ბოლო პერიოდში კონვენციის საწინააღმდეგო პრაქტიკის სახით მკვიდრდება საპროტესტო აქციების დაშლისას მოქალაქეების მიმართ არასათანადო მოპყრობის მასშტაბური და განმეორებადი ხასიათის ფაქტები.
განსაკუთრებით შემაშფოთებელია მასმედიით გავრცელებული ვიდეო ჩანაწერები, სადაც ასახულია დაკავებულების მიმართ სამართალდამცავების მიერ ჩადენილი ჯგუფური ძალადობის ფორმები, მეთოდები და გამოვლენილი სისასტიკის ხარისხი.
სახალხო დამცველის რწმუნებულები გასული ღამისა და მთელი დღის განმავლობაში ხვდებოდნენ დაკავებულ მოქალაქეებს. მათ შორის, სახალხო დამცველის წარმომადგენელმა კლინიკაში ინახულა სპეცრაზმელების შესაძლო ძალადობის შედეგად დაზიანებული ჟურნალისტი მარიამ გაფრინდაშვილი. მისი განმარტებით, საპროტესტო აქციაზე სამსახურებრივ მოვალეობას ასრულებდა, რა დროსაც გაურკვეველი საგანი მოხვდა თავში და დაკარგა გონება.
რწმუნებულებმა ვიზიტები განახორციელეს და ამ წუთებშიც განაგრძობენ დაკავებულების მონახულებას, როგორც თბილისში, ისე საქართველოს სხვადასხვა ქალაქში მდებარე იზოლატორებში და ასევე, ბათუმის აქციაზე დაკავებული პირების - აჭარასა და გურიაში.
გასული ღამისა და დღევანდელი დღის განმავლობაში, რწმუნებულებმა 41 პირი მოინახულეს, რომელთაგან 40 პირს ადმინისტრაციული წესით დაკავებულის სტატუსი აქვს. 28 დაკავებულმა მიუთითა სამართალდამცავების მხრიდან არასათანადო მოპყრობის ფაქტზე (რეაგირება არ სურს 12 მათგანს); დამატებით 2 პირს აღენიშნებოდა სხეულის დაზიანებები, თუმცა, ერთთან გასაუბრება ვერ მოხერხდა, რადგან მოთავსებული იყო სამკურნალო დაწესებულებაში, ხოლო მეორემ, რომელიც ასევე კლინიკაში იმყოფებოდა, განმარტებების გაკეთება არ ისურვა; 18 პირს, ძირითადად, სახის არეში აღენიშნება სხვადასხვა სახის დაზიანება.
პირები, რომლებიც სავარაუდო არასათანადო მოპყრობას დაექვემდებარნენ, ძირითადად, მიუთითებდნენ სამართალდამცავების მხრიდან მიზანმიმართულ, მათ მიერ დაფიქსირებული სამოქალაქო პოზიციის გამო ანგარიშსწორების მიზნით განხორციელებულ ფიზიკურ ძალადობაზე. ზოგიერთი დაკავებულის თქმით, ფიზიკური ძალადობა მათ მიერ ხორციელდებოდა არამარტო უშუალოდ დაკავების პროცესში, არამედ, ავტომობილშიც.
სახალხო დამცველის აპარატი ამ დროისთვისაც განაგრძობს დაკავებული პირების მონახულებას სხვადასხვა ქალაქში, რომელთა შესახებ ინფორმაცია საზოგადოებას დამატებით მიეწოდება.

Public Defender's Statement on Dispersal of November 29-30 Protest
On the night of November 29-30, 2024, police measures were taken in several stages against the participants in the protest rally on Rustaveli Avenue in Tbilisi.
The Public Defender has repeatedly explained that specific, individual and proportionate measures defined by law should be applied to individual unlawful actions of citizens, although this in no case creates legal grounds for the complete dispersal of the entire rally and peaceful protesters.
In addition, in the morning hours of November 30, during the dispersal of the rally, there were no legal grounds for the use of special equipment against peaceful protesters and the detention of dozens of citizens.
According to the released video footage, law enforcement officers used special equipment indiscriminately against everyone, detained any citizen they could physically reach, persecuted them even in private facilities away from the main assembly location, subjected detainees to group and multiple violence, and deliberately attacked journalists.
Last night, peaceful demonstrators, journalists, and detainees were subjected to a violation of the absolute right guaranteed by the Constitution of Georgia and the European Convention on Human Rights - prohibition of torture, inhuman and degrading treatment.
It is worrying that recently large-scale and repeated acts of ill-treatment of citizens during the dispersal of protests have become a practice contrary to the Convention.
Particularly disturbing are the video footage disseminated by the media, which depict the forms, methods and degree of brutality committed by law enforcement officers against detainees.
Public Defender’s representatives met with the detained citizens last night and throughout the day. Among them, Public Defender’s representative visited journalist Mariam Gaprindashvili, who was injured as a result of alleged violence by special forces, in the clinic. According to her, she was performing her official duties at the protest rally when an unknown object was thrown at her head and she lost consciousness.
Public Defender’s representatives continue to visit detainees, both in Tbilisi and in detention centers in various cities of Georgia, as well as in Adjara and Guria, where the persons detained at the Batumi rally are being held.
During last night and today, Public Defender’s representatives visited 41 people, of whom 40 have the status of administrative detainees. 28 detainees indicated ill-treatment by law enforcement officers (12 of them do not want their case to be responded); 2 additional people had physical injuries, however, one could not be interviewed because he was placed in a medical institution, and the other, who was also in the clinic, did not want to give explanations; 18 people had various injuries, mainly on the face.
Persons who were subjected to alleged ill-treatment mainly indicated deliberate physical violence by law enforcement officers in retaliation for their expressed civil position. According to some detainees, physical violence was inflicted on them not only during the arrest, but also in the car.
The Public Defender's Office continues to visit detainees in various cities, and information about them will be provided to the public.
The hotline of the Public Defender's Office - 14 81 - operates 24 hours a day to receive reports of human rights violations.