სახალხო დამცველი ჟურნალისტებზე თავდასხმების გახშირებულ ფაქტებს ეხმიანება
საგანგაშოა ბოლო პერიოდში ჟურნალისტური საქმიანობის ხელშეშლისა, ჟურნალისტების ფიზიკური და სიტყვიერი შეურაცხყოფის შემთხვევების ზრდა, რამაც 5 ივლისის ძალადობრივი მოვლენების შემდგომ, ფაქტობრივად ყოველდღიური ხასიათი მიიღო.
ამ ვითარებაში, როდესაც ქვეყანაში საზოგადოება უკიდურესად პოლარიზებული და განსხვავებული აზრის მიმართ კიდევ უფრო შეუწყნარებელი გახდა, განსაკუთრებული როლი და პასუხისმგებლობა პოლიტიკური თანამდებობის პირებს ეკისრებათ. სამწუხაროდ, მსგავსი ქმედებების დაგმობის ნაცვლად მათი მხრიდან ხშირად ვხედავთ ჟურნალისტების მიმართ აგდებულ დამოკიდებულებას, საქმიანობაში ხელშეშლის ფაქტებს და ჟურნალისტური საქმიანობისთვის ხელშეშლის შემთხვევების პოლიტიკურ გამართლებას, რაც ახალისებს ძალადობრივ ფონს მედიის წარმომადგენლების მიმართ.
ამასთან, სამწუხაროდ, სამართალდამცავი ორგანოების მიერ ყველა მსგავს შემთხვევაზე დროული, მკაცრი და ეფექტური რეაგირება არ ხდება. უნდა აღინიშნოს, რომ 5-6 ივლისს ჟურნალისტების მიმართ ჩადენილ ძალადობრივ ქმედებებთან დაკავშირებით ამ დრომდე არ მომხდარა ორგანიზატორი პირების გამოვლენა და მათი პასუხისგებაში მიცემის მიზნით შესაბამისი ზომების მიღება, რაც დაუსჯელობის სინდრომს წარმოშობს.
აღნიშნულის შედეგად, საფრთხე ექმნება ჟურნალისტური საქმიანობას, ამასთან უსაფრთხოების რისკებიდან გამომდინარე ამან შეიძლება მსუსხავი ეფექტი იქონიოს მედის წარმომადგენლებზე და უბიძგოს თვითცენზურისკენ, რაც დააზიანებს მედიის თავისუფლებას.
სახალხო დამცველი ხაზგასმით აღნიშნავს თავისუფალი, პლურალისტური და კრიტიკული მედიაგარემოს სასიცოცხლო როლს დემოკრატიული საზოგადოებისთვის ისევე, როგორც მის განსაკუთრებულ ფუნქციას ქვეყანაში კანონის უზენაესობისა და ადამიანის უფლებათა პატივისცემის მიმართულებით. სახელმწიფოს ეკისრება პასუხისმგებლობა დაიცვას ჟურნალისტების, როგორც განსაკუთრებული სტატუსის მატარებელი პირების უფლებები და მიიღოს შესაბამისი ზომები მსგავსი შემთხვევების პრევენციისთვის.
შესაბამისად, სახალხო დამცველი მოუწოდებს:
საქართველოს გენერალურ პროკურატურას/შინაგან საქმეთა სამინისტროს
- დროულად მოახდინონ რეაგირება ჟურნალისტების მიმართ 5-6 ივლისს და შემდგომ პერიოდში გამოვლენილ თოთოეულ დანაშაულებრივ ქმედებასთან და სამართალდარღვევასთან დაკავშირებით და გაასაჯაროვონ შედეგები, მათ შორის 5-6 ივლისს ძალადობრივი ჯგუფების მოქმედებებზე მთავარი პასუხისმგებელი პირების (ორგანიზატორების) გამოვლენისა და მათ მიმართ სისხლისსამართლებრივი დევნის დაწყების მიმართულებით
პოლიტიკური თანამდებობის პირებს
- არ დაუშვან ჟურნალისტური საქმიანობის ხელშეშლა და ჟურნალისტებზე ძალადობა, საზოგადოებას მისცენ კარგი მაგალითი, არ მოახდინონ ჟურნალისტების დისკრედიტაცია, მიუხედავად მათი კრიტიკული მოსაზრებებისა და საჯაროდ დაგმონ მათ მიმართ ჩადენილი მსგავსი ფაქტები.

Public Defender Responds to Frequent Attacks on Journalists
It is alarming that recently there has been an increase in the number of cases of physical and verbal abuse of journalists and obstruction of their activities, which has become virtually a daily activity after the violent events of July 5.
In a situation where society has become highly polarized and increasingly intolerant of dissenting opinion, political officials have a special role and responsibility. Unfortunately, instead of condemning such actions, we often see their disrespectful attitude towards journalists, obstruction of journalistic activities and political justification of similar cases, which encourages violence against media representatives.
In addition, unfortunately, law enforcement agencies do not respond to all similar cases in a timely, strict or effective manner. Organizers of the violence committed against journalists on July 5-6 have not been identified and appropriate measures have been taken to bring them to justice, which creates a syndrome of impunity.
As a result, journalistic activities are endangered, and due to safety risks, this can have a chilling effect on the media and may lead to self-censorship, which will ultimately undermine the media freedom.
The Public Defender emphasizes the vital role of a free, pluralistic and critical media environment for a democratic society, as well as its special function in terms of the protection of human rights and the rule of law in the country. The State has a responsibility to protect the rights of journalists as persons with special status and to take appropriate measures to prevent similar incidents.
Accordingly, the Public Defender calls on:
The Prosecutor General’s Office of Georgia/Ministry of Internal Affairs of Georgia
- To respond promptly to each offence committed against journalists on or after 5–6 July and make public the results of identification and prosecution of perpetrators, including the organizers of actions of violent groups on 5–6 July.
Political officials
- Not to allow obstruction of journalistic activities and violence against journalists, to set a good example for the public, not to discredit journalists, regardless of their critical views, and to publicly condemn similar cases committed against them.