საქართველოს სახალხო დამცველის განცხადება „რუსთავი 2–ის" საქმესთან დაკავშირებით
საქართველოს სახალხო დამცველი ეხმიანება 2019 წლის 18 ივლისს ადამიანის უფლებათა ევროპული სასამართლოს მიერ მიღებულ გადაწყვეტილებას საქმეზე „შპს სამაუწყებლო კომპანია რუსთავი 2 და სხვები საქართველოს წინააღმდეგ“.
უპირველეს ყოვლისა, უნდა აღინიშნოს, რომ ამ საქმეში საქართველოს სახალხო დამცველის განსაკუთრებულ ინტერესს წარმოადგენდა ქვეყანაში გამოხატვის თავისუფლებისა და პლურალისტული მედია გარემოს დაცვისა და უზრუნველყოფის საკითხი. სწორედ აღნიშნულ საკითხებზე გაამახვილა ყურადღება საქართველოს სახალხო დამცველმა ზემოაღნიშნულ საქმეზე ადამიანის უფლებათა ევროპულ სასამართლოსათვის წარდგენილ სასამართლო მეგობრის მოსაზრებაში. როგორც სასამართლოს მიერ დღეს გამოქვეყნებული გადაწყვეტილებიდან ირკვევა, სამწუხაროდ, გარკვეული პროცედურული გარემოებების გათვალისწინებით, ევროპულ სასამართლოს არ მიეცა სამაუწყებლო კომპანიის გამოხატვის თავისუფლების სავარაუდო დარღვევის საკითხზე არსებითად მსჯელობის შესაძლებლობა.
საქართველოს სახალხო დამცველი ხაზგასმით აღნიშნავს, რომ დემოკრატიულ საზოგადოებაში ჯანსაღ მედია გარემოს სასიცოცხლო ფუნქცია გააჩნია; თავისუფალი მედია ქვეყანაში ადამიანის უფლებების დაცვისა და კარგი მმართველობის ხელშეწყობის უმნიშვნელოვანესი წინაპირობაა. აღნიშნულის გათვალისწინებით, სახალხო დამცველი იმედოვნებს, რომ ადამიანის უფლებათა ევროპული სასამართლოს გადაწყვეტილების საფუძველზე, ტელეკომპანია რუსთავი 2-ის მესაკუთრეთა ნაწილში უკვე განხორციელებული ცვლილებები, უარყოფითად არ აისახება ქვეყანაში პლურალისტურ მედია გარემოს შენარჩუნებაზე და ამავე დროს უზრუნველყოფილი იქნება კომპანიაში დასაქმებული ჟურნალისტების შრომითი უფლებები და მათი პროფესიული თავისუფლება.

Public Defender’s Statement on Rustavi 2 Case
The Public Defender of Georgia is responding to the judgment delivered by the European Court of Human Rights on 18 July 2019 in the case of Rustavi 2 Broadcasting Company and Others v. Georgia.
First of all, it should be noted that the Public Defender's special interest in this case was the protection of freedom of expression and pluralistic media environment in the country. The Public Defender of Georgia focused on these very issues in her amicus curiae brief submitted to the European Court of Human Rights. According to today's judgment, unfortunately, the European Court did not have the opportunity to consider the alleged violation of the broadcasting company’s freedom of expression on its merits due to certain procedural circumstances.
The Public Defender of Georgia emphasizes that a healthy media environment has a vital role in a democratic society; free media is an important prerequisite for promoting human rights and good governance in the country. Taking into account the above, the Public Defender hopes that the changes made to the ownership of Rustavi 2 based on the decision of the European Court of Human Rights will not negatively affect the pluralistic media environment in the country and that the labour rights and professional freedom of journalists employed in the Rustavi 2 TV company will be protected.