საქართველოს სახალხო დამცველი თბილისის ქუჩებში ბოლო საათებში განვითარებულ მოვლენებს ეხმიანება
საქართველოს სახალხო დამცველს არაერთხელ განუმარტავს, რომ მშვიდობიანი შეკრება საერთაშორისო და ეროვნული სტანდარტებით არის დაცული. დაუშვებელია შეკრების ან მანიფესტაციის ორგანიზების და ჩატარების დროს მოწოდება - საქართველოს კონსტიტუციური წყობილების დამხობისაკენ ან ძალადობით შეცვლისაკენ, შესაბამისად, მნიშვნელოვანია შეკრების მონაწილეები პროტესტის გამოხატვისას არ გასცდნენ კანონით დაცულ ფარგლებს. ამასთანავე, განსაკუთრებული პასუხისმგებლობა ეკისრება აქციის ორგანიზატორებს, რომლებსაც ევალებათ მშვიდობიანად წარმართონ შეკრება და არ მოუწოდონ მონაწილეებს კანონსაწინააღმდეგო ძალადობრივი ქმედებებისკენ; ხოლო, ძალის გამოყენების შემთხვევაში, პოლიცია უნდა მოქმედებდეს აუცილებლობისა და პროპორციულობის მკაცრი ტესტის დაცვით.
აგრეთვე, თბილისის სხვადასხვა ადგილას მიმდინარე შეკრებების ფონზე, მნიშვნელოვანია, რომ მშვიდობიანი შეკრების მონაწილეებს არ შეეზღუდოთ კონსტიტუციით დაცული უფლებით სარგებლობა და მათ მიმართ არ იყოს გამოყენებული საპოლიციო ძალა.
ამავე დროს, მედიის წარმომადგენლებმა შეუფერხებლად უნდა შეძლონ თავისი საქმიანობის განხორციელება. სახალხო დამცველი ყველას შეახსენებს, რომ ჟურნალისტისთვის პროფესიულ საქმიანობაში უკანონოდ ხელის შეშლისთვის სისხლის სამართლებრივი პასუხისმგებლობაა დადგენილი.

Public Defender of Georgia Echoes Recent Events Developed in Tbilisi Streets
The Public Defender of Georgia has repeatedly explained that peaceful assembly is protected by international and national standards. It is inadmissible to call for the overthrow of the constitutional order of Georgia or its violent replacement during the organization and holding of an assembly or demonstration, therefore, it is important that the participants in the assembly do not go beyond the limits protected by law when expressing their protest. In addition, a special responsibility lies with the organizers of the rally, who are obliged to conduct the assembly peacefully and not to call on the participants to engage in unlawful violent actions; and, in the event of the use of force, the police must act in compliance with the strict test of necessity and proportionality.
In addition, in light of the protests ongoing in various locations in Tbilisi, it is important to ensure that participants in peaceful gatherings are not restricted from exercising their constitutionally protected rights and that police force is not used against them.
At the same time, media representatives must be able to carry out their activities without hindrance. The Public Defender reminds everyone that criminal liability is provided for unlawfully obstructing a journalist in his professional activities.