საქართველოს სახალხო დამცველი „ღირსების მარშთან“ დაკავშირებით საქართველოს შინაგან საქმეთა სამინისტროს განცხადებას ეხმიანება
საქართველოს სახალხო დამცველი საქართველოს შინაგან საქმეთა სამინისტროს მიერ „თბილისი პრაიდის“ ორგანიზატორებთან შეხვედრის თაობაზე 2019 წლის 31 მაისს გავრცელებულ განცხადებას ეხმიანება. სამინისტროს განმარტებით, დაგეგმილ ადგილებზე და დაგეგმილი ფორმატით ღონისძიებების ჩატარება, ჩართული პირების უსაფრთხოებასთან დაკავშირებული რისკების გათვალისწინებით, შეუძლებელია. ორგანიზატორთა ცნობით, საქართველოს შინაგან საქმეთა სამინისტრომ მათ „თბილისი პრაიდის“ ფარგლებში დაგეგმილი „ღირსების მარშის“ დახურულ სივრცეში გადატანა შესთავაზა.
საქართველოს სახალხო დამცველი ხაზგასმით აღნიშნავს, რომ კანონმდებლობის მოთხოვნათა დაცვით მშვიდობიანი შეკრებისა და მანიფესტაციის ჩატარება კონსტიტუციით გარანტირებული უფლებაა. სახელმწიფო ვალდებულია, უზრუნველყოს მშვიდობიანი დემონსტრანტების მიერ ამ უფლების სრულფასოვანი რეალიზება და შესაბამისი რესურსის მობილიზებით, მოახდინოს კერძო პირებისგან მათი სათანადო დაცვა.
იმ შემთხვევაში თუ სახეზეა შეკრების თავისუფლების შეზღუდვის კანონმდებლობით განსაზღვრული კონკრეტული საფუძველი, საქართველოს შინაგან საქმეთა სამინისტროს ევალება დაასაბუთოს, რომ შეზღუდვა ემსახურება კონსტიტუციით დაცული სიკეთეების მიღწევას, მისი გამოყენება აუცილებელია დემოკრატიული საზოგადოებისთვის, არის არადისკრიმინაციული და პროპორციულად შემზღუდველი და წარმოადგენს იმგვარ საშუალებას, რომლის გამოყენებით დაცული სიკეთე აღემატება შეზღუდვით მიყენებულ ზიანს. საქართველოს შინაგან საქმეთა სამინისტროს მიერ გავრცელებული ზემოაღნიშნული ზოგადი განცხადება, სამწუხაროდ, ვერ იქნება მიჩნეული ასეთ დასაბუთებულ გადაწყვეტილებად.
ამასთან, უნდა აღინიშნოს, რომ ლგბტ+ თემს და მათ უფლებადამცველებს მრავალი წელია არ ეძლევათ თავისუფალ გარემოში შეკრების შესაძლებლობა, რაც მჭიდრო კავშირშია საზოგადოებაში არსებულ მაღალ ჰომოფობიურ ფონთან. აღნიშნულის გათვალისწინებით, სახალხო დამცველი მიიჩნევს, რომ მნიშვნელოვანია, სახელმწიფომ მაქსიმალურად შეუწყოს ხელი საზოგადოებაში ამგვარი განწყობის შემცირებას.[1]
ლგბტ+ თემისა და მათი უფლებადამცველების მხრიდან შეკრების თავისუფლების სრულფასოვანი რეალიზების მიზნით, შესაბამისი პრევენციული ღონისძიებების გატარების ვალდებულებაზე მიუთითებს ადამიანის უფლებათა ევროპული სასამართლოც 2015 წლის გადაწყვეტილებაში „იდენტობა და სხვები საქართველოს წინააღმდეგ“, რომელშიც აღნიშნულია, რომ სექსუალური უმცირესობების მიმართ ქართული საზოგადოების ნაწილის დამოკიდებულების გათვალისწინებით, ხელისუფლების ორგანოებს, 2012 წლის 17 მაისს ორგანიზებული მშვიდობიანი მარშის გამართვამდე, „ჰქონდათ ვალდებულება, გამოეყენებინათ ყველა შესაძლო საშუალება, მაგალითად, დემონსტრაციამდე საჯარო განცხადებების მეშვეობით, ყოველგვარი ორაზროვნების გარეშე, მოეხდინათ ტოლერანტული, შემრიგებლური პოზიციის ადვოკატირება, ისევე როგორც, გაეფრთხილებინათ პოტენციური სამართალდამრღვევები შესაძლო სანქციების ხასიათზე.“ გარდა ამისა, ადამიანის უფლებათა ევროპული სასამართლოს დასახელებული გადაწყვეტილებით იკვეთება, რომ როდესაც შეკრების მიმდინარეობისას ქუჩის შეტაკებების მაღალი მოლოდინი არსებობს, სახელისუფლებო ორგანოების მხრიდან წინდახედული ნაბიჯია სამართალდამცავთა მაღალი რაოდენობის პირადი შემადგენლობის, მათ შორის, პოლიციის სპეციალური დანიშნულების რაზმის, მობილიზება.[2]
ამდენად, საქართველოს სახალხო დამცველი მოუწოდებს საქართველოს შინაგან საქმეთა სამინისტროს, „ღირსების მარშის“ ჩატარებამდე აწარმოოს სათანადო მოსამზადებელი სამუშაოები და გაატაროს ყველა საჭირო ღონისძიება, რათა უზრუნველყოს მოქალაქეთა მხრიდან მშვიდობიანი შეკრების თავისუფლების სრულფასოვანი რეალიზება. ხოლო, იმ შემთხვევაში, თუ უფლების განხორციელება შეიზღუდება კანონმდებლობით გათვალისწინებული საფუძვლით, გადაწყვეტილება სათანადოდ დაასაბუთოს. ამასთან, დაკისრებული ვალდებულებების სრულყოფილად შესასრულებლად, მნიშვნელოვანია, საქართველოს შინაგან საქმეთა სამინისტრომ გააგრძელოს კომუნიკაცია „თბილისი პრაიდის“ ორგანიზატორებთან.
სახალხო დამცველი გამოთქვამს წუხილს იმის გამო, რომ ლგბტ+ თემის განცხადებით, შსს-ს არა აქვს მათთან სათანადო კომუნიკაცია და გამოთქვამს მზადყოფნას, ჩაერთოს ამ პროცესში, რათა უზრუნველყოფილი იყოს მხარეებს შორის ინფორმაციის დროული გაცვლა.
[1] მსგავსი პოზიცია დაფიქსირებულია აგრეთვე „საქართველოში ადამიანის უფლებათა და თავისუფლებათა დაცვის მდგომარეობის შესახებ“ საქართველოს სახალხო დამცველის 2017 წლის ანგარიშში, გვ. 171, ხელმისაწვდომია ვებგვერდზე: <https://bit.ly/2USUtgz> [ბოლოს ნანახია: 03.06.2019].
[2] ადამიანის უფლებათა ევროპული სასამართლოს 2015 წლის 12 მაისის გადაწყვეტილება საქმეზე „იდენტობა და სხვები საქართველოს წინააღმდეგ”, პარ. 99.

Public Defender of Georgia Addresses the Statement of the Ministry of Internal Affairs of Georgia regarding Pride
Public Defender of Georgia addresses the Statement of the Ministry of Internal Affairs of Georgia of May 31, 2019 regarding the meeting with the organizers of Tbilisi Pride. According to the Ministry, conducting events in the planned areas and format is impossible considering the risks related to the involved individuals. According to the organizers Ministry of Internal Affairs of Georgia offered them to move Pride to a closed location.
Public Defender would like to underline that holding peaceful assembly and manifestation is a right guaranteed by the constitution. State is under an obligation to ensure its full realization by the peaceful demonstrators and to protect them from private persons with the mobilization of all relevant resources.
In case specific grounds for restricting freedom of assembly exists, Ministry of Internal Affairs is obliged to justify that the restriction serves the attainment of interests protected by the constitution, is necessary in a democratic society, is indiscriminate and proportional and protected interests exceed harm caused by the measure of restraint. Unfortunately a general statement published by the Ministry of Internal Affairs cannot be considered as such justified decision.
It is also noteworthy to mention that LGBT+ community and their human rights defenders have been unable to assembly in a free environment for years already, which is in close correlation with the society’s high homophobic attitudes. Taking into consideration these factors, Public Defender deems it necessary that State facilitates decreasing such attitude within the society to the maximum extent possible.
Obligation to take preventive measures for full realization of freedom of peaceful assembly by the LGBT+ community and their human right defenders is also indicated in the Judgment of the European Court of Human Rights of 2015 on “Identoba and Others v Georgia”. According to the judgment, considering the attitude of part of Georgian society toward sexual minorities, state authorities “were under an obligation to use any means possible, for instance by making public statements in advance of the demonstration to advocate, without any ambiguity, a tolerant, conciliatory stance as well as to warn potential law-breakers of the nature of possible sanctions” before the peaceful demonstration of May 17, 2012. Furthermore, the said judgement of the European Court of Human Rights states that, it would have been prudent if the domestic authorities, given the likelihood of street clashes, had ensured more police manpower by mobilising, for instance, a squad of anti-riot police.
Therefore, Public Defender of Georgia calls on the Ministry of Internal Affairs of Georgia to conduct preparatory work before the Pride and to undertake all necessary measures to ensure full realization of freedom of peaceful assembly by citizens. In case the exercise of this right is restricted in accordance with the grounds prescribed by law, it needs to justify its decision accordingly. Furthermore, to fully comply with the obligation, Ministry of Internal Affairs of Georgia needs to continue communication with the organizers of Tbilisi Pride.
Public Defender would like to express her concern on the fact that as stated by the LGBT+ community, Ministry of Internal Affairs does not have proper communication with the community. She expressed readiness to get involved in the process to ensure timely exchange of information between the parties.