სახალხო დამცველის აპარატმა თბილისის საჯარო სკოლების მოსწავლეებისთვის, მათ შორის ლტოლვილი ბავშვებისთვის საინფორმაციო შეხვედრა გამართა ბავშვის უფლებათა საკითხებზე
2025 წლის 11 დეკემბერს სახალხო დამცველის აპარატში, საქართველოში გაეროს ლტოლვილთა უმაღლესი კომისრის წარმომადგენლობის მხარდაჭერითა და ჩართულობით, გაიმართა საინფორმაციო შეხვედრა ბავშვის უფლებათა საკითხებზე.
შეხვედრაში მონაწილეობდნენ თბილისის ორი საჯარო სკოლის — №169-ისა და №32-ის — მოსწავლეები. აღნიშნული სკოლები იმ სკოლებს შორის იყვნენ, სადაც 2024–2025 წლებში UNHCR-თან თანამშრომლობით განხორციელებული ერთობლივი პროექტის ფარგლებში მასწავლებელთა პროფესიული განვითარების ეროვნულმა ცენტრმა (TPDC) ქართული ენის ახალი სასწავლო რესურსების პილოტირება განახორციელა.
ღონისძიება გახსნეს სახალხო დამცველის მოადგილემ და გაეროს ლტოლვილთა უმაღლესი კომისრის წარმომადგენლებმა, რომლებმაც ყურადღება გაამახვილეს ბავშვის უფლებათა დაცვის მნიშვნელობაზე და ბავშვების ინფორმირების როლზე უფლებების რეალიზების პროცესში.
ღონისძიების მიზანი იყო მოსწავლეთა ცნობიერების გაზრდა თავიანთი უფლებებისა და დაცვის მექანიზმების შესახებ. ვიზიტის ფარგლებში მოსწავლეებმა ინტერაქტიურ ფორმატში იმსჯელეს კულტურულ და ენობრივ მრავალფეროვნებასა და ბავშვებისთვის თანაბარი შესაძლებლობების მნიშვნელობაზე. ასევე, ბავშვის უფლებებზე, სახელმწიფოს მიერ შემუშავებულ დაცვის მექანიზმებზე და იმ ზოგად მიდგომებზე, რომლებიც სკოლებში მხარდამჭერი და უსაფრთხო გარემოს შექმნას ემსახურება.
მოსწავლეები აქტიურად ჩაერთნენ ჯგუფურ სამუშაოში, რა დროსაც მათ შესაძლებლობა ჰქონდათ გაეზიარებინათ საკუთარი მოსაზრებები, თუ რას ნიშნავს მათთვის მრავალფეროვნება, რა გამოწვევებს ხედავენ სასკოლო და სოციალურ გარემოში და რა როლი აქვს სახელმწიფოს, სკოლასა და საზოგადოებას იმისთვის, რომ თითოეულმა ბავშვმა თავი დაცულად და მხარდაჭერილად იგრძნოს.

Public Defender's Office Holds Information Meeting on Children’s Rights for Students of Tbilisi Public Schools
On December 11, 2025, an information meeting on children’s rights was held at the Public Defender's Office, with the support and involvement of the UNHCR Office in Georgia.
The goal of the event was to raise students' awareness of their rights and protection mechanisms. Students of Tbilisi public schools participated in the meeting.
The event was opened by the Deputy Public Defender and representatives of the UNHCR, who focused on the importance of protecting children's rights and the role of informing children in the process of realizing their rights.
The participants discussed cultural and linguistic diversity and the importance of equal opportunities for children in an interactive format, as well as the rights of the child, protection mechanisms developed by the State, and the general approaches that serve to create a supportive and safe environment in schools.
The students actively engaged in group work, during which they had the opportunity to share their opinions on human rights and freedoms, as well as what challenges they see in the school and social environment, and what role the State, school, and society have in ensuring that each child feels protected and supported.