სპეციალური ანგარიში - პანდემიის გავლენა ჯანდაცვის სექტორში მომუშავე ქალების უფლებრივ მდგომარეობაზე
საქართველოს სახალხო დამცველის აპარატმა მოამზადა კვლევა, სადაც შეფასებულია ახალი კორონა ვირუსის პანდემიის გავლენა ჯანდაცვის სექტორში დასაქმებულ ქალთა უფლებრივ მდგომარეობაზე, როგორც დასაქმების ადგილზე ისე სოციალურ ცხოვრებაში.
აღნიშნული საჭიროებების შესასწავლად ჩატარდა მცირემასშტაბიანი კვლევა, რომლის ფარგლებშიც, სატელეფონო წესით, ჯანდაცვის სექტორში დასაქმებული 90 ქალი გამოიკითხა. რესპონდენტებს შორის იყვნენ როგორც ექთნები, ისე ექიმები.
ჯანდაცვის მსოფლიო ორგანიზაციის ინფორმაციით, ჯანდაცვის სექტორში, ერთ-ერთ დაბალ საფეხურზე სრული უმრავლესობით (70%) ქალები არიან დასაქმებული, მათ შორის, მსოფლიოში 28,5 მილიონი ექთნიდან, 24 მილიონი ქალია. შესაბამისად, საქართველოს სახალხო დამცველმა მნიშვნელოვნად მიიჩნია იმ საჭიროებების მოკვლევა, რომელთა წინაშეც, პანდემიის პირობებში, საქართველოში ჯანდაცვის სექტორში მომუშავე ქალები აღმოჩნდნენ.
კვლევის შედეგები ცხადყოფს, რომ ჯანდაცვის სექტორში დასაქმებული ქალების უფლებრივი მდგომარეობა დამძიმდა პანდემიის პირობებში. რესპონდენტების თანახმად, ხშირად, პანდემიის გამოწვევებს ვერ პასუხობდა მათი დამსაქმებლის მიერ შემოთავაზებული სამუშაო პირობები. გამოვლინდა შემთხვევები, როდესაც ექთნებს უწევდათ რამდენიმე მორიგეობის ერთმანეთზე მიყოლება, კანონით განსაზღვრული შუალედური პერიოდის გარეშე.
ქვეყანაში ექთნების დეფიციტია და მაშინ, როდესაც ევროპაში ერთ ექიმზე საშუალოდ 2-დან 5-მდე ექთანი მოდის, საქართველოში ეს ციფრი 0,6-ს უტოლდება. აღნიშნული სისტემური პრობლემაა, თუმცა, პანდემიის პირობებში მან განსაკუთრებული მნიშვნელობა შეიძინა. აღსანიშნავია, რომ პანდემიამ მნიშვნელოვნად გააუარესა ჯანდაცვის სექტორში დასაქმებული ქალების ფსიქო-ემოციური მდგომარეობა. ამას, დამსაქმებლების მხრიდან საჭიროების ადეკვატური რეაგირება და დასაქმებული პირებისთვის, ფსიქოლოგის/სტრესის მართვის შესახებ ინფორმირებულობისა და შესაბამისი უნარების გაუმჯობესებისკენ მიმართული აქტივობის შეთავაზება არ მოჰყოლია.
კვლევამ გამოკვეთა, რომ:
- პანდემიის პირობებში ირღვეოდა ჯანდაცვის სექტორში დასაქმებული ქალების შრომითი უფლებები. კერძოდ, გამოვლინდა შემთხვევები, როდესაც ცვლებს შორის 12-საათიანი შუალედი არ იყო დაცული. ასევე, გამოვლინდა რამდენიმე ცვლის ერთმანეთზე მიყოლების შეთხვევები;
- ზრუნვის ტვირთის არათანაბარი გენდერული გადანაწილების და პანდემიის პირობებში კიდევ უფრო გაზრდის პირობებში, ჯანდაცვის სფეროში დასაქმებული ქალების დატვირთვა გაორმაგდა, როგორც სახლში, ისე დასაქმების ადგილას;
- პანდემიამ მნიშვნელოვნად გააუარესა ჯანდაცვის სექტორში დასაქმებული ქალების ფსიქოემოციური მდგომარეობა. ამ პრობლემას დამსაქმებლების მხრიდან არც ადეკვატური რეაგირება მოჰყოლია და არც ფსიქოლოგის/სტრესის მართვის შესახებ ინფორმირებულობისა და შესაბამისი უნარების გაუმჯობესებისკენ მიმართული აქტივობის შეთავაზება;
- ჯანდაცვის სექტორში დასაქმებული ქალების ნაწილისთვის მიუწვდომელია დასაქმების ადგილას მენსტრუალური ციკლის მართვისთვის საჭირო ინფრასტრუქტურა;
- კვლევის რესპონდენტთა ინფორმაციით, ჯანდაცვის სექტორში დასაქმებული ქალები ხშირად გამხდარან საზოგადოებისგან გარიყვის/დისკრიმინაციის მსხვერპლები იმ ნიშნით, მათ ინფიცირების მომეტებული რისკის მქონე პირებად აღიქვამენ.
- ჯანდაცვის სექტორში დასაქმებული პირები ნაკლებად არიან ინფორმირებული სექსუალური შევიწროების რაობასთან და მასთან დაკავშირებულ ფაქტებზე რეაგირების მექანიზმებთან დაკავშირებით. დასაქმების ადგილას ამ მექანიზმების არარსებობა და ზოგადად მათ შესახებ არასაკმარისი ინფორმირებულობა, ჯანდაცვის სექტორში დასაქმებულ ქალებს დაუცველს ტოვებს სექსუალური შევიწროების სისტემური პრობლემის წინაშე;
სახალხო დამცველი იმედოვნებს, რომ პასუხისმგებელი უწყებები გაიზიარებენ კვლევის მიგნებებსა და რეკომენდაციებს და გაატარებენ ეფექტიან ღონისძიებებს ჯანდაცვის სექტორში დასაქმებულ ქალთა უფლებრივი მდგომარეობის გასაუმჯობესებლად.

Special Report on Impact of COVID-19 on Women Working in Health Sector
The Public Defender’s Office has prepared a study assessing the impact of the novel coronavirus pandemic on the rights situation of women working in the health sector, both in their workplace and social life.
To address the above needs, a small-scale survey was conducted and 90 women employed in the health sector were interviewed by telephone. Both nurses and doctors were among the respondents.
According to the World Health Organization, womenaccount for around 70% of health workforce, but they mainly hold lower-status roles. 24 million out of 28.5 million nurses employed worldwide are women. Accordingly, the Public Defender of Georgia considered it important to explore the needs of women working in the health sector in Georgia during the pandemic.
The results of the study show that the rights situation of women working in the health sector deteriorated during the pandemic. According to the respondents, the working conditions offered by their employer mostly failed to meet the pandemic challenges. Sometimes nurses had to work several shifts in a row without an interval prescribed by law.
There is a shortage of nurses in the country. There are an average of 2 to 5 nurses per doctor in Europe, while this figure is 0.6 in Georgia. This is a systemic problem, however, it acquired special significance during the pandemic. It is noteworthy that the pandemic also significantly worsened the psycho-emotional state of women employed in the health sector. This was not followed by an adequate response from the employers, who did not offer activities aimed at improving awareness of stress management/psychological support or developing related skills.
The study showed the following:
• The rights of women employed in the health sector were violated during the pandemic. In particular, in some cases, the 12-hour necessary interval between shifts was not observed. Some workers had to work several shifts in a row;
• Due to unequal gender distribution of the burden of care and its further increase during the pandemic, the workload of women working in the health sector doubled, both in the family and at work;
• The pandemic significantly worsened the psycho-emotional state of women employed in the health sector. This was not followed by an adequate response from the employers, who did not offer activities aimed at improving their awareness of stress management/psychological support or developing related skills;
• Some women working in the health sector do not have access to the infrastructure needed to manage their menstrual cycle in the workplace;
• According to respondents, women working in the health sector often become victims of exclusion/discrimination by the community on the grounds that they are perceived as persons carrying an increased risk of contagion;
• People working in the health sector are less informed about the nature of sexual harassment or response The lack of these mechanisms in the workplace and in general the lack of awareness of such services leave women working in the health sector vulnerable to the systemic problem of sexual harassment.
The Public Defender hopes that the relevant agencies will consider the findings and recommendations of this study and will take effective measures to improve the rights situation of women employed in the health sector.