Ժողովրդական պաշտպանի գրասենյակի գենդերային բաժնի աշխատակիցները հանդիպել են Տաջիկստանի Հանրապետության պատվիրակության հետ
2023 թվականի հունիսի 19-ին Վրաստանի Ժողովրդական պաշտպանի գրասենյակի գենդերային բաժնի աշխատակիցները հանդիպել են, ճանաչողական այցով Վրաստանում գտնվող Տաջիկստանի Հանրապետության կառավարության, հասարակական և միջազգային կազմակերպությունների ներկայացուցիչների հետ։
Հանդիպման նպատակն էր ներկայացնել Վրաստանի Ժողովրդական պաշտպանի գրասենյակի գենդերային բաժնի գործունեությունը։
Ժողովրդական պաշտպանի գրասենյակի գենդերային բաժնի ղեկավարի պաշտոնակատար Սոփիո Ռուսեցկին հյուրերին ներկայացրեց բաժնի ստեղծման նպատակը, աշխատանքի առանձնահատկությունները և թեմատիկ ուղղությունները: Նա խոսեց երկրում կանանց և ընտանեկան բռնության զոհ դարձած ծառայությունների մասին։ Դրանց թվում են վաղ ամուսնության միտումները: Մասնակիցներին տեղեկատվություն է տրվել նաև վարչության մոնիտորինգի մեխանիզմների և գերատեսչությունների հետ համագործակցության պրակտիկայի մասին։
Գենդերային դեպարտամենտի գլխավոր մասնագետ Նինո Յակոբիձեն պատվիրակության անդամներին մանրամասն տեղեկատվություն է տրամադրել ֆեմիցիդների մոնիտորինգի մեխանիզմի, մեթոդաբանության, մարտահրավերների և հետազոտության ընթացքում ձեռքբերումների մասին:
Հանդիպումն անցել է ակտիվ քննարկման ռեժիմով։ Տաջիկստանի պատվիրակության անդամները տեղեկատվություն են ստացել իրենց համար կարևոր բոլոր հարցերի վերաբերյալ և պատրաստակամություն հայտնել հետագա համագործակցության համար։

Representatives of Gender Department of Public Defender’s Office Meet with Delegation from Tajikistan
On June 19, 2023, representatives of the Gender Department of the Public Defender’s Office of Georgia met with representatives of the Government, non-governmental and international organizations from the Republic of Tajikistan, who were paying a study visit to Georgia.
The purpose of the meeting was to introduce the activities of the Gender Department of the Public Defender’s Office of Georgia.
The acting Head of the Gender Department of the Public Defender's Office, Sopio Rusetski, spoke about the purpose of the creation of the Department, its work specifics and thematic directions, the services available in the country for victims of violence against women and domestic violence, as well as early marriage. The participants were also provided with information on the monitoring mechanisms of the Department and the practice of cooperation with agencies.
The chief specialist of the Gender Department, Nino Iakobidze, provided the members of the delegation with detailed information about the femicide monitoring mechanism, methodology, related challenges and achievements.
The meeting was held in active discussion mode. The members of the Tajik delegation received information on all issues important to them and expressed their readiness for further cooperation.