Վրաստանի Ժողովրդական պաշտպանի հայտարարությունը կանանց սպանությունների դեպքերի վերաբերյալ
Վերջին երեք օրերին հանրությանը հայտնի դարձավ երեք կնոջ սպանության փաստը, ինչը ևս մեկ անգամ վկայում է խնդրի մասշտաբների և երկրում տիրող տագնապալի իրավիճակի մասին։ Ժողովրդական պաշտպանին հասանելի պաշտոնական վիճակագրական տվյալների համաձայն՝ 2022 թվականի հունվարի 1-ից օգոստոսի 31-ն ընկած ժամանակահատվածում արձանագրվել է սպանության 14 և կանանց սպանության փորձի 23 դեպք։ Սրան գումարվում են վերջին դեպքերը։
Ժողովրդական պաշտպանը ամեն տարի ուսումնասիրում է կանանց սպանության և սպանության փորձի դեպքերը և առկա մարտահրավերներին ի պատասխան կարևոր է համարում անհապաղ քայլեր ձեռնարկել հետևյալ ուղղություններով.
Զոհերին պաշտպանելու և օգնելու միջոցառումների ուժեղացում - կարևոր է բարձրացնել բռնությունից պաշտպանվելու միջոցառումների իրականացման տեմպերը: Դրանց թվում կարևոր գործիքներից է էլեկտրոնային հսկողությունը, որը, ցավոք, արդյունավետ չի օգտագործվում։ (2021 թվականին էլեկտրոնային հսկողություն է սահմանվել միայն 14 անձի նկատմամբ ընտանեկան բռնության դեպքում, իսկ 1 անձի նկատմամբ՝ կանանց նկատմամբ բռնության դեպքում): Բացի այդ, կարևոր է վերանայել առկա ռիսկերի գնահատման մեխանիզմը և բացահայտել հնարավոր բացերը:
Դեպքերին արձագանքելը և քրեաիրավական քաղաքականության խստացում. Ներկայիս փորձը ցույց է տալիս, որ արդյունավետ և ժամանակին արդարադատությունը կարևոր է կանանց և ընտանիքում բռնության դեպքերի դեպքում: Սպանությունների և սպանության փորձերի զգալի մասը կրկնակի հանցագործություններ են, ինչը վկայում է այն մասին, որ իրականացված արձագանքը կանխարգելիչ ազդեցություն չի ունեցել դեպքի կրկնության վրա։
Կանանց նկատմամբ բռնության և ընտանեկան բռնության դեպքերի կանխարգելման և վաղ հայտնաբերման ուժեղացում. Կարևոր է ուժեղացնել բոլոր գերատեսչությունների ջանքերը և համակարգված գործողություններ իրականացնել դեպքերի վաղ հայտնաբերման և կանխարգելման համար: Նաև հանրային հայտարարությունները և հասարակական գործիչների և քաղաքական գործիչների արձագանքները կարևոր են պետության քաղաքականության հանրայնացման համար:
Բացի այդ, Ժողովրդական պաշտպանը կարևոր է համարում, որ կանանց սպանության և սպանության փորձի դեպքերի աճով պայմանավորված՝ անհապաղ տեղի ունենա Վրաստանի կառավարությունում առկա գենդերային իրավահավասարության, կանանց նկատմամբ բռնության և ընտանեկան բռնության հարցերով աշխատող միջգերատեսչական հանձնաժողովի նիստը, արձագանքման ծրագրի մշակման համար։

Public Defender’s Statement on Killings of Women
In the last three days, three cases of killings of women have been reported, which once again indicates the scale of the problem and the alarming situation in the country. According to the official statistical data available to the Public Defender, from January 1 to August 31, 2022, 14 cases of murder and 23 cases of attempted murder of women were reported, excluding the three recent cases.
Every year, the Public Defender studies the cases of murder and attempted murder of women and considers it important to immediately take the following steps in response to the existing challenges:
To strengthen measures to protect and assist victims - It is important to increase the rate of practical implementation of measures aimed at protecting against violence. Among them, one of the important tools is electronic surveillance, which unfortunately is not effectively used. (In 2021, electronic surveillance was imposed only on 14 persons relating to domestic violence and on one person relating to violence against a woman.) In addition, it is important to review the existing risk assessment mechanism and identify gaps.
To respond to cases and tighten the criminal law policy – The current practice shows that effective and timely administration of justice is important in cases of violence against women and domestic violence. A significant part of the cases of murder and attempted murder are repeat crimes, which indicates that the response to previous crimes did not have a preventive effect on the reoccurrence of the incident.
Strengthen prevention and early detection of cases of violence against women and domestic violence - It is important to strengthen the efforts of all agencies and implement coordinated actions for early detection and prevention of cases. Public statements by public figures and politicians are also important in order to voice the policy of the State.
In addition, the Public Defender considers it important that due to the increased number of cases of murder and attempted murder of women, the inter-agency commission of the Government of Georgia working on issues of gender equality, violence against women and domestic violence, hold a meeting for the development of an immediate response plan.