Աշխատանքային հանդիպում կրոնական կազմակերպությունների ներկայացուցիչների հետ
2024 թվականի հուլիսի 25-ին և 26-ին Վրաստանի Ժողովրդական պաշտպան Լևան Իոսելիանին աշխատանքային հանդիպում է ունեցել Վրաստանում գործող կրոնական կազմակերպությունների ներկայացուցիչների հետ։ Հանդիպմանը քննարկվել են կրոնի դերը երկրի զարգացման գործում, միջկրոնական համագործակցության խթանման, հանդուրժողականության միջավայրի, կրոնի և հավատքի ազատության հիմնական մարտահրավերներն ու դրանց լուծման ուղիները։
Հանդիպմանը մասնակցել են՝ Վրաստանի Հայ Առաքելական Ինքնավար Ուղղափառ Եկեղեցու, Համայն Վրաստանի Մահմեդական վարչության, Վրաստանի Հրեական Միության, Լատինական կաթոլիկների Կովկասի առաքելական վարչության, Վրաստանի Ավետարանական հավատքի եկեղեցու, Վրաստանի Ավետարանական լյութերական եկեղեցու և Աստվածաբանական խորհրդի և Վրաստանի Եզդիների կրոնական խորհրդի ներկայացուցիչներ:
Ժողովրդական պաշտպանը ժողովի մասնակիցներին ներկայացրեց գրասենյակի մանդատն ու գործունեությունը կրոնական ազատությունների պաշտպանության ուղղությամբ։ Նա խոսեց նաև կրոնական հողի վրա կատարված ենթադրյալ ատելության հանցագործությունների հետաքննության մասին։
Աշխատանքային հանդիպմանը կրոնի ազատության համատեքստում քննարկված հարցերի թվում էին զինծառայողների պարտադիր զորակոչի նոր համակարգը և ռեզերվում ընդգրկված քաղաքացիների խոստովանության հիման վրա տվյալների մշակման կարգը. կրոնական և պաշտամունքային շինությունների՝ մշակութային ժառանգության հուշարձանների պահպանության, վերականգնման, պատկանելության, շինթույլտվություն ստանալու հարցեր: Քննարկվել է նաև կրոնական փոքրամասնություններին ուղղված Ժողովրդական պաշտպանի հանձնարարականը՝ ցանկության դեպքում կրոնական տոների ընթացքում երաշխավորված հանգստի հնարավորության և հանրակրթական ուսումնական հաստատություններում կրոնի դասավանդման ներկայիս պրակտիկայի վերաբերյալ։

Working Meeting with Representatives of Religious Organizations
On July 25 and 26, 2024, Public Defender Levan Ioseliani held a working meeting with representatives of religious organizations operating in Georgia. The role of religion in the development of the country, promotion of inter-religious cooperation, tolerance and tolerant environment, main challenges in terms of freedom of religion and belief and solutions to them were discussed at the meeting.
Representatives of the Apostolic Autocephalous Orthodox Church of Georgia, Administration of All Muslims of Georgia, Union of Georgia Jews, Apostolic Administration of the Latin Catholics of the Caucasus, Gospel Faith Church of Georgia, Evangelical Lutheran Church of Georgia, Theological Council of the Yezidis of Georgia, Evangelical Alliance of Georgia - Evangelical Protestant Church of Georgia and Salvation Army of Georgia took part in the meeting.
The Public Defender introduced the mandate and activities of the Office to the participants in the meeting in the direction of protection of religious freedom. He also spoke about the investigation of alleged hate crimes committed on religious grounds.
Among the issues discussed at the working meeting in terms of freedom of religion were the new system of mandatory conscription of military personnel and the procedure for data processing of citizens, enrolled in the reserve, based on their confession; issues of protection, restitution, restoration, ownership of religious, cult buildings - cultural heritage monuments, as well as obtaining construction permits; the recommendation of the Public Defender for religious minorities regarding the possibility of guaranteed rest during religious holidays, if desired, and the current practice of teaching religion in general educational institutions.