Աշխատանքային հանդիպում լրատվամիջոցների ներկայացուցիչների հետ Վրաստանում մարդու իրավունքների իրավիճակի վերաբերյալ
2025 թվականի մարտի 21-23-ը Վրաստանի Ժողովրդական պաշտպան Լևան Իոսելիանին և Ժողովրդական պաշտպանի տեղակալներ Թամար Գվարամաձեն և Էլենե Ղուդուշաուրին աշխատանքային հանդիպում են անցկացրել լրատվամիջոցների ներկայացուցիչների հետ՝ նվիրված Վրաստանում մարդու իրավունքների իրավիճակին։
Հանդիպմանը Ժողովրդական պաշտպանը ներկայացրել է 2024 թվականի խորհրդարանական զեկույցը և լրագրողներին ներկայացրել փաստաթղթում արտացոլված հիմնական թեմաներն ու մշակված առաջարկությունները։
Հանդիպմանը քննարկվել է 2024 թվականի ընթացքում քաղաքացիական, քաղաքական, սոցիալ-տնտեսական իրավունքների, այդ թվում՝ արտահայտվելու իրավունքի, լրատվամիջոցների ազատության և հավաքների ազատության պաշտպանության վիճակը: Քննարկվել են հավաքների լուսաբանման չափանիշները, լրագրողների անվտանգության պաշտպանությանը, տեղեկատվության ազատության իրացմանը վերաբերող հարցեր։
Մարդու իրավունքների պաշտպանության տեսանկյունից գնահատվել են նախորդ տարի տեղի ունեցած բողոքի ակցիաները, քննարկվել է Ժողովրդական պաշտպանի գրասենյակի գործունեությունը կալանավորներին հայտնաբերելու/տեսակցության և տուժածների վիճակը փաստագրելու առումով։
Քննարկվել են նաև բանտարկյալների, հատկապես ցմահ ազատազրկման դատապարտվածների իրավունքները։