Ժողովրդական պաշտպանը հանդիպումներ է անցկացրել Սագարեջոյի մունիցիպալիտետում
2024 թվականի հուլիսի 12-ին Վրաստանի Ժողովրդական պաշտպան Լևան Իոսելիանին այցելել է Սագարեջոյի մունիցիպալիտետ և հանդիպել Յորմուղանլո համայնքի էթնիկ ադրբեջանցիներով բնակեցված Լամբալո և Մուղանլո գյուղերի բնակիչներին։
Ժողովրդական պաշտպանի հետ զրույցում բնակչությունը խոսեց հիմնական խնդիրների մասին, որոնց թվում պետք է առանձին նշել պետական լեզվի չիմացությունը, ինչը էապես խոչընդոտում է բնակչության ինտեգրմանը և ինքնակառավարման մեջ ընդգրկմանը։ Բացի այդ, մարտահրավեր է գյուղերի կենտրոնական ջրամատակարարման համակարգի զարգացումը, որը խոչընդոտում է խմելու ջրի հասանելիությանը։ Նաև ներքին ճանապարհները պետք է վերանորոգվեն, իսկ հասարակական տրանսպորտը փորձնական ռեժիմում է, իսկ ճամփորդության ժամերն ու երթուղիները պաշտոնապես հաստատված չեն։
Սագարեջոյի Ժողովրդավարական ներգրավվածության կենտրոնում տեղի ունեցած հանդիպմանը Ժողովրդական պաշտպանը երիտասարդների հետ խոսեց գրասենյակի մանդատի մասին և քննարկեց մարդու իրավունքների և ազատությունների տարեկան զեկույցում ուրվագծված խնդիրները, ներառյալ երեխայի իրավունքները, երեխայի վնասակար գործելակերպը: ամուսնություն և նշանադրություն, երկլեզու կրթության հարցեր: Նա նաև ծանոթացավ երիտասարդների տեսլականին։
Ժողովրդական պաշտպանը մշտապես հանդիպումներ է ունենում հանրապետության տարբեր համայնքների և գյուղերի բնակչության հետ, որոնց իրավական վիճակը շտկելու նպատակով գրասենյակը առաջարկություններով դիմում է ինչպես տեղական, այնպես էլ կենտրոնական իշխանություններին։

On July 12, 2024, Public Defender of Georgia Levan Ioseliani arrived in Sagarejo municipality and met the residents of Lambalo and Mughanlo villages of Yormuganlo community inhabited by ethnic Azerbaijanis.
In the conversation with the Public Defender, the population spoke about the main problems, among which the lack of knowledge of the state language should be mentioned separately, which significantly hinders locals’ integration and involvement in self-government. In addition, development of the central water supply system is a challenge, which creates a problem with availability of drinking water. Internal roads need to be repaired, public transport is in test mode, travel times and routes have not been officially established.
At the meeting held at the Sagarejo Democratic Engagement Center, the Public Defender spoke to the youth about the mandate of the Office and reviewed the issues reflected in the annual report on human rights and freedoms, including children's rights, harmful practices of child marriage and engagement, issues of bilingual education. He also listened to the opinions of the young people.
The Public Defender constantly holds meetings with the population of various municipalities and villages of the country, and in order to improve their rights situation, the Office addresses both local and central authorities with recommendations.