Ժողովրդական պաշտպանի առաջին տեղակալը մասնակցել է Մարդու իրավունքների ազգային ինստիտուտների գլոբալ դաշինքի (GANHRI) միջոցառումներին
2024 թվականի մայիսի 6-8-ը Ժնևում (Շվեյցարիա) Վրաստանի Ժողովրդական պաշտպանի առաջին տեղակալ Թամար Գվարամաձեն և գրասենյակի միջազգային կապերի բաժնի ղեկավար Մարիամ Թավդգիրիձեն մասնակցել են Մարդու իրավունքների ազգային ինստիտուտների համաշխարհային դաշինքի (GANHRI) ամենամյա հանդիպման շրջանակներում անցկացվող տարբեր միջոցառումների։
Մայիսի 6-ին Թամար Գվարամաձեն զեկույց է ներկայացրել Մարդու իրավունքների ազգային ինստիտուտների եվրոպական ցանցի (ENNHRI) միջոցառմանը, որը նվիրված էր ժողովրդավարական տարածքի և մարդու իրավունքների պաշտպանների առջև ծառացած մարտահրավերներին: Իր ելույթում Թամար Գվարամաձեն խոսեց Ժողովրդական պաշտպանի գրասենյակի գործունեության և փորձի մասին, թե ինչպես է գրասենյակը վերահսկում հավաքների և արտահայտվելու իրավունքները, միավորումը և իրավապաշտպանների իրավական կարգավիճակը։ Ինչպիսի՞ն է նրա փորձը ինչպես ազգային, այնպես էլ միջազգային կազմակերպությունների հետ հարաբերությունների առումով, ինչպես է գրասենյակը համագործակցում ԵԱՀԿ/ԺՀՄԻԳ-ի, Եվրամիության և Եվրոպայի խորհրդի կամ ՄԱԿ-ի մարդու իրավունքների պաշտպանության մեխանիզմների հետ:
Մայիսի 7-ին Թամար Գվարամաձեն GANHRI-ի կազմակերպած միջոցառմանը ներկայացրեց զեկույց, որը վերաբերում էր միջազգային պաշտպանության ներքո գտնվող անձանց և քաղաքացիություն չունեցող անձանց իրավունքների պաշտպանության ուղղությամբ մարդու իրավունքների ազգային ինստիտուտների դերի և պրակտիկայի փոխանակմանը: Թամար Գվարամաձեն հանրությանը ներկայացրեց Ժողովրդական պաշտպանի լավագույն փորձը՝ կապված Փախստականների մասին գլոբալ համաձայնագրի շրջանակներում ստանձնած պարտավորությունների և դրա իրականացման հետ:
Մայիսի 8-ին տեղի ունեցավ GANHRI-ի Բիզնեսի և մարդու իրավունքների ամենամյա համաժողովը: Բարձր մակարդակի այլ բանախոսների հետ համաժողովին ողջույնի խոսքով հանդես եկավ ՄԱԿ-ի Մարդու իրավունքների գերագույն հանձնակատար Ֆոլքեր Թյուրքը՝ կոչ անելով իրավապաշտպան ազգային կառույցների ներկայացուցիչներին ավելի ակտիվ աշխատել բիզնեսի և մարդու իրավունքների ուղղությամբ։ Համաժողովի շրջանակներում հատկապես կարևորվեց երրորդ նիստը, որը նվիրված էր իրավապաշտպան ազգային կառույցների կողմից առցանց քաղաքացիական տարածքի մոնիտորինգին և պաշտպանությանը, տեխնոլոգիաների պաշտպանության անհրաժեշտությանը, ընկերությունների պարտավորություններին և իրավապաշտպաններին։
Նույն այցի շրջանակներում Թամար Գվարամաձեն և Մարիամ Թավդգիրիձեն մասնակցել են GANHRI-ի բյուրոյին և Գլխավոր ասամբլեային, ինչպես նաև ներկա են եղել ENNHRI-ի Գլխավոր ասամբլեային։

On May 6-8, 2024, in Geneva (Switzerland), Tamar Gvaramadze, First Deputy Public Defender of Georgia, and Mariam Tavdgiridze, Head of the Department of International Relations of the Office, participated in various events held within the framework of the annual meeting of the Global Alliance of National Human Rights Institutions (GANHRI).
On May 6, Tamar Gvaramadze presented a report at the event of the European Network of National Human Rights Institutions (ENNHRI), which was dedicated to the democratic space and the challenges faced by human rights defenders. Tamar Gvaramadze talked about the activities and experience of the Public Defender's Office, how the Office monitors the rights of assembly, expression and association, and the rights situation of human rights defenders, as well as her experience in terms of relations with both national and international organizations, cooperation of the Office with the OSCEOffice for Democratic Institutions and Human Rights, the European Union, the Council of Europe and UN human rights mechanisms.
On May 7, Tamar Gvaramadze presented a report at the event organized by GANHRI concerning the role and practice of national human rights institutions in the direction of protecting the rights of internationally protected persons and stateless persons. Tamar Gvaramadze spoke about the best practices of the Public Defender regarding the commitments undertaken within the framework of the Global Compact on Refugees and their implementation.
GANHRI Annual Conference on Business and Human Rights was held on May 8. Along with other high-level speakers, the UN High Commissioner for Human Rights, Volker Türk, gave a welcome speech at the conference, calling on representatives of national human rights institutions to work more actively in the direction of business and human rights. Within the framework of the conference, the third session was particularly important, which was dedicated to the monitoring and protection of online civil space by national human rights institutions, the need for the protection of human rights defenders, technologies and companies' obligations.
Within the framework of the same visit, Tamar Gvaramadze and Mariam Tavdgiridze participated in the GANHRI Bureau and General Assembly, and also attended the ENNHRI General Assembly.