Ժողովրդական պաշտպանի հայտարարությունը «Հավաքների և արտահայտման մասին» Վրաստանի օրենքում նախատեսվող փոփոխությունների վերաբերյալ
Ժողովրդական պաշտպանը արձագանքում է Վրաստանի խորհրդարանում «Հավաքների և արտահայտման մասին» վրացական օրենքում նախատեսված փոփոխություններին և գտնում է, որ ներկայացված նախագիծը ինտենսիվ միջամտություն է արտահայտվելու/հավաքների ազատությանը, որը սահմանափակում է կարծիքի արտահայտումը ժամանակավոր շինությունների (օրինակ, վրան) կիրառմամբ: Ժողովրդավարական հասարակությունում արտահայտվելու ազատության նման ինտենսիվ սահմանափակումը կարող է հիմնավորվել միայն մի կարևոր, ծանրակշիռ շահի պաշտպանության անհրաժեշտությամբ, որը չի տարածվում ներկայացված օրենքի նախագծով։
Օրինագծի էությունը
Փոփոխություններով կարգելվեն հավաքի և ցույցի մասնակիցներին 5 հնարավոր հիմքերով ժամանակավոր շինություններ կազմել։ Մասնավորապես, հավաքի կամ ցույցի մասնակիցներին արգելվում է հիմնել ժամանակավոր շինություն, եթե դրա կազմակերպումը. 1) վտանգ է ներկայացնում հավաքի կամ ցույցի մասնակիցների կամ այլ անձանց համար, 2) խաթարում է ձեռնարկության, հաստատության կամ կազմակերպության բնականոն գործունեությունը, 3) առանց իր կազմակերպմամբ, էապես չի խոչընդոտում հավաքին կամ ցույցի անցկացմանը և/կամ դրա կազմակերպումը կապված չէ ժողովի կամ ցույցի անցկացման հետ, 4) արգելել ժամանակավոր կառույցի կազմակերպումը, եթե դրա կազմակերպումը ժողով կամ ցույց անցկացնելու հետ կապ չունի, 5) խոչընդոտում է ոստիկանությանը հասարակական կարգի և անվտանգության պահպանմանը:
Ժողովրդական պաշտպանը կարծում է, որ փոփոխություններով առաջարկվող այս հիմքերից յուրաքանչյուրը բավարար չէ նախագծով ներկայացված սահմանափակումները սահմանելու համար. մասնավորապես
1. «Վտանգ է ներկայացնում հավաքի կամ ցույցի մասնակիցների կամ այլ անձանց համար»
Հավաքի կամ ցույցի մասնակիցներին օրենքի նախագծով արգելվում է ստեղծել ժամանակավոր կառույց, եթե դրա կազմակերպումը վտանգ է ներկայացնում հավաքի կամ ցույցի մասնակիցների կամ այլ անձանց համար։
Վրաստանի Սահմանադրական դատարանի սահմանումների համաձայն՝ կան օրենքի գերակայության տարրեր, որոնք կարող են ուղղակիորեն չնախատեսված լինել Սահմանադրության որևէ նորմով, սակայն պետք է ոչ պակաս կշիռ տալ, քանի որ առանց դրանց անհնար է իրականացնել օրենքի գերակայության սկզբունքը։ Օրենքի գերակայության սկզբունքի նման տարրը ներկայացված է այսպես կոչված «կանխատեսելիության սկզբունքը», թեև «դետերմինիզմի սկզբունք» տերմինն ավելի նպատակահարմար է այն ամբողջությամբ նկարագրելու համար։ Նորմայի բովանդակության մեջ պետք է լինել ճշգրիտ և միանշանակ։ Նորմը պետք է բավարար չափով սահմանվի ոչ միայն բովանդակային, այլ նաև կանոնակարգի առարկայի, նպատակի և ծավալի առումով, որպեսզի հասցեատերը կարողանա ճիշտ ընկալել օրենքը և վարել իր վարքագիծը դրան համապատասխան՝ կանխատեսելով դրա հետևանքները իր վարքագծից։[1]
Սահմանադրությամբ պաշտպանված հավաքների և արտահայտվելու իրավունքներին միջամտության օրինականության համար բավարար չէ միայն օրենքով նախատեսված հիմքերի առկայությունն ու միջամտությունը ծառայում է իրավաչափ նպատակի։ Բացի այդ, սահմանափակող միջոցների կիրառումը պետք է անհրաժեշտ լինի ժողովրդավարական հասարակությունում։[2] Բացի այդ, Վրաստանի Սահմանադրական դատարանի պրակտիկայի համաձայն, իրավունքը սահմանափակող նորմը դառնում է հակասահմանադրական, երբ այն նպատակին հասնելու անհամաչափ, անհիմն խիստ և/կամ ոչ պիտանի միջոց է։[3]
Համաչափության սկզբունքը պահանջում է, որ իրավունքը սահմանափակող նորմով նախատեսված միջոցը լինի նաև հանրային օրինական նպատակին հասնելու օգտակար միջոց։[4]
Նախագիծը փաստարկ չի ներկայացնում, թե ինչու և ինչպես ցույցի ժամանակ ժամանակավոր կառույցների (այդ թվում՝ վրանների) տեղադրումը կարող է վտանգ ներկայացնել հավաքի/ցույցի մասնակիցների և/կամ երրորդ անձանց համար: Բացի այդ, անհասկանալի է, թե ինչու դա բավարար չէ գործող օրենսդրությամբ սահմանված: Բացի այդ, անհասկանալի է, թե ինչու գործող օրենսդրությամբ սահմանված արգելքները բավարար չեն հավաքների/ցույցերի մասնակիցներին և/կամ երրորդ անձանց վտանգից պաշտպանելու համար։ Օրենքի նախագիծը նպատակ ունի հավաքների/ցույցերի/երրորդ անձանց պաշտպանել «վտանգից», սակայն չի նշվում, թե ինչ «վտանգի» հետ կարող է կապված լինել, մինչդեռ գործող կանոնակարգը դեռևս արգելում է հավաքների/ցույցերի մասնակիցներին ունենալ այդպիսի առարկա կամ նյութ, որն օգտագործվում է կամ կարող է օգտագործվել հավաքի կամ ցույցի մասնակիցների կամ այլ անձանց կյանքին և առողջությանը վնաս պատճառելու համար:
Վրաստանի «Հավաքների և արտահայտման մասին» օրենքը արգելում է որոշակի իրեր ունենալ։ Մասնավորապես, գործող կանոնակարգի համաձայն՝ հավաքի կամ ցույցի մասնակիցներին արգելվում է՝ ա) ունենալ հրազեն, պայթուցիկ, դյուրավառ, ռադիոակտիվ նյութեր կամ սառը զենքեր. բ) ունենա այնպիսի առարկա կամ նյութ, որն օգտագործվում է կամ կարող է օգտագործվել հավաքի կամ ցույցի մասնակիցների կամ այլ անձանց կյանքին և առողջությանը վնաս պատճառելու համար. գ) ունեն արցունքներ առաջացնող, նյարդային կաթվածահար և/կամ թունավոր նյութ. դ) ունենալ ալկոհոլային խմիչքներ. ե) միտումնավոր խոչընդոտներ է ստեղծում տրանսպորտի տեղաշարժի համար.
Ներկայացված օրենքի նախագիծը ցույց չի տալիս, թե ինչու գործող օրենսդրությամբ արդեն իսկ սահմանված արգելքները բավարար չեն հավաքների/ցույցերի մասնակիցներին և/կամ երրորդ անձանց վտանգից պաշտպանելու համար։ Այնուամենայնիվ, նորմայի բովանդակությունը լայն մեկնաբանության հնարավորություն է տալիս: Այսպիսով, գործող նորմերն արդեն իսկ նախատեսում են նման սպառնալիքի դեպքում համապատասխան արձագանքման հնարավորություն, և այս առումով լրացուցիչ արգելքներ սահմանելու կարիք չկա։
2. «Առաջացնում է ձեռնարկության, հիմնարկի կամ կազմակերպության բնականոն գործունեության խաթարում»
Ըստ ներկայացված նախագծի՝ օրինագծով հավաքի կամ ցույցի մասնակիցներին արգելվում է կազմակերպել ժամանակավոր շինարարություն, եթե դրա կազմակերպումը հանգեցնում է ձեռնարկության, հիմնարկի կամ կազմակերպության բնականոն գործունեության խաթարմանը։
Համաձայն «Հավաքների և ցույցերի մասին» Վրաստանի օրենքի՝ հավաքների կամ ցույցերի ժամանակ արգելվում է փակել շենքերի, մայրուղիների և երկաթուղիների մուտքերը։ Օրենքը հավելյալ վերապահում է անում, որ վարչական մարմինը, որի շենքի հարևանությամբ անցկացվում է հավաքը կամ ցույցը, շենքը արգելափակելուց և հիմնարկի գործունեությունը խաթարելուց խուսափելու համար իրավունք ունի սահմանափակել հավաքի անցկացումը կամ շենքից հեռու ցուցադրություն, բայց ոչ ավելի, քան քսան մետր: Օրենքը հատուկ կարգավորում է սահմանում դատարանի շրջակայքում հավաք-ցուցադրություն անցկացնելու վերաբերյալ։
Օրենքի նախագիծը չի հիմնավորում, թե ինչու է անհրաժեշտ վերոնշյալ սահմանափակումը մտցնել և/կամ ո՞րն է վերոհիշյալ փոփոխությունների օրինական նպատակը։ Սակայն հոդվածի ձևակերպումը լայն մեկնաբանության հնարավորություն է տալիս և կանխատեսելի չէ։ Մասնավորապես, գործող օրենքով արգելված է «հիմնարկների», «ձեռնարկությունների» և/կամ «կազմակերպությունների» շենքերի մուտքերը։ Բացի այդ, օրենքը սահմանում է մի կողմից վարչական մարմինների, մյուս կողմից՝ հավաքին/դրսևորմանը մասնակցող անձանց շահերը պաշտպանելու մեխանիզմ։ Ինչը նշանակում է, որ թեև մարմնի «անխոչընդոտ գործունեությունը» շարունակելը կարևոր օրինական նպատակ է, սակայն այն չի կարող սահմանափակել հավաքների/ցուցադրության իրավունքի էությունը։ Այդ իսկ պատճառով, ըստ օրենքի, կարող են սահմանափակումներ մտցնել շենքից հեռու հավաք կամ ցույց անցկացնելու համար, բայց ոչ ավելի, քան քսան մետր։ Սակայն, ինչպես վերը նշվեց, բնականաբար, հասարակական վայրում ցանկացած հավաք կարող է կյանքի սովորական ռիթմի որոշակի խախտման պատճառ դառնալ, սակայն այս փաստն ինքնին չի արդարացնում իրավունքին միջամտելը։ Հետեւաբար, երբ խաղաղ հավաք է լինում, պետությունը պետք է որոշակի հանդուրժողականություն դրսեւորի դրա նկատմամբ։[5]
3. Ժամանակավոր կառույցի կազմակերպման սահմանափակում, եթե առանց դրա կազմակերպման էապես չի խոչընդոտվում հավաքը և ցուցադրությունը
Նշված վերապահումը հակասում է Վրաստանի Սահմանադրությամբ պաշտպանված հավաքների և արտահայտվելու իրավունքին։ Նախագծի համաձայն՝ հավաքի կամ ցույցի մասնակիցներին արգելվում է. Կազմակերպել ժամանակավոր կառույց, եթե առանց դրա կազմակերպման հավաքն ու ցույցը էապես չի խոչընդոտվի։ Հարկ է նշել, որ խոսքի ազատությունը ենթադրում է ընտրության հնարավորություն, մարդը կարող է լայն շրջանակից օգտագործել արտահայտվելու միջոցները ամենաընդունելի տեսքով։ Համապատասխանաբար, ձևն ընտրում է հավաքի մասնակիցը, և չի թույլատրվում, որ պետությունը հավաքի և դրսևորման շրջանակում գտնվող անձանց սահմանի, թե ինչ առարկա, նյութ, կառույց, գեղանկար, մակագրություն կամ քանդակ է կապված արտահայտված բողոքի և/կամ համերաշխություն հետ։
4. Ժամանակավոր կառույցի կազմակերպման արգելում, եթե դրա կազմակերպումը կապված չէ հավաքի կամ ցույցի անցկացման հետ
Համաձայն ներկայացված նախագծի՝ հավաքի կամ ցուցադրության մասնակիցներին արգելվում է՝ կազմակերպել ժամանակավոր կառույց, եթե դրա կազմակերպումը կապված չէ հավաքի կամ ցուցադրության անցկացման հետ։ Ժողովրդական պաշտպանի գնահատմամբ՝ եթե անհրաժեշտություն կա ներմուծել այնպիսի լրացուցիչ կարգավորումներ, որոնք կապված չեն հավաքի կամ ցույցի հետ, ապա նշված փոփոխությունները պետք է ներառվեն համապատասխան օրենսդրության մեջ, այլ ոչ թե «Հավաքների և դրսեւորումների մասին» Վրաստանի օրենքում։ Որովհետև սույն օրենքի նպատակը հավաքների սահմանադրությամբ ճանաչված իրավունքի իրականացման եղանակը որոշելն է, և հավաքների և ցույցերի անցկացման հետ չառնչվող այնպիսի հարցերի կարգավորումը չի մտնում դրա շրջանակում։
5. Կանխում է ոստիկանության կողմից հասարակական կարգի եւ անվտանգության պահպանումը
Օրենքի նախագծով հավաքի կամ ցույցի մասնակիցներին արգելվում է ստեղծել ժամանակավոր կառույց, նույնիսկ եթե դրա կազմակերպումը խոչընդոտում է ոստիկանության կողմից հասարակական կարգի և անվտանգության պաշտպանությանը։
Նշենք, որ Վարչական իրավախախտումների վերաբերյալ օրենսգրքի 173-րդ հոդվածի համաձայն՝ ծառայողական պարտականությունները կատարելիս իրավապահ մարմնի աշխատակցի օրինական հրամանին կամ պահանջին չենթարկվելը իրավախախտում է։
Համապատասխանաբար, եթե կոնկրետ անձինք խոչընդոտում են «ոստիկանության հասարակական կարգի և անվտանգության պաշտպանությունը»՝ գործելով, դիմադրելով, օգտագործելով կամ կառուցելով ժամանակավոր շինություններ, ապա ազգային օրենսդրությունը («Ոստիկանության մասին» օրենք, Վարչական իրավախախտումների վերաբերյալ Վրաստանի օրենսգիրք) նախատեսում է համապատասխան օրինական գործողություն նշված անհատական ​​վարքագծի դեմ, պատասխանի իրականացման լծակներ: Այսպիսով, ելնելով այն հանգամանքից, որ նախագծով առաջարկվող վերջին հիմքն արդեն իսկ կանոնակարգված է այսօր գործող օրենսդրությամբ, դրա լրացուցիչ որոշման կարիք չկա։
Վրաստանի Ժողովրդական պաշտպանը կոչ է անում Վրաստանի խորհրդարանին հաշվի առնել այս գնահատականները և պաշտպանել հավաքը՝ դրսևորման իրավունքի սահմանադրական չափանիշը։
[1] Վրաստանի Սահմանադրական դատարանի 2008 թվականի հոկտեմբերի 30-ի թիվ 2/3/406,408 որոշումը «Վրաստանի Ժողովրդական պաշտպանը և Վրաստանի երիտասարդ իրավաբանների ասոցիացիան ընդդեմ Վրաստանի խորհրդարանի. II, 36:
[2] Վրաստանի օրենք «Հավաքների և արտահայտման մասին», 2-րդ հոդվածի 3-րդ մաս. Վրաստանի Սահմանադրություն, հոդված 17, կետ 5:
[3] Վրաստանի Սահմանադրական դատարանի 2013 թվականի ապրիլի 11-ի թիվ 1/2/503,513 որոշումը Վրաստանի քաղաքացիներ Լևան Իզորիայի և Դավիթ-Միխեիլի Շուբլաձեի ընդդեմ Վրաստանի խորհրդարանի 2013 թվական, II, 40
[4] Վրաստանի Սահմանադրական դատարանի 2018 թվականի մայիսի 11-ի թիվ 2/3/663 որոշումը Վրաստանի քաղաքացի Թամար Թանդաշվիլիի գործով ընդդեմ Վրաստանի կառավարության, II,29
[5] Մարդու իրավունքների եվրոպական դատարանի 2006 թվականի դեկտեմբերի 5-ի որոշումը Oya Ataman v. Turkey գործով პარ. 39-42.

Public Defender’s Statement on Amendments Planned to be Made to the Law of Georgia on Assemblies and Demonstrations
The Public Defender echoes the draft amendments planned to be made to the Law of Georgia on Assemblies and Demonstrations in the Parliament of Georgia and believes that they represent an intense interference with freedom of expression/assembly, which restricts the expression of opinion by using temporary constructions (for example, a tent). Such intense restriction of freedom of expression in a democratic society can be justified only by the need to protect an important, weighty interest, which cannot be seen in the draft law presented.
The essence of the draft law
The draft amendments prohibit participants in the assembly or demonstration from erecting temporary constructions on 5 possible grounds. In particular, participants in assemblies and demonstrations are prohibited from putting up a temporary construction if: 1) it poses a threat to the participants in the assembly or demonstration or other persons, 2) it hampers normal functioning of an enterprise, institution or organization, 3) the assembly or demonstration is not substantially impeded without such a construction, 4) such a construction is not related to holding an assembly or demonstration, 5) it hampers the police from maintaining public order and security.
The Public Defender believes that none of these grounds is sufficient to impose the restrictions proposed by the draft amendments. In particular,
1. "It poses a danger to the participants in the assembly or demonstration or other persons"
Participants in the assembly or demonstration are prohibited by the draft law to put up a temporary construction if it poses a danger to the participants in the assembly or demonstration or other persons.
According to the definitions of the Constitutional Court of Georgia, there are elements of the rule of law, which may not be directly provided for by any of the norms of the Constitution, but should be given no less importance, as it may be impossible to realize the principle of the rule of law without them. Such an element of the rule of law is the so-called principle of foreseeability, although the term "principle of definiteness" would be more appropriate to properly describe the principle. The content of the norm is necessary to be precise and unambiguous. The norm must be sufficiently defined, not only in terms of content, but also in terms of the subject, purpose and scope of the regulation, so that the addressee can correctly perceive the law and conduct his behavior in accordance with it, foreseeing the consequences of his behavior.[1]
The existence of grounds provided for by law or existence of even a legitimate purpose is not enough for the legitimacy of interference with the rights of assembly or expression enshrined in the Constitution of Georgia. Additionally, it is needed that the use of restrictive measures be necessary in a democratic society.[2] In addition, according to the practice of the Constitutional Court of Georgia, the restrictive norm becomes unconstitutional when it represents a disproportionately, unreasonably strict and/or useless means of achieving the goal.[3]
The principle of proportionality requires that the measure provided by the restrictive norm be a useful means of achieving the legitimate public goal.[4]
The draft amendments do not provide arguments as to why and how the placement of temporary constructions (including tents) during a demonstration may pose a threat to the participants in the assembly/demonstration and/or third parties. In addition, it is not clear why the prohibitions already established by the current legislation are not sufficient to protect participants in assemblies/demonstrations and/or third parties from danger. The draft law aims to protect participants in assemblies/demonstrations/third parties from "danger", however, it is not specified what such "danger" can be related to, whereas the existing regulation already prohibits participants in assemblies/demonstrations from possessing an object or substance that is used or can be used to harm the life and health of the participants in the assembly or demonstration or other persons.
The Law of Georgia on Assemblies and Demonstrations prohibits the possession of certain items. In particular, according to the current regulation, the participants in the assembly/demonstration are prohibited from: a) having firearms, explosive, flammable, radioactive substances or cold weapons; b) having an object or substance that is used or can be used to harm the life and health of the participants in the assembly or demonstration or other persons; c) having tear-inducing, nerve-paralytic and/or poisonous substance; d) having alcoholic beverages; e) intentionally creating obstacles to traffic.
The draft law does not show why the prohibitions already established by the legislation are not sufficient to protect participants in assemblies/demonstrations or third parties from danger. In addition, the content of the norm allows for a broad interpretation. Thus, the current norms already provide for the possibility of ensuring appropriate response in the event of such a threat and there is no need to establish additional prohibitions.
2. "It hampers the normal functioning of an enterprise, institution or organization"
According to the draft amendments, the participants in the assembly or demonstration are forbidden from putting up a temporary construction, if it hampers the normal functioning of an enterprise, institution or organization.
According to the Law of Georgia on Assemblies and Demonstrations, it is forbidden to block entrances to buildings, highways or railways during assemblies and demonstrations. The law makes an additional reservation that an administrative body, in the vicinity of which the assembly or demonstration is being held, has the right to impose restrictions on holding the assembly or demonstration away from the building, but no more than twenty meters, in order to avoid the blocking of the building and disruption of the operation of the institution. The law establishes a special regulation relating to assemblies-demonstrations in the vicinity of the court.
The draft law does not substantiate why it is necessary to introduce the above-mentioned restriction and/or what legitimate purpose of the above-mentioned changes is. In addition, the wording of the article allows for a broad interpretation and is not predictable. In particular, blocking the entrances to buildings of "institutions", "enterprises" and/or "organizations" is prohibited by the law currently in force. In addition, the law establishes a mechanism for the protection of the interests of the administrative bodies on the one hand, and of the persons participating in the assembly/demonstration on the other hand, which means that while continuing the "unhindered operation" of the body is an important legitimate objective, it cannot restrict the essence of the right to assembly/demonstration. That is why, according to the law, restrictions may be imposed for holding an assembly or demonstration away from the building, but not more than twenty meters. In addition, as mentioned above, naturally, any gathering in a public place can cause certain disruption of the usual rhythm of life, however, this cannot justify interference with the right. Therefore, when there is a peaceful assembly, the State should show some degree of tolerance towards it.[5]
3. “The assembly or demonstration is not substantially impeded without such a construction”
The mentioned reservation contradicts the right to assembly and expression enshrined in the Constitution of Georgia. According to the draft amendments, the participants in the assembly or demonstration are prohibited from: putting up a temporary construction, if the assembly or demonstration is not significantly impeded without putting up such a construction. It should be noted that freedom of expression implies the possibility of choice. A person should be able to choose the most acceptable form of expression from a wide range of options.[6] Accordingly, the form should be chosen by the participant in the assembly and it is not inadmissible for the State to define for the participants what items, objects, constructions, painting, inscription or sculpture can be related to the protest and/or solidarity expressed by them.
4. “Such a construction is not related to holding an assembly or demonstration
According to the draft amendments, the participants in the assembly or demonstration are prohibited from: putting up a temporary construction, if it is not related to the holding of the assembly or demonstration. The Public Defender considers that, if there is a need to introduce such additional regulations, which are not related to the assembly or demonstration, the mentioned changes should be included in the relevant legislation and not in the Law of Georgia on Assemblies and Demonstration, as the purpose of this law is to determine the manner of exercising the constitutionally recognized right to assembly, while the regulation of issues that are not related to the holding of assemblies or demonstrations does not fall under its scope.
5. “It hampers the police from maintaining public order and security”
According to the draft law, participants in the assembly or demonstration are prohibited from putting up a temporary construction if such a construction: hampers the protection of public order and security by the police.
It should be noted that, according to Article 173 of the Administrative Offences Code, disobedience to the legal order or request [...] of an employee of the law enforcement agency during the performance of official duties constitutes an offence.
Accordingly, if specific persons, in specific cases, prevent the "police from protecting public order and security", by their actions, resistance, use or erection of temporary constructions, the national legislation (Law on Police; Administrative Offences Code of Georgia) provides for the levers to take the relevant action in response to the mentioned individual behavior. Thus, based on the fact that the latter ground provided for in the draft law is already regulated by the legislation in force today, there is no need for its additional regulation.
The Public Defender of Georgia calls on the Parliament of Georgia to take the above assessments into account and protect the constitutional standard of the right to assembly-demonstration.
[1] Judgment No. 2/3/406,408 of the Constitutional Court of Georgia of October 30, 2008 in the case of The Public Defender of Georgia and the Georgian Young Lawyers Association v. the Parliament of Georgia, II, 36
[2] Law of Georgia on Assemblies and Demonstrations, Article 2, part 3; Constitution of Georgia, Article 17, paragraph 5.
[3] Judgment No. 1/2/503,513 of the Constitutional Court of Georgia of April 11, 2013 in the case of Georgian citizens Levan Izoria and Davit-Mikheili Shubladze v. the Parliament of Georgia, II, 40
[4] Judgment No. 2/3/663 of the Constitutional Court of Georgia of May 11, 2018 in the case of Georgian citizen Tamar Tandashvili v. the Government of Georgia, II, 29
[5] Judgement of the European Court of Human Rights of December 5, 2006 in the case of Oya Ataman v. Turkey, paragraphs. 39-42.
[6] Judgement No. 1/5/1271 of the Constitutional Court of Georgia of July 4, 2019 in the case of Besik Katamadze, Davit Mzhavanadze and Ilia Malazonia v. the Parliament of Georgia, II, 34