Ժողովրդական պաշտպանի հայտարարությունը հանրային հիմնարկներում աշխատողների իրավունքների մասին
Ժողովրդական պաշտպանը ևս մեկ անգամ անդրադառնում է պետական ​​հիմնարկներում աշխատող անձանց, այդ թվում՝ քաղծառայողների աշխատանքային իրավունքների խնդրին և բացատրում, որ հանրային ծառայության ցանկացած կադրային որոշում պետք է լիովին համապատասխանի աշխատանքային իրավունքների սահմանադրական երաշխիքներին։
Բացի այդ, չափազանց կարևոր է հավասարության սկզբունքի պահպանումը, և անթույլատրելի է պետական ​​ծառայողների ազատել աշխատանքից՝ նրանց բացահայտ արտահայտված քաղաքացիական դիրքորոշումների կամ կարծիքների պատճառով:
2024 թվականի դեկտեմբերից հանրային աղբյուրներում տարածված տեղեկատվության հիման վրա Ժողովրդական պաշտպանի գրասենյակը ակտիվորեն կապվել է աշխատանքից ազատված 41 անձանց հետ և մանրամասն տեղեկատվություն է տրամադրել գործերի վարման ընթացակարգերի և գրասենյակ դիմելու մասին։ Հատկանշական է, որ ազատ արձակվածներից ոմանք իրենց իրավունքները պաշտպանելու համար նախատեսում են դիմել դատարան։ Նրանցից ոմանք դիմել են Ժողովրդական պաշտպանի գրասենյակ, և այս փուլում գրասենյակը քննում է աշխատանքային հարաբերություններում ենթադրյալ խտրականության 8 դեպք՝ ընդհանուր առմամբ 15 անձի առնչությամբ։
Ժողովրդական պաշտպանը կարևորում է խոսքի ազատությունը և նշում, որ գործի հանգուցալուծման համար էական նշանակություն ունեն այն սուբյեկտների դիրքորոշումները, որոնց իրավունքները խախտվել են և նրանց տրամադրության տակ եղած ապացույցները։
Ելնելով վերոգրյալից՝ այլ կարծիքի հիման վրա պետական ​​հիմնարկներում աշխատողների նկատմամբ խտրական վերաբերմունքի դեպքում խնդրում ենք դիմել Ժողովրդական պաշտպանի գրասենյակ։
Բացի այդ, տեղեկացնում ենք, որ դիմումը կարող եք հեռակա կարգով ներկայացնել հետևյալ էլ. փոստի հասցեով - info@pdo.ge:
Հարցերի և/կամ խորհրդատվության դեպքում կարող եք դիմել Ժողովրդական պաշտպանի գրասենյակի թեժ գծին՝ 1481։
Աշխատում է շուրջօրյա ռեժիմով՝ ներառյալ ոչ աշխատանքային օրերը և ժամերը
թեժ գիծ: 1481 (24/7)