Ժողովրդական պաշտպանի հայտարարությունը հանրային հիմնարկներում աշխատողների իրավունքների մասին
Ժողովրդական պաշտպանը ևս մեկ անգամ անդրադառնում է պետական հիմնարկներում աշխատող անձանց, այդ թվում՝ քաղծառայողների աշխատանքային իրավունքների խնդրին և բացատրում, որ հանրային ծառայության ցանկացած կադրային որոշում պետք է լիովին համապատասխանի աշխատանքային իրավունքների սահմանադրական երաշխիքներին։
Բացի այդ, չափազանց կարևոր է հավասարության սկզբունքի պահպանումը, և անթույլատրելի է պետական ծառայողների ազատել աշխատանքից՝ նրանց բացահայտ արտահայտված քաղաքացիական դիրքորոշումների կամ կարծիքների պատճառով:
2024 թվականի դեկտեմբերից հանրային աղբյուրներում տարածված տեղեկատվության հիման վրա Ժողովրդական պաշտպանի գրասենյակը ակտիվորեն կապվել է աշխատանքից ազատված 41 անձանց հետ և մանրամասն տեղեկատվություն է տրամադրել գործերի վարման ընթացակարգերի և գրասենյակ դիմելու մասին։ Հատկանշական է, որ ազատ արձակվածներից ոմանք իրենց իրավունքները պաշտպանելու համար նախատեսում են դիմել դատարան։ Նրանցից ոմանք դիմել են Ժողովրդական պաշտպանի գրասենյակ, և այս փուլում գրասենյակը քննում է աշխատանքային հարաբերություններում ենթադրյալ խտրականության 8 դեպք՝ ընդհանուր առմամբ 15 անձի առնչությամբ։
Ժողովրդական պաշտպանը կարևորում է խոսքի ազատությունը և նշում, որ գործի հանգուցալուծման համար էական նշանակություն ունեն այն սուբյեկտների դիրքորոշումները, որոնց իրավունքները խախտվել են և նրանց տրամադրության տակ եղած ապացույցները։
Ելնելով վերոգրյալից՝ այլ կարծիքի հիման վրա պետական հիմնարկներում աշխատողների նկատմամբ խտրական վերաբերմունքի դեպքում խնդրում ենք դիմել Ժողովրդական պաշտպանի գրասենյակ։
Բացի այդ, տեղեկացնում ենք, որ դիմումը կարող եք հեռակա կարգով ներկայացնել հետևյալ էլ. փոստի հասցեով - info@pdo.ge:
Հարցերի և/կամ խորհրդատվության դեպքում կարող եք դիմել Ժողովրդական պաշտպանի գրասենյակի թեժ գծին՝ 1481։