Dövlət Müəssisələrində İşçilərin Hüquqları üzrə Xalq Müdafiəçisinin Bəyanatı
Xalq Müdafiəçisi dövlət qurumlarında çalışan şəxslərin, o cümlədən dövlət qulluqçularının əmək hüquqları məsələsinə bir daha toxunur və izah edir ki, dövlət qulluğunda qəbul edilən istənilən kadr qərarı əmək hüquqlarının konstitusiya təminatına tam uyğun olmalıdır.
Bundan əlavə, bərabərlik prinsipinin qorunması son dərəcə vacibdir və dövlət qulluqçularının açıq şəkildə ifadə etdikləri vətəndaş mövqeyinə və ya fikirlərinə görə işdən azad edilməsi yolverilməzdir.
2024-cü ilin dekabr ayından etibarən ictimai mənbələrdə yayılan məlumatlara əsaslanaraq, Xalq Müdafiəçisi Aparatı işdən çıxarılan 41 şəxslə fəal əlaqə saxlamış, işin idarə edilməsi prosedurları və İdarəyə necə müraciət etmələri barədə ətraflı məlumat vermişdir. Maraqlıdır ki, azadlığa çıxanlardan bəziləri hüquqlarını qorumaq üçün məhkəməyə müraciət etməyi planlaşdırır. Onlardan bəziləri Xalq Müdafiəçisi Aparatı ilə əlaqə saxlayıb və indiki mərhələdə İdarədə ümumilikdə 15 nəfərin iştirakı ilə əmək münasibətlərində ayrı-seçkiliyə yol verildiyi iddia edilən 8 iş araşdırılır.
Xalq Müdafiəçisi ifadə azadlığının vacibliyini vurğulayır və qeyd edir ki, hüquqları pozulmuş subyektlərin mövqeləri və onların sərəncamında olan sübutlar işin həlli üçün mühüm əhəmiyyət kəsb edir.
Qeyd olunanlara əsasən, dövlət müəssisələrində işçilərə fərqli rəy əsasında ayrı-seçkilik yol verildiyi halda Xalq Müdafiəçisi Aparatına müraciət edilməsi xahiş olunur.
Əlavə olaraq bildirmək istərdik ki, ərizə uzaqdan aşağıdakı e-poçt ünvanına göndərilə bilər: info@pdo.ge
Hər hansı bir sualınız və/və ya məsləhət üçün zəhmət olmasa, Xalq Müdafiəçisinin 1481 nömrəli qaynar xətti ilə əlaqə saxlayın.