Ժողովրդական պաշտպանի գրասենյակը երկրորդ անգամ դարձավ Երեխաների օմբուդսմենների եվրոպական ցանցի (ENOC) բյուրոյի անդամ։
2022 թվականի սեպտեմբերի 19-21-ը Ժողովրդական պաշտպանի ներկայացուցիչ Քեթևան Սոխաձեն մասնակցել է Իսլանդիայի մայրաքաղաք Ռեյկյավիկում Երեխաների օմբուդսմենների եվրոպական ցանցի (ENOC) 26-րդ ամենամյա համաժողովին և Գլխավոր ասամբլեային։
Նշենք, որ Վրաստանի Ժողովրդական պաշտպանի գրասենյակը երկրորդ անգամ անընդմեջ ընտրվել է Երեխաների օմբուդսմենների եվրոպական ցանցի (ENOC) բյուրոյի անդամ։ Ժողովրդական պաշտպանին բյուրոյում մեկ տարի ժամկետով ներկայացնելու է Երեխաների իրավունքների դեպարտամենտի ղեկավարի պաշտոնակատար Քեթևան Սոխաձեն։ Բացի այդ, Քեթևան Սոխաձեն ընտրվել է որպես ցանցի երեխաների պաշտպանության պատասխանատու, ինչը նշանակում է, որ նա կլինի երեխայի պաշտպանության ցանկացած մարտահրավերի կոնտակտային անձը ցանցի երեխաների և երիտասարդների մասնակցության ծրագրի շրջանակներում:
Ցանցին անդամակցությունը և հատկապես Բյուրոյի աշխատանքներին մասնակցությունը մեծ նշանակություն ունի Վրաստանի Ժողովրդական պաշտպանի գրասենյակի համար։
ENOC-ի առաքելությունն է պաշտպանել երեխայի իրավունքները և իրականացնել դրանց համապարփակ խթանումը, համաձայն Երեխայի իրավունքների մասին ՄԱԿ-ի հռչակագրի և դրա լրացուցիչ արձանագրությունների, կարողությունների զարգացման, տեղեկատվության և փորձի փոխանակման, շահերի պաշտպանության և փոխադարձ օգնության միջոցով իր անդամների և շահագրգիռ կողմերի:

Public Defender’s Office Reelected Member of Bureau of European Network of Ombudsmen for Children (ENOC)
On September 19-21, 2022, Ketevan Sokhadze, a representative of the Public Defender, participated in the 26th Annual Conference and General Assembly of the European Network of Ombudspersons for Children (ENOC), which was held in Reykjavik, the capital of Iceland.
It should be noted that the Public Defender’s Office was elected as a member of the Bureau of the European Network of Ombudspersons for Children (ENOC) for the second time in a row. Ketevan Sokhadze, the acting head of the Department of the Rights of the Child, will represent the Public Defender in the Bureau for a period of one year. In addition, Ketevan Sokhadze was elected as a child protection officer of the Network, which means that she will be the contact person for any child protection challenges within the framework of the Network's children and youth participation project.
The membership of the network and especially the participation in the work of the Bureau are of great importance for the Public Defender’s Office.
ENOC's mission is to protect the rights of the child and realize their full promotion, in accordance with the UN Convention on the Rights of the Child and its protocols, through capacity building, information and experience sharing, advocacy and mutual assistance of its members and stakeholders.