Ժողովրդական պաշտպանի այլընտրանքային զեկույց՝ Մարդու իրավունքների եվրոպական դատարանի և ՄԱԿ-ի կոմիտեների կողմից Վրաստանի դեմ կայացված որոշումների կատարման վիճակի վերաբերյալ
Վրաստանի ժողովրդական պաշտպանը Վրաստանի խորհրդարանին է ներկայացրել Մարդու իրավունքների եվրոպական դատարանի և ՄԱԿ-ի կոմիտեների կողմից Վրաստանի դեմ կայացված որոշումների կատարման վերաբերյալ այլընտրանքային զեկույց՝ Վրաստանի արդարադատության նախարարության 2024 թվականի զեկույցներին համապատասխան։
Այլընտրանքային զեկույցում քննարկվում են պետության կողմից 2024 թվականի դրությամբ հետևյալ գործերով՝ «Ցինցաբաձեի խումբ», «Ինքնության խումբ», «Մերաբիշվիլի ընդդեմ Վրաստանի» և «Թխելիձեի խումբ» գործերով Վրաստանի դեմ կայացված որոշումների կատարման ուղղությամբ ձեռնարկված ընդհանուր միջոցառումները։
Միաժամանակ, զեկույցում քննարկվում են ՄԱԿ-ի խոշտանգումների դեմ կոմիտեի, Կանանց նկատմամբ խտրականության բոլոր ձևերի վերացման կոմիտեի և Երեխայի իրավունքների կոմիտեի կողմից Վրաստանի դեմ կայացված որոշումները՝ «Ջ.Ս. և Ջ.Է. ընդդեմ Վրաստանի», Խանում Ջեյրանովայի և «Անա Արգանաշվիլի ընդդեմ Վրաստանի» գործերով։
Փաստաթուղթը վերլուծում է, թե որքանով են պետության կողմից վերը նշված գործերը իրականացնելու համար ձեռնարկված քայլերը բավարար։
Զեկույցը անդրադառնում է այնպիսի հարցերի, ինչպիսիք են ատելության հողի վրա հանցագործությունների և վատ վերաբերմունքի դեմ պայքարը, ԼԳԲՏ+ համայնքի հավաքների ազատությունը, կանանց նկատմամբ բռնության, ընտանեկան բռնության և կնասպանության գործերով արդարադատության իրականացման թերությունները և այլն։

Public Defender's Alternative Report on Execution of ECHR and UN Committees’ Decisions against Georgia
The Public Defender of Georgia submitted an alternative report to the Parliament of Georgia relating to the 2024 reports of the Ministry of Justice of Georgia on the execution of decisions delivered by the European Court of Human Rights and UN Committees against Georgia.
The alternative report reviews the general measures taken by the State to execute the judgments of the European Court of Human Rights against Georgia in 2024 in the following cases: “Tsintsabadze Group”, “Identoba Group”, “Merabishvili v. Georgia” and “Thekhelidze Group”.
At the same time, the report reviews the decisions of the UN Committee against Torture, the Committee on the Elimination of All Forms of Discrimination against Women and the Committee on the Rights of the Child regarding Georgia in the cases of J.C. and J.E. v. Georgia, the case of Khanum Jeiranova and the case of Ana Arganashvili v. Georgia.
The document analyzes whether the steps taken by the State to execute the above-mentioned cases are sufficient.
The report addresses issues such as the fight against hate crimes and ill-treatment, freedom of assembly of the LGBT+ community, shortcomings in the administration of justice in cases of violence against women and domestic violence and femicide, etc.