Ժողովրդական պաշտպանը հանդիպել է Վիրահայոց թեմի առաջնորդին
Վրաստանի Ժողովրդական պաշտպան Լևան Իոսելիանին և Ժողովրդական պաշտպանի տեղակալ Իրինե Չիխլաձեն հանդիպել են Վիրահայոց թեմի առաջնորդ Տեր Կիրակոս Դավթյանի հետ։
Հանդիպմանը խոսվել է հանդուրժողական մշակույթի ավանդույթների և տարբեր կրոնական դավանանքների պատկանող Վրաստանի քաղաքացիների դարավոր խաղաղ գոյակցության մասին, Կիրակոս վարդապետն անդրադարձել է Վրաստանի հայկական եկեղեցու մշակութային և կրթական գործունեությանը։
Լևան Իոսելիանին ընդգծեց օրենսդրական փոփոխության անհրաժեշտությունը, որը բնակչությանը իրավունք կտա օգտվել տոների հետ կապված հանգստյան օրերից՝ նշելու իրենց կրոնական տոները։
Խոսվել է նաև խորհրդայնացման շրջանում Վրաստանի Հայ Առաքելական Ուղղափառ Սուրբ Եկեղեցուց բռնագրավված վիճելի եկեղեցիների մասին, ինչի մասին Ժողովրդական պաշտպանի գրասենյակը տարիներ շարունակ նշում է խորհրդարանական զեկույցներում։

Public Defender Meets with Head of Armenian Diocese of Georgia
Public Defender Levan Ioseliani and Deputy Public Defender Irine Chikhladze met with the head of the Armenian Diocese of Georgia, Father Archimandrite Kirakos Davtian.
The traditions of tolerant culture and the centuries-old peaceful coexistence of Georgian citizens of different religious denominations were discussed at the meeting. Archimandrite Kirakos reviewed the cultural and educational activities of the Armenian Church of Georgia.
Levan Ioseliani emphasized the need for a legislative change to give the non-Orthodox population the right to enjoy holidays to celebrate their religious holy days.
Another topic of discussion was the issue of disputed churches confiscated from the Armenian Apostolic Orthodox Holy Church of Georgia during the Sovietization period, which the Public Defender’s Office has been referring to in the parliamentary reports for years.