«Երեխան և արդարադատությունը» - Ժողովրդական պաշտպանի գրասենյակը հանդիպումներ է անցկացրել դպրոցներում
2025 թվականի սեպտեմբերի 25-ից հոկտեմբերի 2-ը Ժողովրդական պաշտպանի գրասենյակը կանոնավոր հանդիպումներ է անցկացրել Վրաստանի տարբեր շրջանների հանրային դպրոցներում՝ «Երեխաները և արդարադատությունը» թեմայով։
Ժողովրդական պաշտպանի գրասենյակի քրեական արդարադատության դեպարտամենտի աշխատակիցները այցելել են Իմերեթիի, Աջարիայի, Սամեգրելոյի և Կախեթիի հանրային դպրոցներ, որտեղ հանդիպել են 22 դպրոցի 763 աշակերտների հետ։
Ինչպես նախագծի նախորդ փուլերում, այնպես էլ վերապատրաստման շրջանակներում կարևոր տեղ է հատկացվել անչափահասների իրավունքներին ոստիկանության հետ փոխազդեցության գործընթացում։ Երեխաներին տեղեկատվություն է տրամադրվել իրենց իրավունքների և պարտականությունների մասին՝ տարբեր ոստիկանական միջոցառումներ իրականացնելիս։ Նրանց նաև տեղեկատվություն է տրամադրվել այն մարմինների և նրանց լիազորությունների մասին, որոնց կարող են դիմել իրենց իրավունքների խախտման դեպքում։
Ժողովրդական պաշտպանի գրասենյակը շարունակելու է անցկացնել տեղեկատվական հանդիպումներ և միջոցառումներ՝ ուղղված քաղաքացիների իրազեկվածության բարձրացմանը իրենց իրավունքների և օրենսդրությամբ նախատեսված մեխանիզմների վերաբերյալ։
Ժողովրդական պաշտպանի գրասենյակը ողջունում է անչափահասների ներգրավվածությունը նման հանդիպումներին և նրանց բարձր հետաքրքրությունը, ինչը վկայում է նման միջոցառումների անհրաժեշտության մասին։ Գրասենյակը շնորհակալություն է հայտնում հանրային դպրոցների ուսուցիչներին և վարչակազմերին արդյունավետ համագործակցության և աջակցության համար։
Հանդիպումները տեղի են ունեցել Միավորված Ազգերի Զարգացման ծրագրի (UNDP) աջակցությամբ՝ «Օրենքի գերակայության բարելավում և արդարադատության հասանելիության բարձրացում բոլորի համար» նախագծի շրջանակներում։

“Child and Justice” - Public Defender's Office Holds Meetings in Schools
From September 25 to October 2, 2025, the Public Defender's Office held another series of meetings in public schools in various regions of Georgia on the topic - “Child and Justice”.
Employees of the Criminal Justice Department of the Public Defender's Office visited public schools in Imereti, Adjara, Samegrelo and Kakheti, where they met with 763 students of 22 schools.
As at the previous stages of the project, the training focused on the rights of minors in the process of interacting with the police. Children were provided with information on their rights and responsibilities during the implementation of various police measures. They were also provided with information about the agencies, to which they can apply in case of violation of rights, and their competences.
The Public Defender's Office will continue to hold information meetings and carry out activities aimed at raising citizens' awareness of their rights and the mechanisms provided for by legislation for their protection.
The Public Defender's Office welcomes the involvement of minors in similar meetings and their high interest, which indicates the need for such events. The Office thanks the teachers and administrations of public schools for their effective cooperation and support.
The meetings were supportrd by the United Nations Development Programme (UNDP) within the framework of the project "Improving the Rule of Law and Access to Justice for All".