Ժողովրդական պաշտպանը հանդիպումներ է անցկացրել օկուպացիոն գծի մոտ
2025 թվականի փետրվարի 18-ին Վրաստանի Ժողովրդական պաշտպան Լևան Իոսելիանին հանդիպել է Քարելիի մունիցիպալիտետի Դիրբի գյուղից ռուս զինծառայողների կողմից առևանգված քաղաքացիների ընտանիքի անդամների հետ։ Ըստ տեղեկությունների՝ առևանգվածները, հավանաբար, պահվում են Ցխինվալիի մեկուսարանում։
Վրաստանի Ժողովրդական պաշտպանն այցելել է նաև Գորիի մունիցիպալիտետի Խուրվալեթիի փախստականների ավան, որտեղ ներկայումս ապրում է մոտ 400 մարդ, հանդիպել Խուրվալեթի գյուղի բնակչության հետ և լսել նրանց խնդիրները։
Հանդիպումից հետո Ժողովրդական պաշտպանը նշեց, որ ինչպես շատ գյուղերում ու բնակավայրերում, Խուրվալեթիի բնակչությանը մաքուր ջուր հասանելի չէ։ Նրանց մտահոգում է նաև քաղաքային տրանսպորտի բացակայությունը, որն էլ ավելի է թանկացնում տրանսպորտային ծախսերը սոցիալապես անկայուն իրավիճակներում գտնվող փախստականների համար:
Գյուղացիները խոսեցին նաև ամբուլատորիաների բարեկարգման խնդրի մասին: Նրանք ասում են, որ շենքերի պայմանները թույլ չեն տալիս լիարժեք օգտվել ծառայություններից։ Բացի այդ, նրանք կառավարությունից պահանջում են աջակցություն գյուղատնտեսական աշխատանքներին, քանի որ, ինչպես ասում են, բերքահավաքը ուշանում է տեխնիկայի բացակայության պատճառով։
Ժողովրդական պաշտպանը կոչ է արել տեղական իշխանություններին արդյունավետ քայլեր ձեռնարկել այն մարդկանց առօրյա կարիքները հոգալու համար, ովքեր օկուպացիոն գծին մոտ լինելու պատճառով ստիպված են ապրել մշտական վտանգի պայմաններում։
Ժողովրդական պաշտպանն այցելել է նաև Խուրվալեթիի տարեցների տուն, որտեղ ներկայումս բնակվում են 18 շահառուներ։