Xalq Müdafiəçisi işğal xətti yaxınlığında görüşlər keçirib
18 fevral 2025-ci ildə Gürcüstanın Xalq Müdafiəçisi Levan İoseliani Kareli bələdiyyəsinin Dirbi kəndindən rus əsgərləri tərəfindən oğurlanmış vətəndaşların ailə üzvləri ilə görüşüb. Məlumatlara görə, oğurlananların Sxinvali təcridxanasında saxlanıldığı ehtimal edilir.
Gürcüstanın Xalq Müdafiəçisi hazırda 400-ə yaxın insanın məskunlaşdığı Qori bələdiyyəsinin Xurvaleti məcburi köçkün qəsəbəsində də olub, Xurvaleti kəndinin əhalisi ilə görüşüb, onların problemlərini dinləyib.
Görüşdən sonra xalq müdafiəçisi qeyd edib ki, bir çox kənd və qəsəbələrdə olduğu kimi, Xurvaletidə də əhaliyə təmiz su çatmır. Onlar həmçinin bələdiyyə nəqliyyatının olmamasından narahatdırlar ki, bu da sosial cəhətdən təhlükəli vəziyyətdə olan məcburi köçkünlər üçün nəqliyyat xərclərini daha da bahalaşdırır.
Kəndlilər ambulator şəraitin yaxşılaşdırılması məsələsindən də danışdılar; Onlar deyirlər ki, binalardakı şərait xidmətlərdən tam istifadə etməyə imkan vermir. Üstəlik, necə deyərlər, texnika çatışmazlığı ucbatından məhsul yubandığından, kənd təsərrüfatı işlərinə hökumətdən dəstək istəyirlər.
Xalq müdafiəçisi işğal xəttinə yaxın olduğu üçün daimi təhlükə şəraitində yaşamaq məcburiyyətində qalan insanların gündəlik tələbatının ödənilməsi üçün yerli hakimiyyət orqanlarını təsirli addımlar atmağa çağırıb.
Xalq müdafiəçisi hazırda 18 benefisiarın məskunlaşdığı Xurvaleti Qocalar Evində də olub.