Xalq Müdafiəçisi işğal xətti yaxınlığında görüşlər keçirib
18 fevral 2025-ci ildə Gürcüstanın Xalq Müdafiəçisi Levan İoseliani Kareli bələdiyyəsinin Dirbi kəndindən rus əsgərləri tərəfindən oğurlanmış vətəndaşların ailə üzvləri ilə görüşüb. Məlumatlara görə, oğurlananların Sxinvali təcridxanasında saxlanıldığı ehtimal edilir.
Gürcüstanın Xalq Müdafiəçisi hazırda 400-ə yaxın insanın məskunlaşdığı Qori bələdiyyəsinin Xurvaleti məcburi köçkün qəsəbəsində də olub, Xurvaleti kəndinin əhalisi ilə görüşüb, onların problemlərini dinləyib.
Görüşdən sonra xalq müdafiəçisi qeyd edib ki, bir çox kənd və qəsəbələrdə olduğu kimi, Xurvaletidə də əhaliyə təmiz su çatmır. Onlar həmçinin bələdiyyə nəqliyyatının olmamasından narahatdırlar ki, bu da sosial cəhətdən təhlükəli vəziyyətdə olan məcburi köçkünlər üçün nəqliyyat xərclərini daha da bahalaşdırır.
Kəndlilər ambulator şəraitin yaxşılaşdırılması məsələsindən də danışdılar; Onlar deyirlər ki, binalardakı şərait xidmətlərdən tam istifadə etməyə imkan vermir. Üstəlik, necə deyərlər, texnika çatışmazlığı ucbatından məhsul yubandığından, kənd təsərrüfatı işlərinə hökumətdən dəstək istəyirlər.
Xalq müdafiəçisi işğal xəttinə yaxın olduğu üçün daimi təhlükə şəraitində yaşamaq məcburiyyətində qalan insanların gündəlik tələbatının ödənilməsi üçün yerli hakimiyyət orqanlarını təsirli addımlar atmağa çağırıb.

On February 18, 2025, the Public Defender of Georgia, Levan Ioseliani, met with the family members of citizens abducted by Russian soldiers from the village of Dirbi, Kareli municipality. The abductees are reportedly being held in the Tskhinvali detention center.
The Public Defender of Georgia also visited the Khurvaleti IDP settlement in Gori municipality, where about 400 people live currently. He met with the population of the village of Khurvaleti and listened to their problems.
The Public Defender noted after the meeting that, as in many villages and settlements, clean water is not available to the population of Khurvaleti. They are also concerned about the lack of municipal transport, which further increases the cost of transportation for IDPs in a socially unstable situation.
The locals also spoke about the outpatient clinics; according to them, the conditions in the buildings do not allow for the full use of services. In addition, they request support from the authorities for agricultural activities, since, as they say, harvesting is delayed due to the lack of equipment.
The Public Defender called on the local authorities to take effective steps to meet the daily needs of people who have to live in constant danger due to their closeness to the occupation line.
The Public Defender also visited the Khurvaleti assisted living facility for older persons, where 18 beneficiaries are currently located.