Հանդիպում ԱՄՆ-ի Միջազգային զարգացման գործակալության (USAID) ներկայացուցիչների հետ
2022 թվականի մայիսի 19-ին, Վրաստանի Ժողովրդական պաշտպան Նինո Լոմջարիան և Ժողովրդական պաշտպանի առաջին տեղակալ Թամար Գվարամաձեն, հանդիպել են ԱՄՆ-ի Միջազգային զարգացման գործակալության (USAID) Եվրոպայի և Եվրասիայի բյուրոյի աշխատակազմի ղեկավարի տեղակալ Մարկ Դ. Սիմակովսկու և Վրաստանի առաքելության ներկայացուցիչների հետ։
Հանդիպմանը Ժողովրդական պաշտպանը շնորհակալություն է հայտնել ԱՄՆ-ի կառավարությանը և ԱՄՆ Միջազգային զարգացման գործակալությանը այն աջակցության համար, որը գրասենյակը կստանա մոտ ապագայում Միջկառավարական դրամաշնորհային ծրագրի շրջանակներում: Մարկ Սիմակովսկին իր մեծ հարգանքն ու վստահությունն է հայտնել Ժողովրդական պաշտպանին և ընդգծել Ժողովրդական պաշտպանի՝ որպես ամենաանկախ ինստիտուտի դերը երկրի ժողովրդավարական զարգացման գործընթացում։ Նինո Լոմջարիայի խոսքով՝ այս նախագծին ներգրավելը, Վրաստանի Ժողովրդական պաշտպանի նկատմամբ ԱՄՆ-ի կառավարության աջակցության հստակ արտահայտությունն է։
Հանդիպմանը քննարկվել է նաև երկրում ժողովրդավարության զարգացման վիճակը. Խոսվել է համագործակցության հեռանկարների և ժողովրդավարական գործընթացների հաստատման և անկախ ինստիտուտների անխափան գործունեության առումով առկա խնդիրների մասին, որոնց լուծման գործում ԱՄՆ-ը և USAID-ը կարող են արդյունավետ օգնություն ցուցաբերել Վրաստանին։
Ժողովրդական պաշտպանը հատուկ ուշադրություն է դարձրել ազատ լրատվամիջոցներին և քաղաքացիական հասարակության սեկտորին աջակցելու անհրաժեշտությանը, տարածաշրջանում տիրող իրավիճակին և կազմակերպության դերին ժողովրդավարական գործընթացների ամրապնդման գործում։
Ըստ ԱՄՆ-ի Միջազգային զարգացման գործակալության ներկայացուցիչների, Միացյալ Նահանգները շահագրգռված է աջակցել Վրաստանում ժողովրդավարական գործընթացին և գործակալությունը հետագայում կշարունակի այդ աջակցությունն ու համագործակցությունը։

Meeting with Representatives of United States Agency for International Development (USAID)
On May 19, 2022, Nino Lomjaria, Public Defender of Georgia, and Tamar Gvaramadze, First Deputy Public Defender of Georgia, met with Mark Simakovsky, Deputy Assistant Administrator of the USAID Bureau for Europe and Eurasia, and representatives of the USAID Georgia mission.
At the meeting, the Public Defender thanked the US Government and the United States Agency for International Development for the assistance that the Office will receive in the near future under the intergovernmental grant programme. Mark Simakovsky expressed his great respect and trust towards the Public Defender and stressed the role of the Public Defender as the most independent institution in the process of democratic development of the country. According to Nino Lomjaria, involvement in this project is a clear expression of the US Government's support to the Public Defender of Georgia.
The state of democracy in the country, prospects of cooperation and problems relating to the establishment of democratic processes and smooth operation of independent institutions, the solution of which can be contributed by the effective assistance from the United States and USAID, were discussed at the meeting.
The Public Defender paid special attention to the importance of supporting free media and civil society sector, the situation in the region and the role of the organization in strengthening democratic processes.
According to the USAID representatives, the United States is interested in supporting democratic processes in Georgia and the Agency will continue this support and cooperation in the future.