Ժողովրդական պաշտպանը հանդիպել է ԱՄՆ արտակարգ և լիազոր դեսպանի հետ
2023 թվականի հոկտեմբերի 31-ին Վրաստանի Ժողովրդական պաշտպան Լևան Իոսելիանին հանդիպել է Վրաստանում ԱՄՆ արտակարգ և լիազոր դեսպան Ռոբին Դանիգանի հետ։
Ներածական հանդիպմանը Ժողովրդական պաշտպանը դեսպանին ներկայացրեց գրասենյակի մանդատն ու առաջնահերթությունները, խոսվեց իրավահավասարության մեխանիզմի աշխատանքի մասին և ընդգծեց հաստատության անկախության կարևորությունը։
«ԱՄՆ դեսպանի հետ հանդիպմանը մենք առանձնահատուկ ուշադրություն դարձրինք այսօր մեր երկրի գլխավոր խնդրին` օկուպացիային և մարտահրավերներին օկուպացված տարածքներում ապրող մարդկանց իրավունքների պաշտպանության առումով»,- ասել է Լևան Իոսելիանին:
«Հաճելի էր հանդիպել Ժողովրդական պաշտպան Լևան Իոսելիանիի հետ։ Ժողովրդական պաշտպանի գրասենյակը կարևոր դեր է խաղում Վրաստանում մարդու իրավունքների, այդ թվում՝ առավել խոցելի խմբերի իրավունքների պաշտպանության գործում։ Այս գործը Վրաստանի եվրոպական հետագծի կարևոր մասն է։ Մենք տարիներ շարունակ աջակցել ենք Ժողովրդական պաշտպանի գրասենյակին և ակնկալում ենք շարունակել այս համագործակցությունը», - ասաց Ռոբին Դանիգանը:
Հանդիպմանը քննարկվել են նաև դեսպանության և Ժողովրդական պաշտպանի գրասենյակի միջև երկարաժամկետ համագործակցության հետագա խորացման և ամրապնդման հարցեր։ Լևան Իոսելիանին շնորհակալություն է հայտնել դեսպանին այն աջակցության համար, որ ԱՄՆ կառավարությունը և Ամերիկայի ժողովուրդը մշտապես ցուցաբերում են Ժողովրդական պաշտպանի գրասենյակին՝ ժողովրդավարական արժեքներ հաստատելու համար։

Public Defender Meets with US Ambassador to Georgia
On October 31, 2023, Levan Ioseliani, Public Defender of Georgia, met with Robin Dunnigan, Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary of the USA to Georgia.
At the introductory meeting, the Public Defender introduced the mandate and priorities of the Office to the Ambassador. The topics discussed included the equality mechanism and the importance of the institution's independence.
"At the meeting with the US Ambassador, we paid special attention to the main problem of our country today - occupation and the challenges in terms of protecting the rights of people living in the occupied territories," said Levan Ioseliani.
"It was nice to meet Public Defender Levan Ioseliani. The Public Defender’s Office plays an important role in the protection of human rights in Georgia, including the rights of the most vulnerable groups. This is an important part of Georgia's European trajectory. We have supported the Public Defender’s Office for years and we look forward to continuing this partnership,” said Robin Dunnigan.
Issues of further deepening and strengthening of long-term cooperation between the Embassy and the Public Defender’s Office were also discussed at the meeting. Levan Ioseliani thanked the Ambassador for the support that the US authorities and the American people constantly provide to the Public Defender’s Office for the establishment of democratic values.