Վրաստանի Ժողովրդական պաշտպանը հանդիպել է ԵԱՀԿ-ի Ժողովրդավարական ինստիտուտների և մարդու իրավունքների գրասենյակի (ODIHR) տնօրենի հետ
2022 թվականի մայիսի 5-ին Վրաստանի Ժողովրդական պաշտպան Նինո Լոմջարիան և Ժողովրդական պաշտպանի տեղակալներ Թամար Գվարամաձեն և Գիորգի Բուրջանաձեն հանդիպել են ԵԱՀԿ-ի Ժողովրդավարական ինստիտուտների և մարդու իրավունքների գրասենյակի (ODIHR) տնօրեն Մատեո Մեկաչիի հետ։
Միջոցառմանը ներկա էին նաև ODIHR-ի պատվիրակության անդամները. Տնօրենի ներկայացուցիչը Վիեննայում և հատուկ խորհրդական Փիթեր Մոսոպը և օրենքի գերակայության հարցերով պատասխանատու Կարին Սիմոնսենը:
Հանդիպմանը հյուրերը ծանոթացան Վրաստանում մարդու իրավունքների վիճակին, խոսեցին Վրաստանի ազգային օրենսդրության եվրոպական արժեքներին ներդաշնակեցնելու գործընթացի, ընդհանուր դատարանների բարեփոխման, Գերագույն դատարանի դատավորների ընտրության կանոնների թերությունների, ընտրական օրենսդրության, ժողովրդավարական ինստիտուտների ամրապնդման անհրաժեշտության մասին: Քննարկվել է նաև քրեակատարողական համակարգում տիրող իրավիճակը։
Ժողովրդական պաշտպանը շնորհակալություն է հայտնել ԵԱՀԿ-ի Ժողովրդավարական ինստիտուտների և մարդու իրավունքների գրասենյակի ղեկավարին երկու օրինագծերի շուրջ համագործակցության և Գերագույն դատարանի դատավորների նշանակման մոնիտորինգին մասնակցելու համար: Կողմերը պայմանավորվել են նաև մարդու իրավունքների ոլորտում ապագա համագործակցության շուրջ։

Public Defender of Georgia Meets with Director of OSCE Office for Democratic Institutions and Human Rights (ODIHR)
On May 5, 2022, Nino Lomjaria, Public Defender of Georgia, and Tamar Gvaramadze and Giorgi Burjanadze, Deputies of the Public Defender, met with MatteoMecacci, Director of the OSCE Office for Democratic Institutions and Human Rights (ODIHR).
The event was also attended by members of the ODIHR delegation: Peter Mossop,Special Adviser/Director's representativeinVienna and Karine Simonsen,Rule of Law OfficeratOSCEOffice for Democratic Institutions and Human Rights.
The topics of discussion at the meeting were the human rights situation in Georgia, harmonization of Georgian national legislation with European values, the reform of common courts, shortcomings in the rules of election of Supreme Court judges, electoral legislation and the need for strengthening democratic institutions, as well as the situation in the penitentiary system.
The Public Defender thanked the Director of the OSCE Office for Democratic Institutions and Human Rights for his co-operation on two draft laws and for his involvement in the monitoring of the appointment of Supreme Court judges. The parties also agreed on future cooperation in the field of human rights.