NHRI-ի համաժողով թեմայով՝ «Խոշտանգումներ և այլ վատ վերաբերմունք. մարդու իրավունքների ազգային ինստիտուտների դերը»
2023 թվականի նոյեմբերի 6-8-ը Վրաստանի Ժողովրդական պաշտպան Լևան Իոսելիանին և Ժողովրդական պաշտպանի առաջին տեղակալ Թամար Գվարամաձեն Կոպենհագենում (Դանիա) մասնակցում են Մարդու իրավունքների ազգային ինստիտուտների (NHRI) 14-րդ միջազգային համաժողովին։ Համաժողովը նվիրված է մարդու իրավունքների պաշտպանության ազգային ինստիտուտների դերին խոշտանգումների և այլ դաժան վերաբերմունքի կանխարգելման գործում:
Ելույթ ունենալով միջոցառմանը` Լևան Իոսելիանին խոսեց Վրաստանում խոշտանգումների դեմ պայքարում Ժողովրդական պաշտպանի ինստիտուտի կողմից կանխարգելման ազգային մեխանիզմի գործառույթների կատարման մասին: Ընդգծելով Վրաստանում կանխարգելիչ մոնիտորինգի իրականացման կարևորությունը և մեխանիզմների մշակման գործընթացը։
Համաժողովի շրջանակներում Թամար Գվարամաձեն, որպես աշխատանքային խմբի խոսնակ, խոսեց կանխարգելման ազգային մեխանիզմով մասնավոր հաստատությունների, այդ թվում՝ տարեցների երկարատև խնամքի հաստատությունների մոնիտորինգի դժվարությունների և մարտահրավերների մասին։
Համաժողովին զուգահեռ Լևան Իոսելիանին երկկողմ հանդիպումներ է ունեցել Մարդու իրավունքների դանիական ինստիտուտի տնօրենի հետ, որտեղ քննարկվել են անցյալի հաջող համագործակցության օրինակներ և ապագա համագործակցության հարցեր։
Համաժողովը ընթանում է Ուկրաինայի Մարդու իրավունքների խորհրդարանական հանձնակատարի (UPCHR), Մարդու իրավունքների դանիական ինստիտուտի (DIHR), Մարդու իրավունքների ազգային ինստիտուտների գլոբալ դաշինքի (GANHRI) և ՄԱԿ-ի Մարդու իրավունքների գերագույն հանձնակատարի գրասենյակի (OHCHR) կազմակերպմամբ: Կոնֆերանսի շրջանակներում քննարկում են NHRI-ների մանդատն արդյունավետ օգտագործելու ուղիները՝ մարդկանց խոշտանգումներից և դաժան վերաբերմունքից պաշտպանելու համար:

NHRI Conference on Torture and Other Ill-Treatment: The Role of National Human Rights Institutions
On November 6-8, 2023, Public Defender Levan Ioseliani and First Deputy Public Defender Tamar Gvaramadze are participating in the 14th International Conference of National Human Rights Institutes (NHRI) in Copenhagen (Denmark). The conference is devoted to the role of national human rights institutions in the prevention of torture and other ill-treatment.
At the event, Levan Ioseliani spoke about the performance of functions of the National Preventive Mechanism by the Public Defender's Office in the fight against torture in Georgia. He emphasized the importance of implementation of preventive monitoring in Georgia and the process of the development of the mechanism.
Tamar Gvaramadze, as the rapporteur of the working group, spoke about the difficulties and challenges in terms of monitoring the private institutions, including long-term care institutions for older persons, by the National Prevention Mechanism.
Parallel to the conference, Levan Ioseliani held bilateral meetings with the director of the Danish Institute for Human Rights, where he discussed examples of past successful cooperation and issues of future cooperation.
The conference is being organized and hosted by the Ukrainian Parliament Commissioner for Human Rights (UPCHR), the Danish Institute for Human Rights (DIHR), the Global Alliance of National Human Rights Institutions (GANHRI) and the Office of the United Nations High Commissioner for Human Rights (OHCHR). The conference will discuss ways to effectively use the mandate of NHRIs to protect people from torture and ill-treatment.