Ժողովրդական պաշտպանի այցը հաշմանդամություն ունեցող անձանց համայնքային կազմակերպություններ
2024 թվականի նոյեմբերի 7-ին Վրաստանի Ժողովրդական պաշտպան Լևան Իոսելիանին դիտել է Կախեթիում, Սաքոբո և Գրեմի գյուղերում գտնվող հաշմանդամների համար նախատեսված համայնքային ծառայություններ և ծանոթացել հաստատություններում բնակվողների իրավական վիճակին։
Ժողովրդական պաշտպանը ստուգել է համայնքային ծառայությունների ֆիզիկական միջավայրը, շահառուների հյուրասենյակները, ճաշասենյակները, սանհանգույցները, բակը, հանդիպել և զրուցել համայնքային կազմակերպությունների ղեկավարության, աշխատակիցների և շահառուների հետ։
Այցի ընթացքում հատուկ ուշադրություն է դարձվել կազմակերպություններում ապահով միջավայրին և պայմաններին, սանիտարահիգիենիկ պայմաններին, պատշաճ սնուցման և խնամքի հարցերին, հաշմանդամների անկախ կյանքի և սոցիալական գործունեության խթանման կարևորությանը:
Ժողովրդական պաշտպանը շարունակում է պաշտպանել հաշմանդամություն ունեցող անձանց իրավունքները պետական խնամքի տակ, պաշտպանել հաշմանդամություն ունեցող անձանց իրավունքները գործող համայնքային ծառայություններում և վերահսկել երկրում ընթացող ապաինստիտուցիոնալացման գործընթացը։
Համայնքային կազմակերպություններ Ժողովրդական պաշտպանի հետ միասին այցելել էին նաև Ժողովրդական պաշտպանի տեղակալ Իրինե Չիխլաձեն և Կենտրոնական գրասենյակի և տարածքային գրասենյակի աշխատակիցները։

Public Defender's Visit to Community Organizations of Persons with Disabilities
On November 7, 2024, the Public Defender of Georgia, Levan Ioseliani, visited the community services for persons with disabilities located in the villages of Sakobo and Gremi, Kakheti region, and received information about the rights situation of persons living in the institutions.
The Public Defender inspected the physical environment of the community services, living rooms of the beneficiaries, dining spaces, bathrooms, yard, met and talked with the administration, employees and beneficiaries of the community organizations.
During the visit, special attention was paid to the safe environment and conditions in the organizations, sanitary conditions, proper nutrition and care aspects, the importance of promoting the independent life and social activity of persons with disabilities.
The Public Defender continues to monitor the protection of the rights of persons with disabilities in community services and the deinstitutionalization process ongoing in the country, in order to protect the rights of persons with disabilities in state care.
Deputy Public Defender Irine Chikhladze and employees of the central and regional offices also visited the community organizations together with the Public Defender.