Ժողովրդական պաշտպանի տեղակալը մասնակցել է իրավահավասարության մարմինների եվրոպական չափանիշներին նվիրված հանդիպմանը
2024 թվականի մայիսի 14-15-ը Վրաստանի Ժողովրդական պաշտպանի տեղակալ Իրինե Չիխլաձեն և իրավահավասարության դեպարտամենտի ղեկավարի պաշտոնակատար Անա Կվաճաձեն մասնակցել են Ալբանիայի խտրականությունից պաշտպանության հանձնակատարի, իրավահավասարության մարմինների եվրոպական ցանցի (Equinet) և Եվրամիության տեխնիկական օգնության և տեղեկատվության փոխանակման գործիքի (TAIEX) ջանքերով կազմակերպված համատեղ աշխատանքային հանդիպմանը՝ «Իրավահավասարության մարմինների ստանդարտները» թեմայով:
Սեմինարի նպատակն էր բարձրացնել իրավահավասարության մարմինների չափանիշների վերաբերյալ Եվրամիության երկու նոր դիրեկտիվների (առաջարկված Եվրոպական հանձնաժողովի կողմից) իրազեկությունը և քննարկել Եվրամիության անդամ չհանդիսացող երկրներում դրանց իրականացման հնարավորությունը: Աշխատաժողովը նվիրված էր ազգային մակարդակում առկա մարտահրավերներին, անհրաժեշտ օրենսդրական փոփոխություններին և լավ փորձի քննարկումներին:

Deputy Public Defender Attends Meeting on European Standards for Equality Bodies
On May 14-15, 2024, Irine Chikhladze, Deputy Public Defender of Georgia, and Ana Kvatchadze, acting Head of the Equality Department, attended a joint working meeting held by the Albanian Commissioner for Protection from Discrimination, the European Network of Equality Bodies (Equinet) and the Technical Assistance and Information Exchange instrumentof theEuropeanCommission (TAIEX). The theme of the meeting was – “Standards for Equality Bodies".
The aim of the meeting was to raise awareness of the two new EU Directives (proposed by the European Commission) of the Standards for Equality Bodies and to discuss the possibility of their implementation in non-EU countries. The participants in the meeting spoke about the challenges at the national level, necessary legislative changes and good practices.