Միջոցառում նվիրված Երեխաների պաշտպանության միջազգային օրվան
2025 թվականի մայիսի 31-ին Վրաստանի Ժողովրդական պաշտպանի գրասենյակի երեխաների իրավունքների բաժնի ղեկավար Քեթևան Սոխաձեն մասնակցեց Աբխազիայի Ինքնավար Հանրապետության Արդարադատության և քաղաքացիական ինտեգրման նախարարության կողմից Երեխաների պաշտպանության միջազգային օրվա կապակցությամբ կազմակերպված միջոցառմանը։
Միջոցառման նպատակն էր բարձրացնել երեխաների իրավունքների մասին իրազեկվածությունը՝ ժամանակավորապես տեղահանված երիտասարդների քաղաքացիական ինտեգրումը հեշտացնելու համար։
Մասնակիցները քննարկեցին երեխաների իրավունքների կարևորությունը և այս ուղղությամբ առկա հիմնական մարտահրավերները, ինչպես նաև հանդես եկան թեմատիկ զեկույցներով։
Հանդիպման ժամանակ իր ելույթում Ժողովրդական պաշտպանի ներկայացուցիչը խոսեց Ժողովրդական պաշտպանի գործունեության մասին երեխաների իրավունքների պաշտպանության ոլորտում՝ կենտրոնանալով իրավահավասարության, կյանքի և զարգացման իրավունքի, երեխայի լավագույն շահերի պաշտպանության և իրենց կարծիքը հայտնելու իրավունքի վրա։

Event Dedicated to World Children's Day
On May 31, 2025, Ketevan Sokhadze, Head of the Children's Rights Department of the Public Defender's Office of Georgia, participated in an event organized by the Ministry of Justice and Civil Integration of the Autonomous Republic of Abkhazia on the occasion of the World Children's Day.
The goal of the event was to raise awareness of children's rights in order to promote the civil integration of temporarily displaced youth.
The participants discussed the importance of children's rights and the main challenges in this direction, and made thematic presentations.
In her speech, the representative of the Public Defender spoke about the activities of the Public Defender in the field of children's rights, focusing on equality, the right to life and development, protection of the best interests of the child and the right to express his/her opinion.