Աշխատանքային հանդիպում՝ նվիրված հակամարտությունից տուժած բնակչության իրավական վիճակին
2023 թվականի հոկտեմբերի 16-ին Վրաստանի Ժողովրդական պաշտպան Լևան Իոսելիանին աշխատանքային խորհրդակցություն է անցկացրել հակամարտությունից տուժած բնակչության իրավական վիճակի վերաբերյալ։
Հանդիպմանը մասնակցել են Վրաստանի հաշտեցման և քաղաքացիական իրավահավասարության հարցերով պետնախարարի աշխատակազմի, Պետական ​​անվտանգության ծառայության, արտաքին գործերի նախարարության, Վրաստանի խորհրդարանի, միջազգային և հասարակական կազմակերպությունների ներկայացուցիչներ։
Ողջույնի խոսքում Ժողովրդական պաշտպանը խոսեց հակամարտող շրջաններում և անմիջականորեն Վրաստանի օկուպացված տարածքում բնակիչների մարդու իրավունքների պաշտպանության ոլորտում առկա մարտահրավերների մասին։
«Ինտենսիվ գնում եմ հակամարտության սահմանակից շրջաններ, հանդիպում եմ բաժանարար գծի մոտ գտնվող գյուղերի բնակիչներին: Ես մշտապես ծանոթ եմ օկուպացված տարածքներում ապրող բնակչության վիճակին և գտնում եմ, որ հակամարտությունից տուժած բնակչությունը տարրական օգնության և աջակցության կարիք ունի։ Այդ իսկ պատճառով այս տիպի աշխատանքային հանդիպումները և իշխանության բոլոր թեւերի ակտիվ ներգրավվածությունը մեծ նշանակություն ունեն»,- ասել է Լևան Իոսելիանին։
Միջոցառմանը ողջույնի խոսքով հանդես են եկել նաև USAID/Կովկասի, ժողովրդավարության, իրավունքների և կառավարման գրասենյակի փոխտնօրենի պաշտոնակատար Կորին Ռոթբլումը, հաշտեցման և քաղաքացիական իրավահավասարության հարցերով պետնախարար Թեա Ախվլեդիանին, խորհրդարանի առաջին փոխնախագահ Գիորգի Վոլսկին, ԱԳ նախարարի առաջին տեղակալ Լաշա Դարսալիան և Պետական ​​անվտանգության ծառայության տեղեկատվական-վերլուծական բաժնի պետ Գիորգի Սաբեդաշվիլի:
Հանդիպմանը քննարկվել են հակամարտությունից տուժած բնակչության իրավական վիճակը, հիմնական մարտահրավերներն ու դրանց լուծման հնարավոր ուղիները։ Խոսվել է խաղաղության քաղաքականության հիմնական խնդիրների և այդ հարցում Վրաստանի կառավարության, միջազգային հանրության, հասարակական կազմակերպությունների և լրատվամիջոցների դերի մասին։
Միջոցառումը կազմակերպվել է Ամերիկայի ժողովրդի աջակցությամբ՝ ԱՄՆ Միջազգային զարգացման գործակալության (USAID) օգնությամբ։

Working Meeting on Rights Situation of Conflict-Affected Population
On October 16, 2023, Public Defender Levan Ioseliani held a working meeting relating to the rights situation of conflict-affected population.
Representatives of the Office of the State Minister for Reconciliation and Civic Equality, State Security Service, Ministry of Foreign Affairs, Parliament, international and non-governmental organizations took part in the meeting.
In his welcoming speech, the Public Defender talked about the challenges relating to the protection of human rights of the people living in the conflict regions and along the occupation line.
"I intensively go to the regions adjacent to the conflict regions, meet the residents of the villages near the administrative boundary line; I constantly get information about the situation of people living in the occupied territories and I consider that the conflict-affected population needs basic help and support. That is why this type of working meetings and active involvement of all branches of government are of great importance", said Levan Ioseliani.
Corinne Rothblum, acting Deputy Director of the USAID/Caucasus Bureau for Democracy, Human Rights and Governance, Tea Akhvlediani, State Minister for Reconciliation and Civic Equality, Giorgi Volski, First Deputy Speaker of Parliament, Lasha Darsalia, First Deputy Minister of Foreign Affairs, and Giorgi Sabedashvili, Head of the Information-Analytical Department of the State Security Service, delivered speeches at the event.
The topics discussed at the meeting inlcuded the rights situation of the conflict-affected population, main challenges and solutions, as well as the main tasks of the peace policy and the role of the Georgian Government, international community, non-governmental organizations and the media in this process.
The event was supported by the American people with the help of the US Agency for International Development (USAID).