Կանանց, խաղաղության և անվտանգության ազգային գործողությունների 2022-2024 թվականների մոնիթորինգի եզրակացություններ և առաջարկություններ
Այս զեկույցը ներկայացնում է Վրաստանի Ժողովրդական պաշտպանի գրասենյակի կողմից Կանանց, խաղաղության և անվտանգության ազգային գործողությունների 2022-2024 թվականների ծրագրի իրականացման մոնիթորինգի արդյունքները: Մոնիթորինգի նպատակն էր գնահատել գործողությունների ծրագրով ստանձնած պարտավորությունների կատարումը և բացահայտել առկա բացթողումներն ու խնդիրները:
Մոնիտորինգի արդյունքները ցույց են տալիս, որ ՄԱԿ-ի Անվտանգության խորհրդի բանաձևերի կատարմանն ուղղված գործողությունները հիմնականում իրականացվել են ներքին գերատեսչական գործունեության շրջանակներում և դրական ազդեցություն չեն ունեցել տեղահանված և հակամարտությունից տուժած կանանց և երիտասարդների կյանքի որակի վրա:
Կանանց հավասար մասնակցությունը խաղաղության, անվտանգության և հաշտեցման գործընթացներին շարունակում է մարտահրավեր լինել Վրաստանում՝ ինչպես տեղական, այնպես էլ միջազգային մակարդակներում:
Հակամարտությունից տուժած կանայք և երիտասարդները շարունակում են բախվել սոցիալ-տնտեսական մարտահրավերների, ինչպիսիք են տարբեր պետական ​​ռեսուրսների և ծառայությունների սահմանափակ և/կամ անբավարար հասանելիությունը:
Կանանց նկատմամբ բռնության կանխարգելման և դրան արձագանքման մեխանիզմները դարձել են ավելի արդյունավետ, բայց իրազեկվածության բարձրացման անհրաժեշտությունը մնում է արդիական: Բռնության ենթարկված կանայք հաճախ բավարար տեղեկատվություն չունեն ծառայությունների մասին: Կարծրատիպային տեսակետները և իրավապահ մարմինների նկատմամբ անվստահությունը շարունակում են մնալ խնդիր, ինչը դժվարացնում է աջակցություն ստանալը։
Մենք հույս ունենք, որ մշակված առաջարկությունները կօգնեն Ազգային գործողությունների ծրագիրն իրականացնող մարմիններին մշակել հաջորդ Ազգային գործողությունների ծրագիրը և բարելավել դրա իրականացման արդյունավետությունը։

Findings of Monitoring and Recommendations relating to 2022-2024 National Action Plan on Women, Peace and Security
The report presents the results of the monitoring conducted by the Public Defender’s Office relating to the implementation of the 2022-2024 National Action Plan on Women, Peace and Security. The purpose of the monitoring was to assess the implementation of the obligations assumed by the Action Plan and to identify gaps and problems.
The monitoring results demonstrate that the activities for the implementation of the UN Security Council resolutions were mainly carried out within the framework of internal departmental activity and did not have a positive impact on the quality of life of displaced and conflict-affected women and youth.
Equal participation of women in peace, security and reconciliation processes remains a challenge in Georgia, both at the local and international levels.
Women and youth affected by the conflict continue to face socio-economic challenges, such as limited and/or insufficient access to various state resources and services.
Mechanisms for preventing and responding to violence against women have become more effective, but the need for awareness-raising remains relevant. Women victims of violence often lack sufficient information about services. Stereotypical views and distrust towards law enforcement agencies remain a problem, which makes it difficult to receive support.
We hope that the recommendations developed will help the agencies implementing the national action plan to develop the next national action plan and improve the effectiveness of its implementation.