Աշխատանքային հանդիպում՝ նվիրված Վրաստանում կանանց նկատմամբ բռնության և ընտանեկան բռնության կանխարգելիչ միջոցառումների գնահատմանը
2024 թվականի հուլիսի 29-ին Վրաստանի Ժողովրդական պաշտպանի գրասենյակը աշխատանքային հանդիպում է անցկացրել պետական գերատեսչությունների և ինքնակառավարման մարմինների ներկայացուցիչների հետ՝ կանանց նկատմամբ բռնության և ընտանեկան բռնության դեմ կանխարգելիչ միջոցառումների գնահատման վերաբերյալ։
Աշխատաժողովի նպատակն էր ծանոթանալ Վրաստանի Ժողովրդական պաշտպանի գրասենյակի կողմից իրականացվելիք երկու մոնիտորինգի զեկույցների. կանանց նկատմամբ բռնության և ընտանեկան բռնության դեմ պայքարի և զոհերի (տուժածների) պաշտպանության նպատակով 2022-2024 թվականներին իրականացվելիք միջոցառումների ռազմավարական մեթոդաբանության հետ ծանոթանալը:
Բացի այդ, նշված հանդիպման նպատակն էր խորացնել համագործակցությունը հատուկ զեկույցների մշակման համար պատասխանատու գերատեսչությունների հետ, ինչը կնպաստի Վրաստանում կանանց և ընտանեկան բռնության դեմ պայքարի արդյունքների վրա հիմնված մոտեցումների ձևավորմանը։
Հանդիպմանը մասնակցել են Վրաստանում կանանց նկատմամբ բռնության և ընտանեկան բռնության կանխարգելման միջոցառումների ծրագրով ստանձնած պարտավորությունների կատարման համար պատասխանատու պետական գերատեսչությունների և ինքնակառավարման մարմինների ներկայացուցիչները։ Ստուգատեսի և քննարկման ընթացքում գործակալության ներկայացուցիչները հնարավորություն ունեցան արտահայտելու իրենց կարծիքներն ու արձագանքները։
Միջոցառումն իրականացվել է Եվրոպայի խորհրդի «Գենդերային իրավահավասարության ամրապնդում և GREVIO-ի հանձնարարականների իրականացում կանանց նկատմամբ բռնության և Վրաստանում ընտանեկան բռնության դեմ պայքարի վերաբերյալ» ծրագրի կողմից:

Meeting on Evaluation of Measures for Prevention of Violence against Women and Domestic Violence in Georgia
On July 29, 2024, the Public Defender’s Office of Georgia held a working meeting with representatives of government agencies and self-governing bodies. The theme of the meeting was the evaluation of measures aimed at preventing violence against women and domestic violence.
The purpose of the meeting was to provide information about the evaluation methodologies of the two monitoring reports to be implemented by the Public Defender’s Office of Georgia: Measures for Preventing Violence against Women and Domestic Violence, and the Action Plan for the Measures to be Implemented in 2022-2024 for Combating Violence against Women and Domestic Violence and Protecting Victims.
In addition, the purpose of the mentioned meeting was to deepen cooperation with the agencies while working on special reports, which will contribute to the formation of results-oriented approaches to the fight against women and domestic violence in Georgia.
Representatives of the government agencies and self-governing bodies responsible for the implementation of the obligations provided for by the action plan and the measures aimed at preventing violence against women and domestic violence took part in the meeting. During the discussion, representatives of the agency had the opportunity to express their opinions and feedback.
The event was supported by the Council of Europe project "Reinforcing gender equality and implementing GREVIO recommendations to combat violence against women and domestic violence in Georgia".