Առցանց կոնֆերանս. Վրաստանի աշխատանքային օրենսգրքում օրենսդրական փոփոխություններ՝ խտրականության դեմ պայքարի և կանանց աշխատանքային իրավունքների ամրապնդման վերաբերյալ
2020 թվականի դեկտեմբերի 9-ին Վրաստանի Մարդու իրավունքների պաշտպանի տեղակալ Եկատերինե Սխիլաձեն մասնակցեց առցանց կոնֆերանսին` որի ընդացքում քննարկվել էր Վրաստանի աշխատանքային օրենսգրքում փոփոխություններ կատարելու հարցը. խտրականության դեմ պայքարի և կանանց աշխատանքային իրավունքների ամրապնդման նպատակով:
Իր ելույթում Մարդու իրավունքների պաշտպանի տեղակալը խոսեց աշխատանքային օրենսդրության բարեփոխման հիմնախնդիրների և մարտահրավերների մասին, որոնք կանանց աշխատանքային իրավունքների արդյունավետ պաշտպանության առումով շարունակում են մնալ խնդիր:
Նշվեց, որ փոփոխությունները չեն անդրադառնում հղիության և ծննդաբերության ժամանակահատվածի, ինչպես նաեւ երեխայի խնամքի արձակուրդին փոխհատուցման խնդրին: Տրամադրվող օգնության ընդհանուր գումարը կրկին կազմում է 1000 լարի է, մինչդեռ, ըստ Geostat- ի պաշտոնական տվյալների, 2020 թվականի դրությամբ միջին ամսական անվանական աշխատավարձը 1202 լարի է:
Օգնություն փոքր չափի և մասնավոր գործատուների կողմից աշխատավարձը պահպանելու պատրաստակամության բացակայության պայմաններում, կանայք հաճախ ստիպված են լինում հղիության, կամ ծննդաբերության ժամանակահատվածի, կամ երեխայի խնամքի արձակուրդ վերցնել միայն կարճ ժամանակահատվածով: Այսպիսով, գործող կանոնակարգը չի համապատասխանում միջազգային չափանիշներին, որոնց համաձայն՝ վարձատրության չափը պետք է բավարար լինի կանանց և երեխաների առողջությունը պահպանելու և նրանց պատշաճ կենսամակարդակն ապահովելու համար:
Առցանց կոնֆերանսի մասնակիցները քննարկեցին ընդունված օրենսդրական փոփոխությունները և դրա արդյունավետ իրականացման մեխանիզմները, ներկայացրեցին իրենց տեսակետները և խոսեցին համագործակցության և փոխադարձ օգնության հնարավորությունների մասին:
Միջոցառումը կազմակերպվել էր Ամերիկայի Միացյալ Նահանգների Միջազգային զարգացման գործակալության (USAID) «Վրաստանում օրենքի գերակայության աջակցության ծրագրի» (PROLoG) կողմից և իրականացվում էր Արևելք-Արևմուտք կառավարման ինստիտուտի (EWMI) կողմից:

Online Conference: Legislative Amendments Made to Labour Code to Combat Discrimination and Strengthen Women's Labour Rights
On December 9, 2020, Ekaterine Skhiladze, Deputy Public Defender of Georgia, participated in an online conference to discuss the amendments made to the Labour Code of Georgia to combat discrimination and strengthen women's labour rights.
In her speech, the Deputy Public Defender spoke about the issues and challenges left beyond the reform of labour legislation, which remains a problem in terms of effective protection of women's labour rights.
She noted that the changes did not address the issue of pregnancy, childbirth and childcare leave. The total amount of assistance is still GEL 1,000, while, according to the official data of Geostat, the average monthly nominal salary is GEL 1202 as of 2020.
Due to small amount of assistance and lack of the unwillingness of private employers to pay women wages during their maternity leave, women are often forced to take only a short maternity or childcare leave. Thus, the existing regulation does not comply with international standards, according to which, the amount of remuneration should be sufficient to maintain the health of women and children and to ensure their proper living conditions.
Participants in the online conference discussed the legislative changes and the mechanisms of their effective implementation, presented their views and talked about the opportunities for cooperation and mutual assistance.
The event was organized by the USAID Programme "Promoting Rule of Law in Georgia” (PROLoG), which is being implemented by the East-West Management Institute (EWMI).