Դատարանի ընկերոջ կարծիքը ողջամիտ հարմարեցման սկզբունքի վերաբերյալ
2022 թվականի հոկտեմբերի 25-ին Վրաստանի Ժողովրդական պաշտպանը դիմել է Թբիլիսիի քաղաքային դատարան՝ դատարանի ընկերոջ (Amicus Curiae) կարծիքով՝ հաշմանդամ երեխայի նկատմամբ ողջամիտ հարմարեցման սկզբունքի կիրառման վերաբերյալ։
Ըստ հայցի՝ հաշմանդամ երեխան չի կարողացել նախակրթարանում իր անհատական կարիքներին հարմարեցված կրթություն ստանալ։ Նաև հաստատությունը երեխայի մորը խորհուրդ է տվել դասավանդման ընթացքում երեխայի համար հատուկ ուսուցիչ վարձել։
Հաշվի առնելով հաշմանդամություն ունեցող անձանց խոցելիությունը և խտրական վերաբերմունքի բարձր ռիսկը, Ժողովրդական պաշտպանը կարևոր համարեց աջակցել դատարանին՝ ողջամիտ հարմարեցման ենթադրյալ մերժումը որպես խտրական վերաբերմունք ճանաչելու հարցում: Խտրականության այս ձևը համեմատաբար նոր է Վրաստանի օրենսդրության մեջ, հետևաբար, դատարանի համար կարևոր է ճիշտ բացահայտել դրա տարրերը և նպաստել առողջ պրակտիկայի ներդրմանը: Դատարանին ներկայացրած եզրակացության մեջ Ժողովրդական պաշտպանը վերանայել է հաշմանդամություն ունեցող երեխաների ներառական կրթության հասանելիության առկա մոտեցումները, այդ թվում՝ Հաշմանդամություն ունեցող անձանց իրավունքների մասին ՄԱԿ-ի հռչակագրով և ՄԱԿ-ի Հաշմանդամություն ունեցող անձանց իրավունքների կոմիտեով սահմանված չափանիշները։ Նաև փաստաթուղթը կենտրոնացած էր ողջամիտ հարմարեցման և դրա տարրերի օգտագործման կարևորության վրա:
Ժողովրդական պաշտպանի գնահատմամբ՝ դատարանի համար կարևոր է քննել՝ արդյոք նախադպրոցական ուսումնական հաստատությունը երեխայի անհատական կարիքներին հարմարեցված ծառայություններ է մատուցել։ Մասնավորապես, արդյո՞ք ուսուցման գործընթացը ներառական է եղել, և արդյոք ուսումնական նյութերը/գործունեությունները ձևափոխվել են այնպես, որ նա, ինչպես մյուս երեխաները, կարողանա ստանալ համապատասխան կրթություն: Բացի այդ, ողջամիտ հարմարեցման պարտավորության շրջանակներում հայցվորի անհատական կարիքներին հարմարեցված ծառայությունների մատուցումը պատասխանողի համար կստեղծի չհիմնավորված դժվարություններ և անհամաչափ մեծ ծախսեր:
Դատարանի ընկերոջ կարծիքը նպատակ չունի պաշտպանել կողմերից որևէ մեկի դիրքորոշումը և կենտրոնանում է մարդու իրավունքների իրավունքի չափանիշների վրա:

Amicus Curiae Brief relating to Principle of Reasonable Accommodation
On October 25, 2022, the Public Defender of Georgia applied to Tbilisi City Court with the opinion of the friend of the court (amicus curiae brief) regarding the application of the principle of reasonable accommodation in relation to a child with disabilities.
According to the lawsuit, the child with disabilities found it impossible to receive education tailored to his individual needs at the preschool institution. In addition, the institution recommended the child's mother to hire a special teacher for the child during the education process.
Given the vulnerability of persons with disabilities and the increased risk of discriminatory treatment, the Public Defender considered it important to assist the court in identifying the alleged denial of reasonable accommodation as discriminatory treatment. This form of discrimination is relatively new in Georgian legislation, and therefore, it is important for the court to correctly identify its elements and promote the introduction of the right practice. In the opinion, the Public Defender reviewed the existing approaches relating to access to inclusive education for children with disabilities, including the standards established by the United Nations Convention on the Rights of Persons with Disabilities and the United Nations Committee on the Rights of Persons with Disabilities. The opinion also focused on the importance of applying reasonable accommodation and its elements.
According to the Public Defender's assessment, it is important for the court to examine whether the preschool education institution provided services adapted to the child's individual needs. In particular, whether the education process was inclusive and whether the education materials/activities were modified in such a way that the plaintiff could receive appropriate education like other children; as well as whether the provision of services tailored to the individual needs of the plaintiff, within the scope of the obligation of reasonable accommodation, would create unjustified difficulties and disproportionately large costs for the respondent.
The opinion of the friend of the court is not intended to support either party's position and focuses on human rights law standards.