Վրաստանի կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարարության առաջարկ
2020 թվականի հուլիսի 29-ին Մարդու իրավունքների պաշտպանը առաջարկով դիմեց Վրաստանի կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարարությանը` Միացյալ ազգային քննությունների կազմակերպման գործընթացում հաշվի առնել կրոնական կարիքները:
Առաջարկի հիմքում ընկած էր Յոթերորդ օրվա ադվենտիստիստների քրիստոնեական եկեղեցու անդամներ դիմորդների հայտարարությունը: Դիմորդներին նշանակվել էր անգլերեն լեզվի քննություն հանձնել շաբաթ օրը: Քանի որ իրենց դավանանքը նրանց արգելում է շաբաթ օրը մասնակցել աշխարհիկ գործունեությանը, դիմորդները խնդրում էին մեկ այլ օր քննություն հանձնել, ինչում նրանք մերժեցին:
Մարդու իրավունքների պաշտպանի գրասենյակը քննեց հարցը կրոնի ազատության և հավասարության իրավունքի համատեքստում և գտավ, որ Միացյալ ազգային քննությունները կարգավորող օրենսդրությունը թույլ չի տալիս դիմորդներին բավարարել իրենց կրոնական կարիքները գրանցման գործընթացում: Բացի այդ, քննությունների կազմակերպման գործընթացում բացակայում է դա հաշվի առնելու մեխանիզմը: Ըստ Մարդու իրավունքների պաշտպանի, այն դիմորդները, որոնք ստիպված էին հրաժարվել քննությունից որոշակի օրը իրենց սեփական կրոնական համոզմունքների պատճառով, անհավասար դիրքում էին այն դիմորդների նկատմամբ, որոնց դավանանքը տարբերվում է նմանատիպ հարցերի վերաբերյալ:
Մարդու իրավունքների պաշտպանը գտնում է, որ նման խտրական վերաբերմունքը չունի օբյեկտիվ և ողջամիտ արդարացում, և բացի կրոնի ազատության կողմից պաշտպանվող ոլորտում միջամտելուց, կա նաև հավասարության իրավունքին ապօրինի միջամտելու փաստ:
Հաշվի առնելով վերոգրյալը՝ Մարդու իրավունքների պաշտպանն առաջարկել է փոփոխություններ կատարել Միասնական ազգային քննությունների կարգավորող ակտում, որ քննությունների կազմակերպման գործընթացում հաշվի առնվեն կրոնական կարիքները:

Proposal to Ministry of Education, Science, Culture and Sports of Georgia
On July 29, 2020, the Public Defender addressed the Ministry of Education, Science, Culture and Sports of Georgia with a proposal regarding the consideration of religious needs in the process of organizing the Unified National Examinations.
The proposal relied on the application of the university entrants representing the parish of the Seventh-day Christian Adventist Church. Their English language exam was scheduled for Saturday. The applicants demanded that the exam be re-scheduled for another day, since their religion forbade them to participate in secular activities on Saturday, though their demand was rejected.
The Public Defender’s Office examined the case in the context of the right to freedom of religion and equality and found that the legislation regulating the Unified National Examinations does not allow applicants to make a statement about their religious needs during the registration process. There is no mechanism for considering the above in the process of organizing exams either. According to the Public Defender, the entrants who, due to their religious beliefs, were forced to refuse to take an exam on a particular day, found themselves in an unequal position compared to those whose religions do not impose similar restrictions.
The Public Defender considers that such a discriminatory treatment has no objective or reasonable justification and, interference with the area protected by freedom of religion, as well as unlawful interference with the right to equality, is evident.
In view of all the above, the Public Defender proposed to make changes in the regulatory act of the Unified National Examinations, which would allow for consideration of religious needs in the process of organizing examinations.