Վրաստանի Մարդու իրավունքների պաշտպանը այլակարծության պատճառով ոտնձգություններ է հայտնաբերել աշխատավայրում
2020 թ. սեպտեմբերի 10-ին, Վրաստանի Մարդու իրավունքների պաշտպան Ազգային խորհրդարանական գրադարանի դեմ հայտնաբերել է այլակարծության պատճառով աշխատավայրում ոտնձգություններ։
Մարդու իրավունքների պաշտպանը Խորհրդարանի ազգային գրադարանին առաջարկեց աշխատանքային հարաբերություններ վարել դիմումատուի հետ հավասարության սկզբունքի համաձայն և հետագայում ստեղծել հավասար աշխատանքային միջավայր ինչպես դիմումատուի, այնպես էլ նրա բոլոր ենթակաների համար. Միևնույն ժամանակ, մշակել աշխատողների խրախուսման կանոնների վերաբերյալ ներքին կանոնակարգ այնպես, որ բացառվի աշխատողների նկատմամբ խտրական վերաբերմունքը:
Այլակարծության պատճառով հետապնդումը կապված էր այն բանի հետ, որ դիմումատուն քննադատում էր գրադարանի ղեկավարների գործողությունները: Գործի փաստական հանգամանքների համաձայն, դիմումատուն, ինչպես իր բաժնում աշխատող նույնական գնահատականներ ունեցող մյուս բոլոր աշխատակիցները, չի ստացել դրամական պարգև:
Մարդու իրավունքների պաշտպանը գտնում է, որ գործատուն իր հայեցողությամբ է որոշում կայացնում որոշակի աշխատակցին դրամական պարգևատրելու մասին, սակայն, տվյալ դեպքում, պատասխանողը չկարողացավ հիմնավորել դիմումատուի ենթադրությունը, որ պարգևատրում չվճարվելը կատարվել է նրան հետապնդելու համար:

On September 10, 2020, the Public Defender of Georgia established harassment in the workplace on the ground of different opinion, specifically at the National Library of the Parliament of Georgia.
The Public Defender called on the National Library of the Parliament of Georgia to conduct labour relations with the applicant in accordance with the principle of equality and to create an equal working environment for the applicant and all other employees in the future, as well as to develop internal rules for promoting employees in such a way as to exclude discriminatory treatment of other employees.
The applicant linked his harassment to the fact that he had criticized the actions of the library's management. According to the factual circumstances of the case, the applicant could not receive a monetary reward, unlike other employees of the same department, who had identical appraisals.
According to the Public Defender, the employer is authorized to make a decision on giving a monetary reward to a particular employee, however, in the given case, the employer failed to provide arguments against the applicant's assumption that he was not given the reward in order to be harassed.