Հանդիպում հաշմանդամություն ունեցող անձանց անձնական տվյալների պաշտպանության հարցերի շուրջ
2024 թվականի հոկտեմբերի 11-ին Վրաստանի Ժողովրդական պաշտպան Լևան Իոսելիանին մասնակցել է հաշմանդամություն ունեցող անձանց իրավունքների պաշտպանությանն առնչվող անձնական տվյալների պաշտպանության հարցերով խորհրդակցությանը, որին մասնակցել են հաշմանդամություն ունեցող անձանց հարցերով աշխատող պետական ​​կազմակերպությունների ներկայացուցիչներ։ Միջոցառումը կազմակերպել է Անձնական տվյալների պաշտպանության ծառայությունը։
Ողջույնի խոսքում Ժողովրդական պաշտպանը խոսեց հաշմանդամություն ունեցող անձանց իրավունքների պաշտպանության տեսանկյունից անձնական տվյալների պաշտպանության ստանդարտի բարելավման կարևորության մասին և ընդգծեց գրասենյակի գործունեությունը այս ուղղությամբ։
Հանդիպման մասնակիցները քննարկել են Հաշմանդամություն ունեցող անձանց իրավունքների կոնվենցիայի վավերացման արդյունքում ազգային և միջազգային մակարդակով ստանձնած պարտավորությունների կատարման ընթացքը, սահմանափակ կարողություններ ունեցող անձանց անձնական տվյալների պաշտպանության առումով երկրում առկա իրավիճակը և Լեհաստանի օրինակով հաշմանդամություն ունեցող անձանց իրավունքների պաշտպանության իրավական հարցերը։
Միջոցառմանը ելույթ են ունեցել նաև Անձնական տվյալների պաշտպանության ծառայության ղեկավար Լելա Ջանաշվիլին, օկուպացված տարածքներից հարկադիր վերաբնակների, աշխատանքի, առողջապահության և սոցիալական պաշտպանության նախարար Միխեիլ Սարջվելաձեն և Վրաստանի խորհրդարանի Մարդու իրավունքների պաշտպանության և քաղաքացիական ինտեգրման հանձնաժողովի նախագահ Ռատի Յոնաթամիշվիլին։

Meeting on Protection of Personal Data of Persons with Disabilities
On October 11, 2024, Public Defender Levan Ioseliani took part in a meeting concerning personal data protection issues in the context of the protection of the rights of persons with disabilities, which was attended by representatives of state organizations working on issues of persons with disabilities. The event was organized by the Personal Data Protection Service.
In his welcoming speech, the Public Defender talked about the importance of improving the standard of personal data protection in terms of protecting the rights of persons with disabilities and emphasized the activities of the Office in this direction.
Participants in the meeting discussed the progress of the fulfillment of obligations undertaken at the national and international level as a result of the ratification of the Convention on the Rights of Persons with Disabilities, the current situation in the country in terms of personal data protection of persons with disabilities, and the legal issues of the protection of the rights of persons with disabilities on the example of Poland.
Lela Janashvili, Head of the Personal Data Protection Service, Mikheil Sarjveladze, Minister of IDPs from the Occupied Territories, Labour, Health and Social Affairs, and Rati Ionatamishvili, Chairman of the Human Rights and Civil Integration Committee of the Parliament of Georgia, also spoke at the event.